Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 23 lipca 2021 
    

Braki czystych niewytrawionych wafli krzemowych uderzą w 3 kwartle 2021r.


Autor: Zbyszek | źródło: WccFTech | 22:04
(14)
Pomimo iż fabryki układów scalonych pracują na pełnych obrotach, to zapotrzebowanie ze strony rynku już od około roku przekracza poziom dostaw. Jest to spowodowane jednoczesnym wzrostem zainteresowania pracą i naukę zdalną, oraz debiutem procesorów, kart graficznych i konsol nowej generacji. Najgorsza sytuacja jest na rynku kart graficznych - wzrost ceny Bitcoina doprowadził do masowego wykupywania dostępnych egzemplarzy w celu wydobywania kryptowalut. Nie tak zła, ale daleka od ideału sytuacja panuje także na rynku procesorów CPU - pracujące na pełnych możliwościach fabryki Intela i TSMC nie są w stanie wyprodukować tyle procesorów ile może wchłonąć rynek.

Co gorsza, Intel przewiduje chwilowe pogorszenie dostaw procesorów w 3. kwartale 2021 roku. Sytuacja ma wynikać z dość prostego czynnika - wszyscy producenci układów scalonych (Intel, TSMC, Samsung, GlobalFoundries) bazują na czystych niewytrawionych waflach krzemowych dostarczanych przez firmy trzecie, w tym min. Shin-Etsu i Global Wafers.

Niestety producenci czystych wafli krzemowych pomimo operowania już od kilku kwartałów na pełni swoich możliwości, wyczerpali swoje dotychczasowe moce produkcyjne oraz zapasy magazynowe, i w najbliższych miesiącach nie będą w stanie zaspokoić dostaw.

Oznacza to, że Intel, TSMC, Samsung, GlobalFoundries i inni wytwórcy chipów otrzymają w najbliższym okresie zbyt mało niewytrawionych wafli krzemowych niż potrzebują, a w konsekwencji nie będą w stanie wyprodukować tylu układów scalonych na ile pozwala przepustowość ich linii produkcyjnych.

Intel podaje, że priorytetowo traktuje produkcję procesorów dla serwerów, a w dalszej kolejności produkcję procesorów dla komputerów przenośnych, i dopiero na końcu produkcję procesorów dla komputerów stacjonarnych. Ew. spadek produkcji i dostaw obejmie więc ostatni z wymienionych rodzajów procesorów.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. kolejny znak z G7 + (autor: Mario2k | data: 24/07/21 | godz.: 08:43)
  Będzie drogo i będą nas bardziej wyciskać z grosza

 2. Ciekawe... (autor: muerte | data: 24/07/21 | godz.: 10:58)
  Popdobno ostatnio dość mocno spadła sprzedaż procesorów, bo ludzie czekają z modernizacją/wymianą sprzętu na karty grafiki, które są nadal niedostepne...

  Jednym, słowem strzyżenie owiec, albo inaczej polowanie na jelenie się rozpoczęło. Jak nie trzęsienie ziemi, to pożar, jak nie pożar to katar Romana... Każdy powód jest dobry do podniesienia cen wszystkiego, co jest jeszcze dostępne. Chory (sterowany) rynek.


 3. @02 (autor: KamieniKupa | data: 24/07/21 | godz.: 12:02)
  Sprzedaż procesorów/kart graficznym mocno wzrosła. Rynek konsumencki to tylko mała frakcja tego, na co idzie produkcja wafli krzemowych.

 4. @02 (autor: lcf | data: 24/07/21 | godz.: 14:50)
  Podobne wrażenie odnoszę - "lato było gorące, więc przewidujemy wzrost cen w ciągu najbliższego kwartału". Ale jest na to proste rozwiązanie - nie dawać robić sobie wody z mózgu, i nie akceptować takich cen.

  A sytuacje, gdy producent jest de facto monopolistą i nie ma alternatyw, to najlepiej zgłaszać do urzędów antymonopolowych jako nadużywanie dominującej pozycji na rynku i prawdopodobne zmowy cenowe (łamanie art. 101 / 102 TFEU):
  https://ec.europa.eu/competition-policy/index_en
  https://konkurencja.uokik.gov.pl/
  itp. - bo po to istnieją, żeby te monopole pod kontrolą trzymać.

  Śledztwa pewnie trochę potrwają, ale w gruncie rzeczy powinny być dosyć proste - wystarczy zbadać kto i ile zarabia na tym windowaniu cen, zanim towar trawi na rynek konsumencki.


