Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 23 października 2019 
    

Intel jest gotowy na produkcję desktopowych CPU w 10nm


Autor: Wedelek | źródło: Tech Power Up | 19:15
(13)
Wszystko wskazuje na to, że premiera procesorów Ice Lake dla komputerów desktop i serwer nadchodzi wielkimi krokami. Źródłem naszej nadziei są listy LKML (Linux kernel mailing list), które zawierają spis wspieranych przez system procesorów. Pojawiły się na nich wpisy dotyczące kolejno układów Ice Lake X dla serwerowych Xeonów, Ice Lake D dla serii Xeon D, Ice Lake L dla urządzeń mobilnych i wreszcie CPU dla desktopów. Oczywiście samo dodanie wymienionych chipów do listy nie oznacza, że ich premiera nastąpi lada tydzień. Tak dobrze nie będzie, ale mimo wszystko możemy mieć pewność, że rok 2020 przyniesie w końcu powiew świeżości w ofercie Chipzilli.

Jest to też znak, że Intel ostatecznie opanował produkcję wysokowydajnych CPU w litografii 10nm. Do tej pory proces ten był na tyle niedopracowany, że nie dało się produkować masowo układów dla desktopów które miałyby odpowiednio wysoki zegar i uzysk.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Ale sprzeczne (autor: piwo1 | data: 23/10/19 | godz.: 20:12)
    Że sobą informacje

  2. pewnie zrobią jak w mobilnych (autor: Zbyszek.J | data: 23/10/19 | godz.: 20:41)
    Ice Lake-S będzie oferowane razem z Comet Lake-S (10 rdzeni, 14nm) - tylko że Comet Lake to będą te wydajniejsze procesory, a Ice Lake trafią do i5 oraz i3

  3. Intel ostatecznie ... (autor: Conan Barbarian | data: 23/10/19 | godz.: 21:02)
    "Intel ostatecznie opanował produkcję wysokowydajnych CPU w litografii 10nm."
    Intel ostatecznie ... przez dwa następne lata będzie odgrzewał kotlety w 14nm++++++++++.


  4. 10nm vs "10nm" aka 12nm (autor: pwil2 | data: 23/10/19 | godz.: 22:28)
    Przecieki sugerują, że Intel kiedyś (kiedy? pewnie jednak 2021... koniec 2021) wprowadzi swoje... 12nm.

    Trzeba dać trochę nadziei inwestorom.

    10nm się nie udawało przez lata wprowadzić do masowej produkcji, poza Celeronami bez sprawnego iGPU do netbooków, ale coś trzeba wydać, więc zrobili pół kroku wstecz i będą dalej grać na zwłokę.

    Można w nieco niższym wymiarze produkować, bez zmniejszania wielkości układu, by wycisnąć więcej MHz jak to zrobiło AMD w Ryzenach 2xxx (14nm vs 12nm z większymi przestrzeniami między tranzystorami, bez zmiany projektu układu). Można też nieco zejść z zachowaniem taktowań. Wyprodukują 12c bez iGPU, dadzą cenę z kosmosu i nikłe dostawy nie będą problemem. Najwyżej będą kolejne 2 lata opowiadać jak to pracują nad zwiększeniem mocy produkcyjnych.


  5. bardzo odważne wnioski (autor: Qjanusz | data: 23/10/19 | godz.: 23:09)
    zobaczymy jak bardzo wysokowydajne będą te 10nm dla desktopa. I najważniejsze... kiedy?

  6. Maszyn EUV jednak za wiele nie mają i nawet nie kwapią się (autor: Mario1978 | data: 23/10/19 | godz.: 23:12)
    do tego by mieć ich więcej więc chyba sami się proszą do tego by znaleźć się w obecnej sytuacji Global Foundries.Trzeba być naiwnym by sądzić , że najlepsze DUV od Intela może być lepsze od EUV TSMC czy Samsung.Wiadome także o ostatniej firmie, która sama jeszcze poprawiła u siebie parametry tych maszyn a teraz dostają nowe maszyny serii C akurat do tej nowej fabryki, która za chwile zostanie ukończona i rozpocznie swoją działalność.

