Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 27 maja 2020 
    

Płyty AMD z chipsetem B550 z zupełnie nową wersją AGESA v2


Autor: Zbyszek | źródło: TechPowerUp | 06:07
(7)
Wkrótce w sprzedaży pojawią się płyty główne z chipsetem AMD B550. Będą one tańsze i bardziej energooszczędne od dotychczasowych modeli z chipsetem X570, a przy tym podobnie do nich zaoferują obsługę PCI-Express 4.0. Jak się okazuje, wraz z płytami B550 wprowdzony zostanie zupełnie nowy, napisany od początku mikrokod AGESA, czyli AMD Generic Encapsulated Software Architecture. Jest to mikrokod będący podstawową częścią BIOSu, uruchamiany na początkowych etapach rozruchu komputera i mający duży wpływ na funkcjonowanie płyt głównych, chipsetów i procesora.

Płyty z chipsetami B550 będą od początku fabrycznie wypsoażone w AGESA v2 - nowy mikrokod, napisany od zera, i w pełni przystosowany do obsługi przyszłych procesorów z architekturą ZEN 3. Wraz z AGESA v2 także od nowa rozpocznie się numeracja kolejnych mniejszych wersji, która wystaruje od cyferek 1.0.0.0.

Dla porównania dotychczasowe płyty z podstawką AM4, począwszy od modeli z chipsetami serii 300, poprzez B450 i X470, kończąc na płytach z najnowszym X570, posiadają zasadniczo ten sam, lecz ciągle rozwijany mikrokod AGESA, którego najnowszą wersją jest AGESA 1.0.0.5.

Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy dotychczasowe płyty główne, np. te z chipsetami X570, w celu obsługi procesorów z architekturą ZEN 3 otrzymają nowszą wersję dotychczasowego mikrokodu AGESA (np. AGESA 1.0.0.6), czy też aktualizację BIOS zawierającą całkiem nowy mikrokod AGESA v2.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. AGESA v2 - nowy mikrokod, napisany od zera (autor: Conan Barbarian | data: 27/05/20 | godz.: 07:53)
    Bardzo, ale to bardzo, wątpię w napisanie tego mikrokodu od ZERA.
    Takie pomysły zawsze są niezdrowe przez kilka miesięcy.


  2. @up (autor: Qjanusz | data: 27/05/20 | godz.: 11:09)
    mogli się o to pokusić. Pierwsza generacja AGESA miała pewnie swoje ułomności i ograniczenia. W końcu była pierwsza. Doświadczenie, wizja rozwoju ZEN i popełnione błędy pewnie pozwoliły wyciągnąć wnioski i utworzyć taką podstawę od zera.
    Myślę że wersja v2 już od dawna jest testowana i dopieszczana. Błędy pewnie się pojawią, ale nie sądzę żeby płyty z tymi biosami stawały w ogniu (krytyki).


  3. @Qjanusz (autor: Conan Barbarian | data: 27/05/20 | godz.: 11:40)
    Zatem jest to takie budowanie domu obok już postawionego, ale z bagażem doświadczenia, przy tych samych materiałach.

  4. @Conan (autor: Qjanusz | data: 27/05/20 | godz.: 12:08)
    tak mniej więcej. Przy czym z takim rozmieszczeniem przestrzeni jaki rzeczywiście jest przydatny, a nie takim, jaki wydawał się nam idealny w momencie, w którym tego domu jeszcze nie było.

    Tutaj raczej trafniejsze porównanie będzie do porządnego refaktoringu kodu źródłowego jakieś aplikacji, stosowanego przez programistów.
    Pierwsza AGESA mogła też obsługiwać "programowo" błędy architektury ZEN, które teraz już nie istnieją.


  5. mikrokod (autor: doxent | data: 27/05/20 | godz.: 15:57)
    swoją drogą dziwię się czemu jeszcze nikt nie wpadł na to aby umieścić mikrokod w samym procesorze tak aby działał zawsze niezależnie od tego czy płyta ma obsługę w bios. Brak aktualnego biosu zniechęca do zakupu płyt z nowymi procesorami. To trochę loteria bo może działa a może nie i będziemy skazani na aktualizację na starszym procesorze. Kiedyś płyta potrafiła odpalić się z nieznanym procesorem co pozwalało na aktualizację a dziś jest to niemożliwe.

  6. @up (autor: Conan Barbarian | data: 27/05/20 | godz.: 16:08)
    Tak było przed Pentium Pro, ale w wersji hardware, co kosztowało Intela wymianę milionów Pentium I, z powodu błędu implementacji rozkazu fdiv.

  7. @doxent (autor: Qjanusz | data: 28/05/20 | godz.: 14:16)
    wpadli już dawno na to i w sunie przez to też. Dlatego teraz mądrzejsi o doświadczenie już tego nie stosują.

    Dzisiaj trzeba rozglądać się za płytami, które umożliwiają aktualizację UEFI bez konieczności montowania CPU.
    Albo inaczej... jak kupowałem swego czasu płytkę pod 7700k na starszym chipsecie, to poprosiłem przy składaniu zamówienia o upgade UEFI w Morele (tak wiem...) Nie było żadnego problemu.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.