Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 11 marca 2020 
    

Intel negocjuje z TSMC możliwość produkcji swoich GPU


Autor: Zbyszek | źródło: TechNews.tw | 06:15
(4)
Intel podczas targów CES zaprezentował swoją pierwszą samodzielną kartę graficzną - model o nazwie kodowej Intel DG1. Karta zawiera 10nm układ graficzny 12 generacji (architektura Xe) z 96 jednostkami wykonawczymi, i ma własną pamięć GDDR6, złącze PCI-Express 4.0 x16 oraz prosty układ chłodzenia. DG1 trafi na rynek w drugiej połowie tego roku i ma konkurować z tanimi kartami Nvidia i AMD. W przygotowywaniu są też bardziej wydajne konstrukcje o nazwie DG2, w trzech wersjach - ze 128, 256 lub 512 jednostkami wykonawczymi, o których obecnie nie wiadomo zbyt wiele. Według najnowszych informacji, Intel negocjuje obecnie możliwość ich produkcji przez TSMC.

Decyzja o rozpoczęciu rozmów z TSMC miała wynikać z tego, że kierownictwo Intela świadome problemów z wytworzeniem wystarczającej ilości procesorów CPU, chce, żeby wytwarzanie GPU nie zabierało zbyt dużo własnych mocy produkcyjnych. Tym bardziej, że w przygotowaniu są kolejne wersje 10nm procesorów (mobilne Tiger-Lake i desktopowe Adler-Lake), i 10nm linie produkcyjne Intela mają zostać zarezerwowane głównie dla nich.

Według źródeł, obecnie Intel ma rozmawiać z TSMC na temat możliwości produkcji swoich GPU DG2 w procesie litograficznym 6nm Tajwańskiego producenta. Równocześnie krzemowy gigant podczas tych rozmów maa starać się zarezerwować część 3nm mocy produkcyjnych TSMC dla produkcji kolejnych generacji swoich GPU w dalszej przyszłości.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. cfaniacy (autor: piwo1 | data: 11/03/20 | godz.: 07:12)
  jak zmniejszyc udzialy amd w rynku procesorow? odciac ich od fabryk tsmc. proste i nikt im nie udowodni praktyk monopolistycznych.

 2. @up (autor: piwo1 | data: 11/03/20 | godz.: 10:29)
  cwaniacy. sorry.

 3. To jest biznes ale AMD sobie przez te (autor: Mario1978 | data: 11/03/20 | godz.: 11:28)
  lata wyrobiło układy z firmami zewnętrznymi.Jeżeli ktoś myśli , że Intel jest w stanie osiągnąć chociażby takie warunki jak AMD to po prostu się myli.Jak widać Intel musi brać się w 6nm od TSMC bo na 5nm są już podpisane umowy i tam pewnie jest ogromny ścisk.3nm na przyszłość to już co innego.Nawet AMD o tym nie wspomina u siebie dlatego Intel ma szansę mimo tego , że TSMC jeszcze na poważnie nie wziął się za ten nowy proces produkcji.W ten sposób sobie być może zaklepuje pierwsze miejsce za tymi co mają pierwszeństwo korzystania z linii produkcyjnych TSMC.AMD w ciągu tylu lat wydało sporo kasy wspierając w ten sposób rozwój TSMC a Intel dopiero musi sobie wyrobić odpowiednie miejsce u Tajwańczyków.
  Jak Intelowi podwinie się jeszcze bardziej noga z ich własnymi fabrykami to będą mieli szansę temu zaradzić produkując część właśnie w TSMC.
  W końcu jakiś rozsądny ruch ze strony Intela a jak jest to tylko plotka to niestety na pewno na niekorzyść Niebieskich.


 4. 3nm (autor: pwil2 | data: 11/03/20 | godz.: 13:55)
  Widać, że Intel ma już nikłe zaufanie do swoich fabów. Gdyby 7nm miało być tuż tuż, to moce produkcyjne dla CPU by się znalazły bez problemu.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.