Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Czwartek 17 grudnia 2020 
    

7 prostych wskazówek jak pracować w domu


Autor: Redakcja | 23:21
(1)
Wybuch COVID 19 sprawił, że więcej osób pracuje w domu niż kiedykolwiek. Zdalna praca stała się pełnoprawną alternatywą dla pracy biurowej, a nawet coraz częściej jedynym rozwiązaniem. Jeśli dopiero zaczynasz pracę zdalną, te wskazówki pomogą Ci poprawić efektywność oraz zadowolenie z pracy.

Każdy kto pracuje w domu, musi sobie odpowiedzieć na pytanie. Kiedy pracować, gdzie pracować, jak tworzyć granicę pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Co z wyposażeniem biurowym, rozwojem kariery, możliwościami szkolenia, budowaniem relacji z kolegami. Praca zdalna, zwłaszcza jeśli pracujesz z domu, oznacza konieczność znalezienia odpowiedzi na te i jeszcze szereg innych problemów. Oto 7 wskazówek, jak prowadzić lepsze i bardziej produktywne życie w pracy zdalnej .

1. Wyznacz sobie harmonogram godzin pracy

Ustal sobie harmonogram pracy i staraj się go przestrzegać. Jasny podział na czas pracy i po pracy, pozwala na zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Już sam fakt, że pracujesz w domu utrudnia ten podział. Jedną z zalet pracy zdalnej jest elastyczność i czasami trzeba przedłużyć dzień pracy, lub zacząć wcześniej, żeby dostosować się do strefy czasowej naszych partnerów biznesowych lub klientów. W takich przypadkach, upewnij się że zakończysz pracę wcześniej, lub pośpisz trochę dłużej następnego dnia.

2. Korzystaj z VPN

Korzystaj z VPN zawsze, gdy masz połączenie z siecią, nad którą nie masz kontroli. Obejmuje to wi-fi w przestrzeniach coworkingowych, kawiarniach, bibliotekach, lotniskach i hotelach. Najprostsze wyjaśnienie jak działa VPN to prywatne tunele między Twoim komputerem a serwerem zlokalizowanym w innym miejscu. Kiedy łączysz się z VPN, Twój komputer nawiązuje wszystkie połączenia przychodzące oraz wychodzące za pośrednictwem serwera, który jest własnością Twojego dostawcy VPN, jest przez niego utrzymywany i może znajdować się w dowolnym kraju. Niektóre organizacje mają własne sieci VPN, z których korzystają pracownicy zdalni, jeżeli chcą mieć dostęp do zasobów sieci firmowej. W takich przypadkach musisz korzystać z VPN również w domu. W każdym razie dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie nawyku korzystania z VPN tak często jak to jest możliwe, ponieważ zawsze bezpieczniej jest mieć ją włączoną niż nie.

3. Ustal ze współmieszkańcami zasady

Ustal podstawowe zasady ze współmieszkańcami. W trakcie godzin pracy, mimo że przebywasz w domu to jednak nie możesz być obciążony obowiązkami domowymi. Jeśli masz dzieci, które wracają ze szkoły jak Ty pracujesz, to muszą wiedzieć co mogą robić, a czego im nie wolno w tym czasie. Przestrzeganie tych zasad będzie na pewno ułatwione, gdy Twoje godziny pracy będą jasno określone.

4. Nie zapominaj o przerwach

Podobnie jak w biurze, tak i w przypadku pracy w domu zaplanuj sobie przerwy w pracy. Daj sobie w ciągu dnia odpowiednią ilość czasu na odejście od komputera i telefonu. Dwie krótkie 15-minutowe przerwy w ciągu dnia, oraz przerwa na lunch powinny być standardem. Jeżeli dodatkowo w trakcie tych przerw znajdziesz czas na wyjście z domu na spacer lub krótki jogging, to z pewnością poprawi to Twoją produktywność.

5. Zaplanuj dedykowaną przestrzeń do pracy

Dedykowane biuro i komputer do wyłącznego użytku służbowego to rozwiązanie idealne. Ale praktycznie rzadko możliwe w warunkach domowych. Zamiast tego przeznacz biurko oraz niektóre urządzenia peryferyjne tylko do użytku służbowego. Jeżeli jesteś podłączony do zewnętrznej klawiatury i drugiego monitora, to znak, że jesteś w pracy. A kiedy masz go na kolanach, to czas osobisty. Dobrym rozwiązaniem jest utworzenie na komputerze dodatkowego konta użytkownika tylko do pracy. W ten sposób, nie będzie dostępu do Twoich zasobów służbowych, jeżeli będziesz w trybie „po pracy” i pozostali domownicy nie skasują Ci niczego przez przypadek, jeżeli zostawisz laptop na chwile bez opieki.

6. Więcej monitorów to wygodniejsza praca

Więcej monitorów oznacza większą produktywność i wygodę. Możesz pracować z wieloma aplikacjami, a dodatkowo mieć oko na email. Ale już drugi ekran sprawi znaczne zwiększenie komfortu pracy, a do tego takie rozwiązanie nie wymaga niczego, oprócz zakupu dodatkowego monitora. Praktycznie każdy laptop czy desktop posiada wbudowana funkcję drugiego monitora.
Możesz na przykład pisać tekst na jednym monitorze, a jednocześnie korzystać ze źródeł na drugim monitorze. Jeszcze większe korzyści z drugiego monitora zauważysz przy edytowaniu filmów czy pracy nad prezentacjami.

7. Wygodny fotel to podstawa

Ergonomia to podstawa. Praca na kanapie oznacza dodatkowe obciążenie pleców i szyi, a dodatkowo może sprawić że poczujesz senność. Z kolei siedzenie przez osiem godzin na twardym krześle kuchennym może stanowić torturę i nie skłania do twórczej pracy. Jednak nie oznacza to konieczności kupowania specjalnych foteli gamingowych przeznaczonych do wielogodzinnych zmagań na ekranie. Warto natomiast wpoić sobie kilka zasad: monitor powinien być na wysokości oczu, a biurko na wyciągnięcie ręki. Wyściełany fotel z regulowaną wysokością i regulowanymi podłokietnikami doskonale się sprawdzi i nie powinien zrujnować budżetu domowego.

Powyższe wskazówki pozwolą Ci lepiej zorganizować sobie zdalną pracę. Ale najważniejsze jest, aby nie poddawać się rutynie i nieustannie poszukiwać inspiracji. Nawet drobne zmiany, mogą w znaczący sposób wpłynąć na Twoja wydajność i zadowolenie z pracy.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 21/12/20 | godz.: 23:26)
    qrka anwet sie zgadzam w wiekszosci punktow. Autor chyba zna sie "na komputerach" :P

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.