Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 24 września 2019 
    

Google chwali się szybkością swojego procesora kwantowego


Autor: Wedelek | źródło: KitGuru | 05:29
(14)
Google pochwaliło się udanym eksperymentem z wykorzystaniem stworzonego przez tę firmę procesora kwantowego o mocy 53 qbitów. Użyty przez nich układ miał za zadanie wygenerować liczby losowe w ramach scenariusza powstałego w oparciu o zjawisko kwantowe, zwracając instancję obwodu kwantowego milion razy. Proces ten udało się zakończyć po około 200 sekundach, a Google nie omieszkał pochwalić się swoją „supremacją” na tym polu nad IBMem. Artykuł opisujący ich dokonanie pojawił się nawet na stronie NASA, ale szybko zniknął. Autorzy badania przekonują, że podobne działanie zajęłoby tradycyjnemu procesorowi ponad 10 tysięcy lat i że właśnie dokonał się ogromny przełom.

Mają oczywiście rację. Zwłaszcza, że tradycyjne CPU w zasadzie nie potrafią generować liczb losowych w rozsądnym czasie, a jedynie ich namiastki, zwane liczbami pseudolosowymi. W większości zastosowań nie ma to większego znaczenia, ale są takie dziedziny (np. kryptografia), które z niecierpliwością wyczekują rozwoju procesorów kwantowych.

Trzeba jednak pamiętać, że o ile wyczyn Google to znaczący krok na przód, tak do opracowania w pełni funkcjonalnego procesora kwantowego jeszcze daleka droga i jest to raczej kwestia najbliższych dziesięcioleci, a nie lat. Zwłaszcza, że powodzenie w jednym zadaniu to o wiele za mało by zdetronizować tradycyjne CPU.



 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. zakładam że to porównanie (autor: Mario2k | data: 24/09/19 | godz.: 07:06)
    10tysięcy lat vs 200sekund to babol jakiegoś młodego podjaranego redaktora

  2. Nie (autor: myszon | data: 24/09/19 | godz.: 07:29)
    Tak właśnie działają procesory kwantowe. Dlatego jest wyścig kto pierwszy zrobi użyteczny komputer na ich bazie.

  3. Pff. Komputery kwantowe są jak elektromobilność. Niezła bajka... (autor: Micky | data: 24/09/19 | godz.: 07:29)
    dla magistrów socjologii i politologii.

  4. to ma niesamowity potencjał (autor: Rafuncio | data: 24/09/19 | godz.: 08:20)
    każdy qbit w procesorze zwiększa jego możliwości obliczeniowe 2x. Te procesory są przede wszystkim do łamania szyfrów i może symulacji cząsteczek chemicznych. Nikt nawet nie myśli by na tym grać w gry. Choć tak sobie fantazjuję, że kiedyś będziemy mieli przy zwykłym CPU kooprocesor kwantowy do wyspecjalizowanych zadań ;)

  5. Taki procesor do liczenia Raytracingu by się przydal (autor: rookie | data: 24/09/19 | godz.: 09:21)
    A potem inny do liczenia efektów wody/deszczu (Watertracing) oraz mgły /chmur (Cloudtracing)...Ach się rozmarzyłem... :)

  6. To jest pewne jak podatki w Polsce jaki rozwój dokona się przez (autor: Mario1978 | data: 24/09/19 | godz.: 11:29)
    najbliższe 5 lat.Tak naprawdę nowe przełomy dokonają się po przejściu na jeszcze bardziej dopracowane litografie z mniejszymi tranzystorami.Dużo odkryć dokona się przez przypadek no i główna w tym zasługa będzie AI bo człowiek tylko niechcący ją nakieruje.
    Już w tej chwili można mówić o nowej epoce na Ziemi za sprawą rozwoju technologii.
    Sama planeta Jowisz i to co na niej zachodzi przyniosła by wiele nowych odkryć ponieważ kombinacje pierwiastków jakie tam powstają kiedyś zostaną przebadane.
    Jak Google czy IBM chwali się tymi dokonaniami to aż nie trudno odnieść wrażenie pokazania , że USA jeszcze chce być liderem na Ziemi.
    Ale długo nie trzeba czekać bo 5 lat to nie jest już czas tak przesadnie długi by się przekonać czy Stany Zjednoczone mogą dalej dyktować warunki i się z tym jeszcze obnosić.


  7. ludzie (autor: pawel1207 | data: 24/09/19 | godz.: 18:27)
    co z tego ze komputery kwantowe sa coraz szybsze jak algorytmy kwantowe stoja w miejscu obecnie przydatnosc tych maszyn jest tak durza :D ze trzeb specjalnie tworzyc problem ktory te maszyny beda w stanie rozwiazac badzmy szczerzy w klasycznych algorytmach komputer kwantowy sobie nie poradzi :D w tym wypadku kwantowy komputer jest slabszy od klasycznego biliony razy bo ma problem z matematyka na poziomie podstawowki :D..

