Firma Sharman kupiła prawa do oprogramowania Kazaa na początku roku 2002, by - jak twierdzą przedstawiciele firmy - na bazie popularnej sieci peer-to-peer stworzyć odpłatny system dystrybucji autoryzowanych plików. Przedstawiciele firmy utrzymują, że wykorzystywany w Kazaa model biznesowy w zasadniczy sposób różni się od Napstera czy Aimstera, które z powodu wyroku sądu musiały zawiesić swoją działalność.
„Branża nie potrafi uświadomić sobie, że Kazaa jest inna” – powiedział Rod Dorman, pełnomocnik firmy. ”Teraz będą musieli ponieść konsekwencje prawne”.
W złożonym pozwie Sharman przyznaje, że w sieci Kazaa każdego miesiąca wymienianych jest 15 mln plików chronionych prawem autorskim. Przedstawiciele firmy argumentują jednak, że winę za taki stan rzeczy ponoszą sami dysponenci praw autorskich. W ciągu ubiegłego roku firma wielokrotnie próbowała podjąć negocjacje z pracownikami kompanii muzycznych i filmowych, próbując uzyskać licencję na sprzedaż ich produktów w Internecie. I choć część firm okazała zainteresowanie legalnym wykorzystaniem sieci Kazaa, wszystkie rozmowy były ucinane przez zrzeszenie Recording Industry Association of America (RIAA) oraz inne organizacje reprezentujące branżę muzyczną i filmową. RIAA wielokrotnie upominało szefów firm muzycznych, by nie kontaktować się z Sharman Networks. Teraz prawnicy firmy Sharman domagają się od sądu orzeczenia, że branża muzyczna i filmowa jest winna nieuczciwej konkurencji oraz nadużywania praw autorskich.
Jakkolwiek pojawiające się w tej sprawie argumenty są podobne do tych, jakimi operowały już w przeszłości inne zamknięte z powodu wyroków skazujących firmy zarządzające sieciami peer-to-peer, jedno jest pewne. Postępowanie w tej sprawie opóźni proces o łamanie praw autorskich, jaki firmy płytowe i studia filmowe wytoczyły Sharman Networks.
K O M E N T A R Z E
Jeszcze nikt nie napisał komentarza.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.