 5. @4. (autor: Mariosti | data: 24/07/21 | godz.: 16:20)
  O ile jeszcze ceny GPU miały jakieś uzasadnienie (krypto boom), to dlaczego ceny CPU też tak mocno wzrosły skoro intel ma multum mocy produkcyjnych w 14nm i problemy z dostawami miał już 3 lata temu i dawno miał sobie z nimi poradzić, jest co najmniej mocno podejrzane.

  No i też fakt iż o ile wzrost cen gpu miał jakiś sens logiczny, to od ponad 2 miesięcy krypto jest 50% poniżej szczytów, także nie ma możliwości aby było aż tak opłacalne na gpu, także znowuż, podejrzane jest dlaczego te spadki cen idą tak wolno.


 6. @Mariosti (autor: Markizy | data: 24/07/21 | godz.: 20:43)
  intel trzyma ceny ze względu na AMD które ma ograniczoną podaż. A problem dotyczy wszystkich dostępnych półprzewodników, brakuje wiele mikrokontrolerów a terminy dostawy często to już rok 2022.

 7. muerte (autor: Mario2k | data: 24/07/21 | godz.: 20:52)
  Karty już są pomału dostępne , 1700Euro za rtx 3080Ti poszukaj a znajdziesz .

 8. Z innej beczki (autor: PCCPU | data: 25/07/21 | godz.: 02:12)
  Cytat z ostatniego postu na forum Anandtech przepuszczony przez translator:
  "Niedawno ktoś na reddicie o nazwie mooreslawisnotdead opublikował mapę drogową Intela do 2025 roku. Ta mapa drogowa zawiera kilka produktów/nazw kodowych, o których wcześniej nie wspomniano. Mapa drogowa może być całkowicie autentyczna lub być totalną fikcją fanów. Myślę, że to do Ciebie należy decyzja. Użytkownik od tego czasu usunął swoje konto, ale nie wcześniej niż skopiowałem te informacje. Poniżej znajduje się sama mapa drogowa wraz z komentarzem użytkownika reddita, który ją opublikował:

  -------------------------------- -------------------------------------------------- -----------
  Alder Lake (Golden Cove/Gracemont) Q4'21 / Q1'22 - przewidywano, że w tym czasie będzie słaba konkurencyjnie w stosunku do oferty AMD/Apple.
  Raptor Lake (Raptor Cove / Gracemont) Q3'22 / Q4'22 - 10% wzrost wydajności procesora i konfiguracja 8/16 stawiają Intel ponownie na równi, ale spodziewaj się, że AMD/Apple również odświeży swoje produkty.
  Meteor Lake (Redwood Cove / Crestmont) Q2'23 - pierwszy prawdziwy projekt Intela oparty na chipletach lub kafelkach. Różne matryce zbudowane w procesach TSMC/Intel. Większe zmniejszenie węzła z jednocyfrową poprawą wydajności. AMD ponownie rozszerzy prowadzenie dzięki Zen 4+ / 5.
  Arrow Lake (Lion Cove/Skymont) Q4'23 – będzie zawierał zaktualizowany kafelek obliczeniowy z konfiguracją 8/32 dla zaawansowanych produktów dla entuzjastów. Może osiągnąć równorzędność z ofertami AMD w tamtym czasie, ale przegrywa z Apple pod względem wydajności energetycznej.
  Lunar Lake (Lion Cove / Skymont) Q4'24 - To jest produkt, który będzie wykorzystywał TSMC 3nm, jak donosi Nikkei. Oczekiwany duży skok wydajności, zaprojektowany tak, aby osiągnąć taki sam poziom, jak AMD i Apple, zarówno pod względem wydajności, jak i energooszczędności.
  Nova Lake (Panther Cove [wstępny]/ Darkmont) 2025 – Będzie to największa zmiana architektoniczna w architekturze procesorów od czasu wprowadzenia architektury Core w 2006 roku. Intel pracuje nad zbudowaniem całkowicie nowej architektury od podstaw, podobnie jak Ryzen z do 50% poprawy wydajności procesora z jeziora księżycowego. Z tego też powodu powrócił Glenn Hinton."


 9. 8-- (autor: Mario1978 | data: 25/07/21 | godz.: 12:58)
  Do 2025 roku i tak okaże się, że CPU z architekturą x86 do szczęścia nie jest potrzebne a także do gier najnowszej generacji. Tutaj trzeba czekać z odpowiedzią na Zen 4 bo Intelowi jest potrzebna litografia TSMC by sprostać chociaż połowicznie zadaniu jakim będzie konkurowanie z Epyc Genoa.

 10. Mario1978 (autor: Markizy | data: 25/07/21 | godz.: 13:51)
  będzie to bardziej uzależnione od tego jak szybko da się na jakieś innej architekturze zbudować wydajniejszy procesor dostępny dla mas. I to przewaga będzie musiała się utrzymać kilka lat zanim rozpowszechni się soft, albo inaczej ktoś będzie skłonny się tym zainteresować.

