Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 17 lutego 2021 
    

Producenci układów scalonych z USA napisali list do nowego prezydenta


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 20:25
(26)
Przedstawiciele największych Amerykańskich firm działających w branży półprzewodnikowej wystosowali wspólny list do nowego prezydenta USA Joe Bidena. Piszą w nim m.in, o coraz większej zależności Stanów Zjednoczonych od wytwórców z dalekiego wschodu, w tym. min. Samsunga i TSMC, oraz nawołują administrację Prezydenta do podjęcia szeregu kroków, które mają wzmocnić amerykańskie firmy działające w tej branży i umożliwić im skuteczną konkurencję z Azjatyckimi przedsiębiorcami. List nosi tytuł "Chips for America", jest datowany na 11 lutego i został podpisany przez przedstawicieli ponad 20 firm. W większości podpis pod listem złożyli prezesi i dyrektorzy generalni (CEO) tych firm.

Pod listem podpisali się m.in. Bob Swan, dotychczasowy CEO Intela, Lisa SU - szef AMD, Steve Mollenkopf - prezes Qualcomm, oraz kilkanaście innych firm, w tym należących do Semiconductor Industry Association.

Spośród ponad 20 firm, tylko w 3 przypadkach podpisy zostały złożone przez inną osobę, niż CEO firmy - dotyczy to IBMa, Nvidia i Broadcom.

Sygnatariusze listu podkreślili potrzebę utworzenia ulg podatkowych i grantów oraz dofinansowania przez rząd produkcji i badań półprzewodników. Jak wskazali, oprócz obiektów obsługiwanych przez Intel Corporation, wszystkie najnowsze chipy sprzedawane przez amerykańskie firmy są produkowane w obiektach mieszczących się poza Stanami Zjednoczonymi.

W dalszej części podpisani podkreślił znaczenie półprzewodników dla bezpieczeństwa narodowego i gospodarki USA, jednocześnie narzekając, że Ameryka nie oferuje "znaczących zachęt i dotacji, aby przyciągnąć nowe zakłady produkcyjne półprzewodników" oraz że rządowe inwestycje w badania nad chipami utrzymywały się przez lata na stosunkowo niskim poziomie. Podkreślili oni, że dalsze trwanie w takiej sytuacji zagraża też utrzymywaniu przywództwa technicznego USA na Świecie.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Wybudowanie fabryk to i tak nie wszystko. (autor: Mario1978 | data: 17/02/21 | godz.: 21:16)
    ASML nie jest w stanie przekroczyć pewnej ilości produkowanych maszyn EUV, które są potrzebne do produkcji tranzystorów w mniejszych wymiarach powierzchniowych. USA nie jest w stanie nic zrobić pod tym względem bo co po fabrykach jak nie będzie tam odpowiedniego sprzętu do produkcji w najnowocześniejszych litografiach. Takie postrzeganie powinno pojawić się po stronie USA już 2 lata temu ale oni widocznie mieli inne plany i mają inne zadanie. Oni od dawna próbują zniechęcać do Chin a ich oddani sojusznicy tacy jak chociażby Wielka Brytania robi to cały czas. Ostatnio po 'przyjęciu' nowego roku w Chinach BBC nadawało program na żywo i podłożyli takie filtry by obraz wyglądał na ponury czyli działając podświadomie na ludzi przez sterowanie tymi filtrami ludzie mieli mieć gorsze zdanie na temat Chin. Jest wiele takich przypadków gdzie na siłę próbują wmawiać ludziom jakie Chiny są złe a chodzi tylko i wyłącznie o przyszłość USA. Chińczycy dokonali przełomów w przedmiotach optycznych, które przydadzą się do montażu w maszynach służących do produkcji tranzystorów. Ja się tylko dziwię co Intel robił tyle lat mając tyle kasy wyglądało na to, że nic sobie nie robił z przyszłości. Zadajmy sobie pytanie czy w USA są pracownicy z najwyższą wiedzą zdolni do poświęcenia się dla dobra kraju tak jak było kiedyś? Bo Chiny takich wykwalifikowanych ludzi mają co roku miliony, którzy są zdolni do poświęceń. Ludzie w USA przyzwyczaili się do dobrobytu i teraz dla nich poświęcanie się to jest abstrakcja.
    W Chinach jeszcze nie osiągnęli wszystkiego a już teraz są zagrożeniem dla USA więc przyszłość jest już przesądzona.
    Chińczycy w kwietniu tamtego roku pokazali samodzielną maszynę do produkcji najnowocześniejszych układów, której rozdzielczość w podwójnym stopniowaniu osiąga 10nm. Jak przełamią bariery, które jeszcze ich blokują do powstania takiej maszyny w stanie używalnym to cienko widzę USA w technologii. Najlepsze, że oni się nie chwalą tym a tylko raz napomknęli o tym. Kolejna sprawa to Stacja okołoziemska, która Chińczycy chcą stawiać będzie bez Amerykańskich naukowców a Rosjanie zrezygnowali z współpracy z USA w temacie powstania stacji na Księżycu i wybrali Chińczyków.
    Tego jest na prawdę dużo i szkoda bo przyszłość byłaby lepsza jakby USA na siłę nie chciało być liderem i razem z Chinami współpracowało.


