Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 12 marca 2021 
    

"Niełamalny" procesor Morpheus skutecznie opiera się atakom hakerów


Autor: Wedelek | źródło: Hexus | 05:29
(4)
DARPA pochwaliła się, że ich procesor o kodowej nazwie Morpheus już od ponad 3 miesięcy z sukcesem opiera się atakom ze strony hakerów próbujących przełamać jego zabezpieczenia. Ci atakują go na różne sposoby licząc na wysoką nagrodę finansową oferowaną za znalezienie sposobu na obejście zaimplementowanego systemu szyfrującego. Wyzwanie może podjąć każdy kto czuje się na siłach, a ogólna zasada działania Morpheusa jest powszechnie znana. To jednak w żaden sposób nie pomaga, bo opisywany chip posiada bardzo skomplikowany układ szyfrujący opierający się o mechanizm losujący spośród kilku zaimplementowanych funkcji semantycznych wykorzystywanych do szyfrowania danych.

Z ich pomocą generowane są odpowiednie klucze szyfrujące/deszyfrujące, a co pewien czas losowana jest nowa funkcja, co kompletnie zmienia sposób zakodowanych danych. Dodatkowo system ma zaimplementowany algorytm wykrywania ataków, który odpowiada za zwiększenie częstotliwości losowania po wykryciu próby nieautoryzowanego dostępu do informacji. Dzięki takiemu podejściu hakerzy muszą walczyć nie tylko z algorytmem ale i z czasem.

Za stworzeniem podwalin pod Morpheusa stoi zespół naukowców kierowanych przez Todda Austina – profesora kolegiackiego wydziału Informatyki i inżynierii uniwersytetu S. Jacka Hu. W wywiadzie udzielonym dla U-M Blog porównał on próbę złamania zabezpieczeń Morpheusa do układania kostki Rubika, której układ zmienia się co mrugnięcie oka. Jego zdaniem Morpheus jest w chwili obecnej nie do złamania, a podejmowane próby tylko tego dowodzą.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. To teraz (autor: kombajn4 | data: 12/03/21 | godz.: 07:56)
    może Intel wysłał by swoich inżynierów na studia podyplomowe do tego profesora. Może by się czegoś nauczyli i w końcu połatali by ten swój ser szwajcarski:
    https://zapodaj.net/images/759631bc55801.png


  2. @1. Na warszaty (autor: stefan_nurek | data: 12/03/21 | godz.: 08:52)
    pod tytułem : jak projektując proca i tak nie upichcić sera. Z drugiej strony nas szeregowych murzyno-userów czesze ilość dziur w serze, jedyne co to może powodować to dyskomfort psychiczny "że gdzieś to tam jest" i prawdę mówiąc tyle. Dla korpo bałaganu to oczywiście inna para kaloszy..

  3. Ten S.Jack Hu tak jakoś Amerykańsko brzmi. (autor: Mario1978 | data: 12/03/21 | godz.: 12:35)
    Amerykanie znów uratują 'Świat' bez pomocy obcokrajowców.

  4. @1. (autor: d3k | data: 14/03/21 | godz.: 19:57)
    Taaa... i jeszcze wehikuł czasu może co?
    Bo jak intel projektował podstawy architektury x86 swoich procków prawie pół wieku temu to nikt nawet nie śnił o poziomie technologii i rozwoju internetu jaki mamy obecnie.
    Inżynierowie Intela są wręcz geniuszami, że pomimo pomimo ograniczeń architektury które ciągną się za tym prockiem prawie pół wieku byli w stanie zrobić produkt który tak długo utrzymał się na szczycie.
    To, że intel nie opracował nowej architektury od podstaw (jak amd zrobił z ryzenami, epicami czy threadripperami by dostosować do obecnych czasów) to nie wina ułomności inżynierów tylko odgórna decyzja kierownictwa i udziałowców.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.