Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 14 stycznia 2003 
    

Ważą się losy nowego formatu


Autor: DYD | źródło: 4D / EETimes | 12:28
W ciągu najbliższych dwóch miesięcy DVD Forum wybierze standard kodowania obrazu dla formatu HD-DVD. Umożliwi to dalszy postęp w pracach nad systemami DVD nowej generacji. Opóźnienia w decyzji DVD Forum sprawiły, że część producentów wstrzymało prace nad nowymi rozwiązaniami przeznaczonymi dla następcy formatu DVD. W efekcie HD-DVD trafi na rynek później, niż przewidywano. Fala krytyki, jaka spadła z tego powodu na organizację spowodowała, że prace znów nabrały tempa. Prezes DVD Forum, Hisashi Yamada z firmy Toshiba zapewnił, że informacja o wyborze kodeka zostanie ujawniona nie później niż w marcu. Wcześniej zapowiadano, że proces decyzyjny może zająć nawet pół roku.

Jest kilka kandydatur - H.264, MPEG-4, rozszerzona wersja MPEG-2 oraz Windows Media 9. Wszystkie te rozwiązania pomyślnie przeszły próby z obrazami high-definition zapisanymi na dwuwarstwowych płytach DVD o pojemności 9GB i odczytywanymi przez czerwony laser przy bitrate wynoszącym 7 Mb/sekundę. Parametry techniczne wszystkich formatów są do siebie bardzo zbliżone, więc o wyborze zadecydują zapewne naciski konkretnych grup interesów. Dlatego faworytem wydaje się być H.264, promowany przez wielu producentów elektroniki użytkowej. Najmniejsze szanse daje się rozwiązaniu Microsoftu, którego ekspansja na rynek elektroniczny nie wszystkim się podoba. Nie bez znaczenia będzie też głos hollywoodzkich wytwórni filmowych. Inna sprawa, że największe japońskie firmy technologiczne, takie jak Sony, NEC czy Toshiba, promują jeszcze inne rozwiązania - systemy oparte na niebieskim laserze, znacznie bardziej zaawansowane niż systemy wykorzystujące powszechnie dziś stosowane lasery czerwone. Na rynek profesjonalny pierwsze urządzenia wykorzystujące niebieski laser trafią już w najbliższych miesiącach. Jednak w obliczu zatwierdzenia HD-DVD, niebieskie lasery najprawdopodobniej będą musiały jeszcze poczekać na swój debiut na rynku masowym - przynajmniej do roku 2005.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.