Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 31 października 2019 
    

Nowe rozwiązania w laptopach gamingowych


Autor: materiały partnera | 23:54
Rynek gier komputerowych to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Producenci sprzętu trzymają rękę na pulsie i reagują na rosnące wymagania graczy.

Z roku na rok na świecie przybywa graczy komputerowych, a o tempie rozrostu świata gamingu najlepiej świadczą liczby. W 2018 roku globalny rynek gier wideo wart był 134,9 miliarda dolarów, natomiast w 2019 r. jego wartość ma sięgnąć 152 miliardów (w Polsce wynosi 6 miliardów). Jak poinformowała ostatnio „Rzeczpospolita”, najnowsze badania przeprowadzone przez RTV Euro AGD wskazują, że tylko 14% użytkowników Internetu nie ma kontaktu z grami wideo, a według prognoz analityków IDC w latach 2019–2023 sprzedaż komputerów i monitorów służących tej formie rozrywki będzie rosła o 6% rocznie. Jeszcze lepszych wyników można spodziewać się w świecie e-sportu, gdzie coroczne wzrosty są dwucyfrowe (średnio o 38%). Te liczby nie są obojętne producentom sprzętu komputerowego, w tym laptopów. O tym, że rynek i gracze oczekują coraz bardziej zaawansowanych komputerów, odpowiadających panującym trendom, można się było przekonać na ostatnich targach PGA. Zaprezentowano na nich sprzęt z nowymi rozwiązaniami, m.in. laptop Omen X 2S od HP, z którego korzysta m.in. znana w świecie e-sportu drużyna Astralis.





Dwa ekrany zamiast jednego

Dwa ekrany w jednym urządzeniu – rozwiązanie zastosowane we wspomnianym laptopie – nie powinny zdziwić nikogo, komu bliski jest gaming. Dla wielu graczy-streamerów kontakt z widzami jest nie mniej ważny niż sam przebieg gry. Czaty można znaleźć na wszystkich platformach streamingowych: Twitchu, YouTubie i Facebooku. Streamer, który co chwilę zerka na inny ekran, żeby przeczytać, co piszą jego fani, to częsty obrazek. Nie jest to zachowanie charakterystyczne wyłącznie dla streamujących, ale wpisuje się w szersze zjawisko tzw. multiscreeningu, czyli używania kilku ekranów jednocześnie, zwykle na różnych urządzeniach. Jak wynika z badania Mobiu, trend ten dzielimy z użytkownikami krajów zachodnich. Praca lub gameplay wymagające przełączania ekranów lub wykorzystywania innych urządzeń bywają jednak uciążliwe. Dlatego dodatkowy, mniejszy ekran umieszczony tuż nad klawiaturą może uczynić streamowanie o wiele wygodniejszym.

Nowe gry wymagają nowych technologii

Praktyczność nowych modeli nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby graczy. Ci zdają sobie sprawę, że wraz z nowymi tytułami na rynku gier rosną wymagania sprzętowe. Jeśli spojrzymy na laptop Omen X 2S od HP, zobaczymy, że komputery przenośne przeznaczone dla graczy starają się dorównać wydajnością stacjonarnym. Świadczą o tym zarówno procesor Intel Core 9. generacji, jak i 32 GB pamięci RAM. Uwagę zwraca również karta graficzna RTX GeForce RTX 2080. Zastosowana w niej technologia RTX polega na śledzeniu promieni (ang. Ray Tracing) w grach w czasie rzeczywistym. Efekt w postaci niezwykle realistycznego oświetlenia, odbić i cieni wprowadza nową jakość do technik renderowania. Gracze, którzy dotąd mieli złe doświadczenia z laptopami z powodu ich przegrzewania się, bez wątpienia przychylnie spojrzą też na chłodzenie procesora ciekłym metalem. Jest to metoda znacznie efektywniejsza od wcześniejszych sposobów utrzymywania właściwej temperatury sprzętu, a w przypadku gamingu, gdzie obciążenie komputera jest duże, tym bardziej zasługuje na uwagę.

Nowoczesność i wygoda

W przypadku laptopów duże znaczenie ma również wygląd. Obserwacja rynku pokazuje, że zmiany w obrębie tego segmentu komputerów dotyczą także ich konstrukcji. Na przykładzie sprzętu Omen X 2S od HP widać, że to nie tylko kwestia estetyki, ale również wygody. Nowością w obszarze laptopów gamingowych są smukłość i lekkość. Dotąd regułą była większa masa sprzętu przeznaczonego do rozrywki, gracze oczekują jednak od komputerów przenośnych możliwości ich swobodnego zabierania w różne miejsca. Zmniejszenie rozmiarów wpływa również korzystnie na ogólny styl sprzętu. O tym, że ten kierunek jest oczekiwany przez graczy, może świadczyć także umieszczenie większego ekranu w cieńszej ramce. Dzięki temu jest ona mniej widoczna, co korzystnie wpływa na wygląd wyświetlacza.

Można się spodziewać, że takie rozwiązania konstrukcyjne, służące zarówno polepszeniu funkcjonalności sprzętu, jak i zwiększające walory estetyczne, z czasem znajdą szersze zastosowanie na rynku. Na razie możemy je podziwiać w laptopach dla graczy, ale z czasem zapewne znajdą się w sprzęcie bardziej uniwersalnym.



Advertisement


 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.