  2. Mario (autor: arra | data: 17/02/21 | godz.: 22:14)
    Chyba nie ogarniasz, że Chiny to komunistyczny moloch, z którym trzeba walczyć, a nie współpracować. Zachod dał im na tacy cała swoja technologie, bo tanio opierdola nam robote i sie przeliczyli, a teraz jest płacz i lament mimo ze sygnaly byly dużo wcześniej jak brali i kradli wszystko na potegę

  3. .... (autor: Marek1981 | data: 17/02/21 | godz.: 22:35)
    Zachod byl i bedzie glupi, ameryka tez. Wyprowadzajac technologie traci sie w dluzszej perspektywie znacznie wiecej. Takie niemcy nie msja nowych rodowych specjalistow, wszystko to stara gwardia lub imigranci. To sie zemsci

  4. OMG (autor: pawel1207 | data: 17/02/21 | godz.: 23:06)
    usa same sie oraja chocby swoim prawem patentowym i pozywanie karzdego za wszystko dlatego lepiej w wielu przypadkach udac sie do chin placic lapowki i tak to wychodzi taniej i latwiej niz amerykanskie procesy i prawnicy :D tego sie nie zmieni usa nie zacheca od strony prawnej do iwestycji na ich terenie .. dla przedsiebiorcy to ze chiny sa komunistycznym molochem niewiele zmienia..


  5. to mnie zawsz rozwala (autor: kosa23 | data: 17/02/21 | godz.: 23:47)
    "oraz że rządowe inwestycje w badania nad chipami utrzymywały się przez lata na stosunkowo niskim poziomie."

    Wielkie korpa i jeszcze proszą o jałmużnę XD Od ludzi zdzierają kasę za produkty i jeszcze chcą pieniądze od państwa czyli też od ludzi XD


  6. @arra (autor: Wyrzym | data: 18/02/21 | godz.: 05:53)
    a jakbys tak podal roznice miedzy chinskim komunizmem a naszym kom... znaczy sie kapitalizmem, bo ostatnio to ciezko zauwazyc jakiekolwiek... a przynajmniej jakies znaczace.

    Trump to widzial i chcial z tym walczyc to go zrobili rasista, ta administracja nie moze byc przecie taka jak on.


  7. @up (autor: Saturn64 | data: 18/02/21 | godz.: 07:02)
    Rozwój technologii w dłuższej perspektywie prowadzi ludzi do lenistwa. Porównując dzisiejsze czasy do tych choćby oddalonych o 40 lat już mamy np elektryczne hulajnogi, rowery, odkurzacze roboty. Wiele narzędzi w pracy jest zautomatyzowanych. Do tego dochodzi wiele rzeczy zabierających czas, a które nic nie wnoszą do rozwoju społeczeństwa. (Gry, portale społecznościowe itd).Wygoda powodowana lenistwem i chęć zysku przez korporacje spowodowała właśnie to, że Chiny są dzisiaj w tym miejscu rozwoju. Nikomu nie przeszkadzało łamanie praw człowieka i praca pracowników w nieludzkich warunkach a także niszczenie środowiska, poprzez początkowe stosowanie zacofanych metod produkcji. Ważne, że kasa zgadzała na kontach. To powoduje, że mocno spada jakość nauki. Wiele osób nawet po studiach nie potrafi liczyć bez kalkulatora, a przez wyniesienie produkcji na zewnątrz nie ma możliwości odbywania praktyk zawodowych w najnowocześniejszych branżach produkcyjnych.

