Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Niedziela 15 września 2019 
    

Czy może zwykły antywirus chronić Cię przed programami szpiegującymi?


Autor: Redakcja | 21:20
(6)
Wirusy komputerowe stały się prawdziwą plagą naszych czasów: nie tylko uszkadzają komputery użytkowników, ale także serwery korporacji, a w celu ochrony przed atakami wirusów powstała cała branża technologii IT - produkcja i rozwój oprogramowania antywirusowego.

Ale czy antywirusy są w stanie zapewnić 100% ochronę przed wszystkimi istniejącymi zagrożeniami? Zobaczmy najpierw, czy tylko antywirusy szkodzą naszemu komputerowi i jego pracy.


Antywirusy i oprogramowanie szpiegujące: co jest gorsze?



Nie jest łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie z podtytułu, ponieważ oba rodzaje takich programów prowadzą do katastrofalnych konsekwencji.

Wirus powoduje takie konsekwencje:

  1. Może zniszczyć kod poszczególnych programów;
  2. Podczas interakcji z systemem operacyjnym oprogramowanie antywirusowe może wyłączyć system operacyjny i uszkodzić sprzęt w komputerze;
  3. Wirusy łatwo się replikują i rozprzestrzeniają za pośrednictwem Internetu lub nośników fizycznych.

Jeśli chodzi o oprogramowanie szpiegujące, działa nieco inaczej. Oprogramowanie szpiegujące również spowalnia komputer i negatywnie wpływa na wydajność komputera. Jednak w tym przypadku nie jest to główny cel, ale konsekwencja «podziemnej działalności» programów szpiegujących na Twoim komputerze.

Na dłuższą metę konsekwencje programów szpiegujących są znacznie gorsze, ponieważ zajmują się wydobywaniem i przekazywaniem ważnych danych osobowych oszustom. Twoje hasła dla bankowości internetowej, listy kontaktów e-mail i komunikatorów, szczegóły korespondencji osobistej, numery kont i dane kart płatniczych, loginy i hasła do kont mediów społecznościowych, pliki na dysku twardym, a nawet pliki chronione hasłem w usługach w chmurze budzą zainteresowanie oszustów. Właśnie tych plików próbują znaleźć oprogramowania szpiegujące na Twoim komputerze.

Ponadto za pomocą odpowiedniego oprogramowania możesz być stale monitorowany podobnie jak w filmach detektywistycznych: oprogramowanie szpiegujące może przejąć uprawnienia administracyjne do kontrolowania kamery internetowej, włączyć nagrywanie we właściwym czasie i wysłać nagrane filmy do hakera, tak, że nawet nie będziesz zdawał sobie sprawy z takiej aktywności na Twoim komputerze.

W związku z tym metody walki ze złośliwym oprogramowaniem, które może pojawić się na komputerze, będą inne.

Antywirusy: jakie funkcje pełnią



Zasada działania programu antywirusowego polega na diagnozowaniu systemu i identyfikowaniu programów spowalniających komputer lub wprowadzających zmiany w kodzie programu. W zależności od używanych przez programistę metod do stworzenia swojego programu program antywirusowy jest tworzony na podstawie algorytmów określających «uszkodzony» kod programu lub umożliwiający porównanie programów na komputerze z istniejącą biblioteką wirusów w celu wykrycia podejrzanych plików zainfekowanych wirusem, lub złośliwym oprogramowaniem.

Czasami oczywiście antywirus może rozpoznać prosty program szpiegujący, co jest raczej wyjątkiem niż regułą. Faktem jest, że zadaniem antywirusa jest walka z uszkodzeniem oprogramowania komputera, a nie z programami postronnymi, które działają niezależnie od właścicieli i użytkowników komputera.

Jak postąpić w takim wypadku?



