RTX A6000 i RTX A40 – dwie nowe karty z GPU Ampere dla biznesu
Autor: Wedelek | źródło: VideoCardZ | 05:58
Nvidia wprowadziła do sprzedaży dwie nowe karty graficzne dla zastosowań profesjonalnych o symbolach RTX A6000 i RTX A40. Obie konstrukcje są do siebie bliźniaczo podobne i korzystają z identycznego układu GPU, a mianowicie GA102 (Ampere) z 84 blokami SM, co daje nam 10752 procesory CUDA. Do tego dochodzi 48GB pamięci RAM typu GDDR6, cztery porty DisplayPort 1.4, oraz nowa wersja złącza zasilającego 8-pin, która mimo wizualnego podobieństwa jest niekompatybilna z powszechnie stosowanymi wtyczkami PEG. Z racji dużego podobieństwa obu konstrukcji TDP tych kart też jest identyczne i wynosi 300W.
To, co odróżnia opisywane akceleratory to ich przeznaczenie, oraz szybkość pamięci RAM, które w nich wykorzystano. RTX A6000 to karta dla stacji roboczych, wyposażona w pamięci typu GDDR6 16Gb/s o przepustowości 768GB/s. Model A40 to z kolei wersja dla serwerów i de facto następca Tesli T4 z RAMem 14,5Gb/s o przepustowośći 696GB/s. Myślę, że w tym miejscu warto przypomnieć, że Nvidia wraz z premierą architektury Ampere porzuciła markę Tesla na rzecz prostszego nazewnictwa złożonego jedynie ze zbitków liter i cyfr.
K O M E N T A R Z E
Jeszcze nikt nie napisał komentarza.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.