  8. a czy na tej liscie (autor: bajbusek | data: 18/02/21 | godz.: 09:25)
    jest Apple ?

    :D

    Tez narzekaja na slabe dotacje ?

    To sie nazywa KONKURENCJA, tym firmy USA zniszczyly niejedno korpo w EU (np Nokia) ... kazdy kij ma dwa konce Rednecks ;)


  9. @4. (autor: Mariosti | data: 18/02/21 | godz.: 10:27)
    Dobra propaganda powoduje że słabe umysły tak myślą.
    Praktyka jest taka że w Chinach robione są kopie i tańsze wersje, czasami drobne ulepszenia.
    Natomiast zdecydowania większość innowacji i r&d od podstaw za grube miliardy jest robiona w USA i w Europie, a więc w regionach przestrzegających prawa patentowego.

    Zasadniczo prawo patentowe przeszkadza ci tylko jeśli chcesz korzystać z cudzego pomysłu i go poprawić bez umowy licencyjnej.
    Jeśli chcesz wprowadzać prawdziwie innowacyjne pomysły w życie to prawo patentowe Cię chroni, ale nie przed Chińczykami. Efekt jest taki że zniechęca to inwestowania i rozwoju jeśli nie ma się dobrego układu z komunistami w Chinach, bo w przeciwnym razie jeśli złożysz patent przed wprowadzeniem produktu na rynek to istnieje ryzyko że podróbki z Chin wejdą na rynek zanim zdążysz wprowadzić swój oryginalny produkt i w efekcie zmarnowałeś całe pieniądze i czas na r&d i pomysł.

    Także trzeba rozróżniać pojęcia "innowacyjność" od pojęcia "poprawianie cudzych pomysłów".
    W przypadku pierwszego, prawo patentowe chroni interesy potencjalnych inwestorów i innowatorów na etapie badań i rozwoju, a przypadku drugiego, faktycznie, prawo patentowe chroni interesy tego kto ma patent (i najpewniej włożył już większość czasu w badania i rozwój danego pomysłu/rozwiązania).

    Owszem, możliwe są nadużycia prawa patentowego i zdarzają się niestety, ale z drugiej strony jego całkowite łamanie przez Chiny jest milion razy gorsze i jedynie propaganda komunistycznej partii Chin twierdzi co innego.


  10. @6. (autor: Mariosti | data: 18/02/21 | godz.: 10:32)
    Zauważ że Trumpa atakowali i dalej atakują socjaliści, którzy to są rzekomo "cywilizowaną" wersją komunistów. Także nic dziwnego że ci amerykańscy socjaliści pod przykrywką "partii demokratycznej" (lol) bardziej dbają o interesy Chin niż własnych obywateli.

    A z różnic, no to jeszcze w naszych socjalistycznych demokracjach ludowych nie mamy obozów koncentracyjnych dla mniejszości narodowych i religijnych. Nie mamy ośrodków korekcji ideologicznej gdzie przymusowo wysyłani są obywatele z negatywnym zdaniem na temat rządzącej partii. Nie mamy państwowego przemysłu mordowania więźniów tych obozów i pozyskiwania z nich narządów do transplantacji sprzedawanych wraz z kompletnymi zabiegami transplantacji przez czarny rynek w całości kontrolowany przez rządzącą partię itp. itd...


  11. @9. (autor: Kenjiro | data: 18/02/21 | godz.: 11:32)
    Wszystko co napisałeś o prawie patentowym to teoria obowiązująca w UE. W USA patentować możesz prawie wszystko, nawet zaokrąglone rogi smartfona i kształt przycisków, nie mówiąc o algorytmach czy wzorach matematycznych.
    W USA nadużycia prawa patentowego to większość, a faktyczne rozwiązania techniczne to mniejszość.