  7. większość z was mimo inteligencji (autor: Mario2k | data: 23/10/19 | godz.: 23:19)
    Daje się robić w wała co dziennie :)
    Jaka to firma podaje do wiadomości samą prawdę na temat swojej kondycji i sytuacji ?
    Pisałem już wielokrotnie że Intel jest zbyt dużą firmą żeby AMD mogło im zagrozić na dłużej niż 18 miesięcy. Jak teraz dopieszczą 10nm to za kilka miesięcy zapodadzą proca który będzie wydajniejszy od Ryzena 9 3900X/3950X wystarczy 12 rdzeni z taktami w okolicach 4.8GHz


  8. Procki intela jednak są lepsze od AMD (autor: Sony Vaio Zamiatajo | data: 23/10/19 | godz.: 23:43)
    mimo,że mają większe rozmiary rdzernia od AMD,można na nich zrobić więcej.Można sobie np: załątać dziury w CPU co jakiś czas,a na AMD nuda - nie można :(

  9. Trzecia generacja Zen3 opracowana (autor: rookie | data: 24/10/19 | godz.: 08:26)
    Trwają prace nad 4 generacją 6nm 2021, a Intel będzie wtedy w końcu w 10nm. Intel ma problem o ile nie wymyśli jak sprawić by taktowanie 5GHZ+ funkcjonowało bez wzrostu wyzwalanego ciepła oraz nie wiązało się z problemami ze zbyt cienkimi bramkami tranzystorów...

  10. Mario1978 (autor: Markizy | data: 24/10/19 | godz.: 08:30)
    GF po prostu zrezygnował z inwestycji w nowsze procesy bo cały czas był stratny, jak znajdzie się chętny to pewnie dokończa inwestycje w 7nm. W końcu obecnie są podlegli funduszowi arabskiemu jak pamietam.

    Mario2k
    intel szlifuje 10nm od 1,5 roku i doszlifować do pełni spranych układów typu i3 się nie może. Oczywiście wersji starych i3 czyli 2rdzenie + gpu.

    jak w następnym roku nawiążą walkę układami w 10nm to będzie sukces. Za wysokich zegarów to już raczej nie zobaczymy może w 7nm ale tutaj to też zgadywanka.

    Ale za to dzielnie walczą nowymi podstawkami SL i KL 1151, następnie CL-S i CL-H ale podstawka 1151v2. A jak wiemy wszystkie rdzenie to ta sama architektura. A co w planach lga1200 z kolejnymi rdzeniami skylaka.


  11. @Mario2K (autor: Saturn64 | data: 24/10/19 | godz.: 12:47)
    Twoje założenia są błędne. Właśnie może AMD zaszkodzić Intelowi i to bardzo. Intel był silny wtedy gdy miał przewagę w procesach technologicznych. Obecnie jest z tyłu za 2 dużymi firmami (Samsung i TSMC). Problem jest taki, że już są 2-3 lata do tyłu a trzeba pamiętać, że wdrożenie procesu i produkcja w nim aż do zamortyzowania się też będzie trwała jakiś czas, na który może właśnie zabraknąć Intelowi czasu :)) bo konkurencja odjedzie jeszcze bardziej. AMD gdy wchodzi w 7nm nie musi czekać i dłubać w nim procków tak długo aż się zwróci nakład finansowy jaki włożono w opracowanie procesu. Wchodzą w nowy proces kiedy chcą (tzn, kiedy będzie już dostępny nowy) a stary proces przejmuje inny gracz na rynku, który nie potrzebuje tak wydajnych procesów. Dlatego TSMC i Samsung nadal produkują w 16nm i 22 nm i jeszcze w starszych na wielką skalę. Intel przy takim założeniu nie jest w stanie konkurować gdyż jego branża opiera się na najwyższej wydajności i gdy konkurencja już na nie przejdzie to nie da się starym procesem osiągać podobnych wyników wydajności i zużycia energii co w nowszych. Dlatego coś myślę, że Intel dogada się z Samsungiem i będą razem walczyć z Chińczykami własnymi patentami i technologiami a jednocześnie Intel skorzysta na nowych procesach technologicznych. Sami Amerykanie i Koreańczycy nie dają rady ciągnąć walki z Chińczykami w dłużym okresie czasu. Kwestia kilku lat i intel i samsung mogą być w ogromnych tarapatach. Już dzisiaj jak spojrzymy np na rynek telefonów to 12 marek pochodzi z Chin, 2 z Korei i 1 z USA. Z czego tylko Chińczycy i Koreńczycy są niezależni i mogą zbudować całkowity produkt i go produkować.

  12. Mhm (autor: Semy | data: 24/10/19 | godz.: 14:31)
    tylko pewnie ciągle nie mogą ogarnąć temperatur swoich 10nm i im się zlewa w 1nm, a z płyt strzelają w ISIS. Co ogarną temperaturę to ktoś znajduje dziurę i muszą podkręcać do 90 stopni, żeby nadrobić za zmarzniętym ryzenem. Ich były prezes wszystko przewidział gdy zaczęły wypływać pierwsze luki.

  13. @10. (autor: pwil2 | data: 30/10/19 | godz.: 12:12)
    GF nie inwestował w 7nm, bo musiałby wywalić sprzęt dla 14nm (jeszcze się nie zwrócił), by zrobić miejsce. Poszli rozsądną/ostrożną drogą.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.