  8. Niestety, komputery kwantowe nie nadają się do gier (autor: Pijar | data: 24/09/19 | godz.: 21:57)
    ze względy na tzw "kwantowe przejście".
    Polega to na tym że grę przechodzimy, zanim jeszcze zdołamy ją uruchomić. Nie daje to przyjemności z gry a samo kupowanie gier na komputer kwantowy jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto.


  9. @up (autor: Conan Barbarian | data: 24/09/19 | godz.: 21:58)
    Coś w tym jest, ale zabezpieczenia kryptograficzne mogą być łamane i to może przewalić cały rynek bankowy do góry nogami.

  10. @09 (autor: Conan Barbarian | data: 24/09/19 | godz.: 21:59)
    ->@7

  11. Oj tam... (autor: Shamoth | data: 25/09/19 | godz.: 09:04)
    Zataczamy znowu koło.
    Kto pamięta dodatkowe koprocesory do CPU?
    Zanim wyjdą pełnoprawne procesory kwantowe czeka nas dekada koprocesorów kwantowych do CPU.
    Nie wykluczone że wtedy tradycyjne CPU zaczną znikać z rynku i pojawi się hybryda GPU i układów kwantowych na których będzie można uruchomić OS.


  12. @temat. (autor: Mariosti | data: 25/09/19 | godz.: 11:30)
    Dla jasności, obecny procesor x86 ma tak na prawdę już wiele koprocesorów które to ukryte są pod dodatkowymi rozszerzeniami instrukcji, jak np AVX który to nijak się nie ma do rdzenia x86, bliżej mu do kawałka gpu pod kątem sposobu działania, ale bardzo się przydaje w wielu zadaniach procesorom x86.

    Procesory kwantowe obecnie działają bardzo dobrze i spełniają swoje zadania jak trzeba.
    Zasadniczo już w tym momencie wiadomo że nigdy nie zastąpią zwykłych procesorów ponieważ nie nadają się do klasycznych obliczeń tzn. nie obsłużą normalnych języków programowania, struktur danych i algorytmów.

    Nie zmienia to faktu iż procesory kwantowe na pewno są przydatne i w specyficznych zastosowaniach mogą być bardzo efektywne energetycznie pomimo tego że muszą być chłodzone od blisko 0 K, co wynika z faktu iż są w stanie obserwować zjawiska kwantowe i na nie wpływać. To jest wielkie osiągnięcie, a fakt iż podejście do algorytmiki jest zupełnie inne i klasa problemów rozwiązywalnych przez procesory kwantowe jest relatywnie wąska w porównaniu do normalnych procesorów to już trzeba się z tym pogodzić.

    Nie zmienia to faktu iż współistnienie zwykłych cpu i cpu kwantowych nie stanowi żadnego problemu i nic nie stracimy na tym że nie będą one dostępne w każdym domu. Ważne aby rozpowszechniły się w bankach :)


  13. Komputery kwantowe są szybkie ale nie zastąpią normalnych CPU (autor: jenot | data: 26/09/19 | godz.: 00:26)
    Być może kiedyś w przyszłości będą działać w "PC" jako "koprocesor kwantowy" aby wspomagać np. uczenie sieci neuronowych lub wspomagając w obliczeniach AutoCAD'a.
    Niestety nie zaimplementujemy na nich szybszego renderowania sceny w grze komputerowej czy algorytmu wygładzania fontów na ekranie. Nie odczytamy z ich pomocą szybciej danych z dysku itp... itd... Problemy, które można za pomocą nich rozwiązywać są same w sobie specyficzne.
    Nie zmienia to faktu, że to technologia potrzebna światu i przełomowa.


  14. Shamoth (autor: pawel1207 | data: 26/09/19 | godz.: 18:11)
    nigdy nie wyjda pelnoprawne procesory kwantowe a przynjmniej nie za naszego zycia nie licz koprocesor co najwyzej zostana zwiekszone mozliwosci obecnych ale przez cale swoje zycie beda szafka z poterznym systemem chlodzenia :D i nadal co z tego ze zwieksza sie ilosc kubitow i sposob ich wykorzystania na razi esa to maszyny tak ulomne i o tak waskim spektrum zastosowania ze trzeb specjalnie tworzyc pod nie problem aby byl sens urzywania ich kryptografia :D owszem ale na razie nie ma mowy o lamaniu nawet prostych kluczy jesli chodzi o komputery kwantoe to na razie jestesmy na etapie jaskiniowca i nie bardzo wiemy jak z tej jaskii wyjsc owszem powiekszamy jaskinie ale no wlasnie nadal mamy tylko wieksza jaskinie ..

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.