    Chiny rzeczywiście są na drugiej stronie szali, ale najgorsze jest to, że ani jedni, ani drudzy nie chcą ustąpić. Zmiana prawa patentowego w USA na takie jak w UE nie przejdzie, bo tam opłaca się mieć, a nie używać...


  12. Mariosti (autor: pawel1207 | data: 18/02/21 | godz.: 13:14)
    "Zasadniczo prawo patentowe przeszkadza ci tylko jeśli chcesz korzystać z cudzego pomysłu i go poprawić bez umowy licencyjnej" i tym zdanim udowodniles ze nie masz pojecia o czym piszesz :D :D nie patentuje sie wsztko lacznie z mechanikami gier :D zostalo opatentowane kolo w australii dobrze ze w formiie zartu koszyk w sklepach internetowych jest opdatkowany dzisiaj aby wprowadzic nowa innowacje w stanach albo nowy pomysl mowie wprowadzic nie opatentowac potrzebujesz rzeszy prawnikow ktorym mousisz zaplacic guba kase i 10 razy swoj projekt przerabiac bo mozez byc pewny ze narusza jakies patenty bo ma zaokraglone rogi dla przykaladu... :D :D :D o tym ze prawo patentowe zabija rozwoj i innowacyjnosc trabi sie w usa od dobrych kilkudziesiecu lat ...:D wiec tobiee nie przeszkaddza bo nie prowadzisztam firmy obecnie jest tak ze twoj wynalazek rozwiazanie innoowacja moze byc tanie jak barszcz i banalne w produkcji mimo to umrze bo narusza jakis tam patent wtyczki do pradu itd.. innowaacja obecnie w usa to ultradrogi sport zarezerwowany jedynie dla uniwerkow z kasa i firm ze sporymi pieniedzmi .... wiec pierdolisz pan ...


  13. inwestycje (autor: Gakudini | data: 18/02/21 | godz.: 14:01)
    "oraz że rządowe inwestycje w badania nad chipami utrzymywały się przez lata na stosunkowo niskim poziomie."
    W stanach to oznacza projekty na uczelniach, bo tam odbywa się większa część "innowacji". Tam uczelnie produkują te "patenty", a nie jak u nas magistrów.


  14. pawel1207 (autor: Duke Nukem PL | data: 18/02/21 | godz.: 17:01)
    a wać pan popracuj nad interpunkcją bo podobnie jak adwersarz ....lisz pan i ..uja można z tego zrozumieć
    :)


  15. ... (autor: radonix | data: 18/02/21 | godz.: 17:30)
    Jak to było? ''Kapitał nie ma narodowości''? Miała być ''globalna gospodarka'', a coś nie pykło...

  16. @12 (autor: KamieniKupa | data: 18/02/21 | godz.: 18:10)
    Bo Mariosti w tym miesiacu jest specialista od prawa, chorob zakaznych, epidemiologi, medycyny, filozofii, elektroniki i fizyki/chemii.

  17. @16 ale nie od ortografii i interpunkcji a zwłaszcza składni... (autor: SebaSTS | data: 18/02/21 | godz.: 19:12)
    ... Bo jak człowiek jest od wszystkiego to jest do niczego!

  18. debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 19/02/21 | godz.: 05:43)
    @Mariosti "Jeśli chcesz wprowadzać prawdziwie innowacyjne pomysły w życie to prawo patentowe Cię chroni," buahahaha nie masz pojecia jak dziala prawo patentowe. Jedyn epo co jest to prawo, to aby utrzymywac monopol.

    @Duke Nukem PL poza literkami proponuje sie jeszcze do wieku przyczepic i koloru skory.


  19. KOrporacje same wyslaly produkcje do chin (autor: komisarz | data: 19/02/21 | godz.: 12:39)
    maja z tego wielka kase i zmiast inwestowac, rozdaja na premie dla prezesow i dotacje dla mlack lives matter.

    Przeciez tam firmy maja mase kasy.


  20. @12,18 itd (autor: Mariosti | data: 19/02/21 | godz.: 22:32)
    U mnie w firmie akurat rocznie zgłaszanych jest kilka tysięcy patentów międzynarodowych i jestem dokładnie zaznajomiony z procedurą i wymaganiami, także w odróżnieniu od was teoretyków, znam to z praktycznej strony.

