MSI wprowadza do BIOSu funkcję odpowiedzialną za dostosowanie parametrów CPU do układu chłodzenia
Autor: Wedelek | źródło: MSI | 05:14
(6)
Firma MSI opublikowała na swoich serwerach nowy, przełomowy BIOS dla płyt głównych z chipsetem B460 i H410. Co w nim takiego niezwykłego? Otóż otrzymał on funkcję odpowiadającą za zmianę limitów energetycznych procesora w zależności od zastosowanego układu chłodzenia. Tryb pracy danego układu jest tu wybierany z prostego menu, które pozwala określić czy korzystamy ze standardowego układu chłodzenia, bardziej rozbudowanego układu wieżowego czy może systemu chłodzenia cieczą. W zależności od tego, co wybierzemy zmieniane są parametry PL1 i PL2 odpowiadające za to jak długo procesor może pracować ze standardowymi zegarami i w trybie TURBO.
Im wyższy limit tym dłużej procesor będzie pracować pod pełnym obciążeniem, ale i sam układ chłodzenia musi odprowadzić odpowiednio więcej energii cieplnej. Właściwe ustawienie tych parametrów przyczyni się więc do osiągnięcia wyższej wydajności i fajnie, że teraz w tym zadaniu pomoże nam BIOS wbudowany w płytę główną.
K O M E N T A R Z E
Fajna opcja (autor: kombajn4 | data: 23/10/20 | godz.: 09:10) Nie dość ze przejrzyście pokazuje co i jak to na dokładkę teraz ludzie tak w prost zobaczą w biosie że ich 65W procesor może żłopać 255W
d3k (autor: pawel1207 | data: 27/10/20 | godz.: 05:20) no nie bo to asusowe dzial w innny sposob tutaj po prostu informujesz plyte ze masz stockowe chlodzenie i plyta sama nalozy limity mocy odpowiedni do stockowego coolera ... tu nie chodzi o oc jak wybierasz cos innnego niz stoc to plyta ustwia ci max co moze dac czyli znosi limit przynajmniej tak to na obrazku wyglada :D teoretycznie asusowy wynalazek po protu obciaza cpu i podnosi co jakis czas napiecie jak pojawia sie bledy u mnie to sie kiepsko sprwdzilo ..
@5. (autor: d3k | data: 28/10/20 | godz.: 01:26) W AI asusa też wybierasz jaki masz cooler i dobiera Ci pod to odpowiednie ustawienia, żeby wycisnąć z cpu jak najwięcej. Samo dobiera parametry, uczy się i aktualizuje parametry.
Więc z tego co widzę MSI zrobił coś bardzo podobnego. Tyle, że na pewno nie są pierwsi i nie jest to przełomowe.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.