  Tylko trzeba pamiętać że zarówno AMD jak i Intel nie śpią i pracują nad kolejnymi rozwinięciami.


 11. @10. (autor: Mariosti | data: 25/07/21 | godz.: 17:22)
  I ta przewaga musiałaby być bardzo duża aby pociągnąć za sobą powszechnie soft.

  Domniemuję że to nierealne i ludziom wydaje się że zbyt wiele miałyby móc potrafić inne architektury w kwestii IPC i zegarów, a zapewne wynika to ze złudnego wrażenia iż "szybko gonią x86" i że "bardzo mało zużywają energii". Ale na tym polega kluczowy problem, x86 jest od dziesiątek lat na czele IPC uniwersalnych procesorów i cały czas je konkurencja goni i nie może dogonić (albo dogania/wyprzedza w specyficznych zadaniach i jest niby sukces), a co do zużycia energii, no to jednak jest duża różnica między procesorem o taktowaniu 2.2-2.5GHz z tdp 5-10W a boostującym regularnie do 4.9ghz z tdp 91W. To wynika tylko z charakterystyki efektywności energetycznej tranzystorów w danym procesie, nie z architektury, a dodatkowe parę wattów różnicy robi całe otoczenie procesora, czyli w porównaniu do mobilnych cpu arm, bardzo szeroka magistrala PCI-E, szeroki kontroler RAM (lpddr w mobilkach zwykle ma połówkowe kanały, czyli nawet jak ma 2 to i tak mają przepustowość jednego kanału 64bit ddr) itd. I to generalnie powoduje że zwykle mobilne wersje x86 nie mogą aż tak nisko zejść ze zużyciem energii jak arm'y, ale z drugiej strony są to pełnoprawne platformy z możliwością modularnej rozbudowy, a nie tak jak nawet w super M1, rozbudowa to tylko 2 porty usb + 2 porty tb i nara, więcej się nie da dołożyć więc trzeba mówić że wow emejzing.


 12. google (autor: worldwa | data: 26/07/21 | godz.: 10:18)
  <a href="https://www.google.com/">google</a>
  [url=https://www.google.com]google[/url]
  https://www.google.com
  http://www.google.com


 13. google (autor: worldwa | data: 26/07/21 | godz.: 10:18)
  https://theglobalhues.com/category/education/
  https://theglobalhues.com/category/health/
  https://theglobalhues.com/category/tech/
  https://theglobalhues.com/...gory/success-stories/
  https://theglobalhues.com/
  https://theglobalhues.com/magazine/
  https://theglobalhues.com/category/business/  https://www.callvoicesupport.com/aol-support/
  https://www.callvoicesupport.com/alexa-support/
  https://www.callvoicesupport.com/netflix-support/
  https://www.callvoicesupport.com/canon-support/
  https://www.callvoicesupport.com/hp-support/
  https://www.callvoicesupport.com/netgear-support/
  https://www.callvoicesupport.com/twitter-support/
  https://www.callvoicesupport.com/youtube-support/
  https://www.callvoicesupport.com/cisco-support/
  https://www.callvoicesupport.com/hotmail-support/
  https://www.callvoicesupport.com/...agram-support/
  https://www.callvoicesupport.com/asus-support/
  https://www.callvoicesupport.com/arlo-support/
  https://www.callvoicesupport.com/...hrome-support/
  https://www.call-support-number.com/avast-support/
  https://www.call-support-number.com/...er-support/
  https://www.call-support-number.com/dell-support/
  https://www.call-support-number.com/dlink-support/
  https://www.call-support-number.com/...ox-support/
  https://www.call-support-number.com/...me-support/
  https://www.call-support-number.com/...ar-support/
  https://www.call-support-number.com/...ts-support/
  https://www.callcontactsupport.com/alexa-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...uts-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...ook-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...lix-support/
  https://www.callcontactsupport.com/avg-support/
  https://www.callcontactsupport.com/canon-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...box-support/
  https://www.callcontactsupport.com/epson-support/
  https://www.callcontactsupport.com/garmin-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...ard-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...sky-support/
  https://www.callcontactsupport.com/lenovo-support/
  https://www.callcontactsupport.com/match-support/
  https://www.callcontactsupport.com/...ome-support/  https://www.contactsupportgroup.com/...er-support/
  https://www.contactsupportgroup.com/...ve-support/


 14. wincyj spamu... (autor: Duke Nukem PL | data: 26/07/21 | godz.: 22:21)
  wincyj :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.