    Wszelkie faktycznie nowe rozwiązania sprzętowe, nowe algorytmy itp, np implementujące fizycznie nowe standardy telekomunikacyjne bez problemu podlegają ochronie patentowej i mimo iż wiele firm implementuje te same standardy to nie wchodzą sobie zbyt często w drogę, a jeśli już to się zdarza to wspólne umowy licencyjne są zupełnie normalną rzeczą, oczywistością wręcz.

    Twierdzenia o patentowaniu prostokąta, koła czy koszyka na zakupy to właśnie dowód zerowej wiedzy na ten temat. Takie klasyczne polaczkowanie: nic nie wiesz ale wypowiesz się bo się udusisz.
    Z takim poziome wiedzy to sugeruję wybrać się na onet.

    @16.
    Zazdrościsz że potrafię czytać?



  21. wielka 20stka zdobywająca przez lata rynek i kasę (autor: Qjanusz | data: 20/02/21 | godz.: 00:17)
    zgodnie z zasadami wolnego rynku, nagle chce przekreślić zasady które do tej pory wyznawała, ponieważ w skutek samozaorania Kali zobaczył że mu się nie spina. Dobre!

    Nie wiem czego oczekują te firmy. Jakby Biden miał ot tak sobie zarządzić urządzenie nowego ASMLa w USA i własnoręcznie niemal postawić hektary fabryk krzemu. Zakrawa trochę na absurd, bo core kapitalizmu oczekuje zachowań centralnego planowania rodem z socjalizmu???!!!

    Trump już ugiął się pod wpływem nacisków amerykańskiego biznesu, wyjął gospodarczą szabelkę i ruszył na Chiny. Jaki mamy efekt?
    1. Nie przewidział tego, że takim ruchem przyśpieszy proces uniezależnienia się Chin od reszty świata. Strzał w stopę.
    2. Zapomniał że USA są warte tyle, ile warte są długi USA w portfelu pozostałych państw. Dług publiczny USA jest na abstrakcyjnym poziomie
    https://www.rp.pl/...-zwyciezca-wyborow-w-USA.html

    Życzę USA jak najlepiej, ale nie wygląda to dobrze. List producentów układów scalonych dowodzi niestety że mgła gęsta jak nigdy wcześniej.


  22. @20 (autor: KamieniKupa | data: 20/02/21 | godz.: 10:15)
    Czekam ciagle na odpowiedz w spawie odpowiedzi, "smallpox" jako choroby nie wplywajacej na ekonomie, zdrowie ludzi i historie ;-) Generalnie PlAnDeMiA

  23. @22. (autor: Mariosti | data: 20/02/21 | godz.: 15:39)
    Czekam na odpowiedź w sprawie tego czy za 3 miesiące w zakopanem o 13:00 będzie padać czy nie.

    Ma to taki sam związek z tematem rozmowy.


  24. @21. (autor: Mariosti | data: 20/02/21 | godz.: 15:53)
    2.Tak się składa że USA posiadają jakieś 2 tryliony dolarów niespłaconych Chińskich obligacji z lat 30-50 ubiegłego wieku, do których to ChRL nie chce się oficjalnie przyznać bo są warte więcej niż wszystkie obligacje USA które posiadają Chiny, ale z drugiej strony ChRL twierdzi że jest jedynym prawowitym następcą Republiki Chińskiej, co w myśl prawa międzynarodowego oznacza że przejmuje po tym państwie wszelkie aktywa i pasywa, w tym też długi.

    Także ta "jednostronność" zadłużenia USA vs Chiny jest oczywiście propagandą Komunistycznej Partii Chin.

    1.To działa w dwie strony, cały świat rusza z inwestycjami uniezależniania się od Chin. Co prawda w słabszym zakresie niż się spodziewałem (bo excel powiedział że jednak się opłaca w Chinach wszystko robić), ale jednak w ogóle temat ruszył się z miejsca, co nie podlegało nawet dyskusji 2 lata temu.