Uważa się, że najlepszą ochroną jest zapobieganie. A w sytuacji oprogramowania szpiegującego (i wirusów) tę zasadę warto wziąć pod uwagę. Najlepszym zapobieganiem ostrym infekcjom wirusowym dróg oddechowych jest przyjmowanie witamin i imunomodulatorów. Zapobieganie komputera przed programami szpiegującymi i wirusami, korzystając ze szczegółowej wiedzy na temat nowoczesnych technologii internetowych, jest tak samo ważne:
  • Nie pobieraj podejrzanych plików z nieoficjalnych stron.
  • Nie podążaj za linkami w listach lub wiadomościach od nieznanych użytkowników.
  • Nie udostępniaj swojego hasła innym osobom
  • Zawsze sprawdzaj wiadomości od znajomych, aby mieć pewność, że nie padli ofiarą włamania na konto.
  • Korzystaj z programów licencjonowanych.
  • Nie pobieraj filmów lub innych treści multimedialnych z torrentów bez rejestracji.
Ale to nie wszystko. Aby ustalić, czy na Twoim komputerze jest wirus szpiegujący, zainstaluj specjalny program do skanowania. Najczęściej są one nazywane terminem oprogramowanie antyszpiegowskie - takie oprogramowanie skutecznie usuwa «nieproszonych gości» z komputera. Przeprowadzają pełną analizę programów na Twoim komputerze i określają te, które wykazują podejrzaną aktywność, a następnie je neutralizują. Jednak jeśli chcesz się zabezpieczyć, nie zapominaj o tym, że tylko złożone rozwiązania przyniosą wspaniałe rezultaty. To znaczy:

  • Zastanów się, zanim klinkiesz na link lub pobierzesz zawartość.
  • Nie dodawaj nieznanych użytkowników do znajomych ani do kontaktów w sieciach społecznościowych.
  • Nie używaj kradzionego oprogramowania lub nielicencjonowanych wersji programów.
  • Nie odpowiadaj ani nie otwieraj listów od nieznanych użytkowników, zwłaszcza bez wskazania tematu listu.
  • Nie przechowuj danych karty ani haseł w osobnych plikach na komputerze - używaj menedżerów haseł o wysokim stopniu ochrony.
  • Nie używaj dysków pamięci flash ani dysków przenośnych, które nie były skanowane pod kątem wirusów lub złośliwego oprogramowania.
  • Zainstaluj sprawdzone programy antywirusowe, aby zabezpieczyć komputer przed atakiem hakerów.
  • Zainstaluj skaner do usuwania oprogramowania szpiegującego razem z programem antywirusowym, aby chronić się przed cyberprzestępczością.
Tylko takie środki ochrony pozwolą ci spać spokojnie i nie martwić się o swoje dane i stan komputera. Nawiasem mówiąc, to samo należy zrobić na smartfonie. Pamiętaj, że atakujących kuszą nie tylko konta oligarchów lub miliarderów - Twoje skromne oszczędności mogą również stać się przedmiotem ich zainteresowania.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: leosh | data: 15/09/19 | godz.: 23:14)
    "odczas interakcji z systemem operacyjnym oprogramowanie antywirusowe może wyłączyć system operacyjny i uszkodzić sprzęt w komputerze;" - co za bzdura... Jak wirus może uszkodzić sprzęt ? JAK ?

  2. Oj może może. (autor: rarek | data: 16/09/19 | godz.: 00:56)
    Przypominam o wirusie Stuxnet zdaje się. Uszkodził wirówki wzbogacające uran w Iranie. Wirus może w prosty sposób uszkodzić sprzęt np poprzez wyłączenie wentylatora procesora i jednoczesne obciążanie procka oraz oszukanie wskazań jego temperatury. i usmażysz proca. Wachlarz możliwości jest dość spory.

  3. ad. 1 - to proste. Sekscje zasilające MoBo są sterowane programowo. (autor: Micky | data: 16/09/19 | godz.: 06:03)
    Wystarczy, że wirus zmieni parametry zasilania i usmaży podzespoły.

  4. Ad2 (autor: OSTVegeta | data: 16/09/19 | godz.: 14:33)
    Tam był specjalnie napisany wirus aby konkretny numer seryjny komponentów został usmażony. Wywiad wiedział co zostało sprzedane i gdzie. To dopiero sztuka.

  5. ... (autor: radonix | data: 16/09/19 | godz.: 16:06)
    ''Nie znacie dnia, ani godziny...!''

  6. Wirusy... (autor: Majster | data: 17/09/19 | godz.: 14:30)
    Istnieją tak nietypowe infekcje, które potrafią działać w tajemnicy przez bardzo długi czas. I to nie przez dni lub tygodnie, tylko kilka ładnych lat. Standardowe oprogramowanie AV nie pomoże, ponieważ jest za słabe. Jeśli ktoś niesamowicie wredny pogłówkuje i stworzy coś, co jest tzw. samoróbką, to wtedy jest przegwizdane. Normalny program AV np. Norton, Kaspersky lub coś podobnego nie ma nawet szans żeby zwalczyć takie pieroństwo.

    PS. Uważajcie na swoich "kolegów i znajomych", bo tacy mogą potajemnie zrobić specyficzne "kuku".


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.