    Co do Bidena, to zapewne Amerykańskim firmom chodzi po prostu o to aby rząd USA zaczął traktować biznes zakładów nowoczesnych procesów produkcji układów scalony i ich rozwoju jako przemysł strategiczny, wymagający ulg podatkowych, być może dodatkowych grantów itd.
    W perspektywie nawet dziesięciu lat taka deklaracja spowodowałaby że łatwiej byłoby prywatnym firmom w stanach inwestować znacznie większe kwoty w rozwój nowych procesów i budowę nowych fabryk.

    Mimo iż Tajwan jest ścisłym sojusznikiem USA i ogólnie państw Zachodnich, to niestety ale produkuje chyba większość układów scalonych na świecie w procesach mniejszych niż 10nmi jednocześnie coraz bardziej prawdopodobne jest że Chiny mogą próbować dokonać inwazji na Tajwan, z powodu takiego iż uznają Tajwan za swoją prowincję i prowadzą agresywną wojskową działalność operacyjną lotnictwa i marynarki wojennej w rejonie Tajwanu określaną mianem "Gray Zone Warfare".

    Podsumowując, byłoby rozsądne dla stabilności i przyszłości wszelkich firm zachodnich aby uzyskać zdolność kompletnej produkcji swoich urządzeń, od rezystorów, tranzystorów, małych ic, do procesorów, obudów, pamięci, płyt głównych itd. w całości na terenie EU i USA. Mam nadzieję że rozsądek wygra z excelem, bo w przeciwnym razie może być kiepsko za parę lat.


  25. Mariosti (autor: pawel1207 | data: 20/02/21 | godz.: 18:38)
    skoro jestes zatrudniny w w firmie ktora zyje z patentowania i patentowego trollingu to dla ciebie istnienie patentow i patentowanie to byc albo nie byc wiec nie dziwewie sie ze ich bronisz :D :D :D

  26. @25. (autor: Mariosti | data: 20/02/21 | godz.: 22:06)
    Z licencji mamy jakieś 10% przychodów rocznie.
    Około 80% mamy ze sprzedaży sprzętu, oprogramowania i supportu do tego sprzętu. Zdecydowana większość patentów nie ma jakiejś super dużej wartości bo np rozwiązują problemy które nie są kluczowe dla działania danego produktu, bądź istnieją inne metody rozwiązania tego samego problemu.
    Najbardziej wartościowe są patenty na unikatowe, jedyne rozwiązania kluczowych problemów bez których nie da się zbudować działającego produktu, ale ponieważ mamy konkurencję to zwykle każda firma ma wiele takich patentów i aby móc funkcjonować muszą je sobie udostępniać na zasadzie licencji bo w przeciwnym razie żadna nie mogłaby produkować swojego sprzętu/oprogramowania.

    Jakbyś przeczytał moje komentarze to wiedziałbyś że ja nie neguję że prawo patentowe jest często nadużywane, szczególnie w stanach. Jak słusznie zauważył @11.Kenjiro są znaczne różnice między prawem patentowym w USA i EU, przede wszystkim w kwestii kryterium nowości w USA z jakiegoś powodu często nie jest respektowane przy udzielaniu patentów.

    Ja siłą rzeczy nie pracuję w amerykańskiej firmie, co prawnie uniemożliwia jej globalny trolling patentowy (jak np słynny Rambus).

    Smutne historie patentowe w mediach to zwykle działania osób innowacyjnych które to najpierw zaczynają nagłaśniać swoje prototypy/pomysły w celu zebrania inwestorów, a potem są pokrzywdzone bo nie rozpoczęły najpierw procedur patentowych aby zabezpieczyć swój interes.
    Wydaje mi się że obecnie rzadziej słychać o takich przypadkach właśnie przez to że Chiny mają prawo patentowe gdzieś i jeśli chcesz wprowadzić nowy produkt który względnie łatwo jest skopiować, to patent ci nie pomoże bo i tak po paru miesiącach od pierwszych publikacji rynek będzie już zalany chińskimi podróbkami twojego nowego produktu.
    Także tak, zgadzam się że szczególnie w USA prawo patentowe jest nadużywane i istnieją firmy szkodniki-trolle patentowe i dobrze byłoby je wyeliminować ze świata, ale dla normalnego przedsiębiorcy, albo innowatora zdecydowanie większym zagrożeniem są Chińczycy nierespektujący żadnego prawa patentowego, bo przez to z nimi w zasadzie nie da się konkurować.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.