Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 3 sierpnia 2020 
    

VPN, proxy czy Tor: które narzędzie wybrać dla siebie?


Autor: materiały partnera | 09:52
VPN, proxy oraz Tor to trzy rodzaje protokołów bezpieczeństwa, które na różne sposoby pozwalają zachować bezpieczeństwo w Internecie. Pomimo tego, że każde z tych narzędzi działa nieco inaczej, wszystkim przyświeca wspólny cel - ukrycie aktywności użytkownika w sieci i zapewnienie mu pewnej warstwy ochrony. Czym różnią się od siebie VPN, proxy oraz Tor i który z nich wybrać?

VPNZ pomocą VPN (Wirtualnej Sieci Prywatnej) można zmienić swój adres IP i korzystać z zasobów z geoblokadą (np. oglądać ofertę Netflix dostępną wyłącznie w Stanach Zjednoczonych). Wykorzystując sieć VPN, można łatwo stać się „niewidzialnym” w sieci, a w efekcie chronić siebie i swoje dane przed hakerami. Wszystkie informacje przesyłane pomiędzy użytkownikiem a przeglądarką wpadają w coś w rodzaju zamkniętego tunelu, który szyfruje wszystkie aktywności przed każdym, kto chciałby uzyskać do nich dostęp.

VPN to doskonałe rozwiązanie dla osób, które często korzystają z publicznej sieci Wi-Fi, chcących zadbać o swoją prywatność oraz poszukujący materiałów niedostępnych dla użytkowników z Polski. Jest również prosty w obsłudze, można go zainstalować na urządzeniu lub uruchomić wtyczkę w przeglądarce, taką jak VPN Chrome.

Niektóre sieci VPN łączą w sobie wszystkie trzy omawiane tu narzędzia - posiadają zarówno rozszerzenia proxy dla popularnych przeglądarek, dają możliwość korzystania z sieci za pośrednictwem Tora, jak i oferują wszystkie funkcje standardowego VPN z jego szybkością i stabilnością.

Zalety VPN:
 • stabilniejszy niż Proxy
 • szybszy niż Tor

Wady VPN:
 • dodatkowe usługi VPN lub szybkie połączenie może być droższe.


ProxySerwer proxy jest rodzajem pośrednika, który nawiązuje kontakt z serwerem w imieniu użytkownika. W rezultacie serwer może zobaczyć wyłącznie adres IP routera. Serwery proxy mogą zmienić widoczną lokalizację użytkownika, co może być przydatne dla osób korzystających z publicznych sieci Wi-Fi.

W przeciwieństwie do VPN i Tor, serwery proxy nie gwarantują dodatkowej ochrony połączenia, ponieważ nie szyfrują ruchu internetowego. Osoby korzystające z publicznej sieci nie są chronione przez innymi użytkownikami tej sieci, które mogą uzyskać dostęp do aktywności online innych.

Zalety Proxy:
 • zmienia widoczną lokalizację użytkownika
 • działa szybciej niż Tor
 • prosty w obsłudze

Wady Proxy:
 • nie chroni połączenia, nie szyfruje informacji
 • podatny na zrywanie połączenia


TorTor jest wybierany przez użytkowników, którzy chcą zapewnić sobie maksymalną prywatność. Wszystkie dane osób korzystających z Tor są szyfrowane kilkoma warstwami, pozbawione danych identyfikujących i przesyłane do innego węzła Tor, w którym jedna z warstw jest odszyfrowywana i przekazywana dalej. Dane, które dotrą do odbiorcy, są niemożliwe do identyfikacji.

W Tor nie trzeba tworzyć konta użytkownika, wystarczy pobrać oprogramowanie Tor i jest zainstalować. Następnie, należy za pomocą przeglądarki Tor uruchomić oprogramowanie routera.

Zalety Tor:
 • najskuteczniejsza metoda szyfrowania danych w Internecie

Wady Tor:
 • może spowalniać połączenie
 • trudny do skonfigurowania

 • Co wybrać?  Wybór VPN, proxy lub Tor powinien być podyktowany najczęściej wykonywanymi aktywnościami w Internecie.

  Osoby, które chcą wyłącznie prywatnie wyszukiwać informacje w sieci, mogą rozważyć korzystanie z proxy. Ta metoda nie sprawdzi się jednak dla użytkowników, którzy przesyłają poufne lub zastrzeżone dane, lub chcą być chronieni przed użytkownikami korzystającymi z tej samej sieci lokalnej. W tym przypadku lepiej wybrać VPN lub Tor. VPN szyfruje cały tunel ruchu i ukrywa prawdziwy adres IP. VPN jest również stabilniejszy

  Jeśli priorytetem jest szybkość przesyłania danych, warto rozważyć opcję VPN. Proxy może nie być wystarczające dla osób, które chcą np. strumieniowo przesyłać treści wideo. Z kolei Tor jest najwolniejszą z trzech opcji, ponieważ wszystkie dane muszą przebyć krętą drogę do miejsca docelowego.

  Najbardziej skomplikowanym narzędziem do skonfigurowania jest bez wątpienia Tor. Serwery proxy są najłatwiejsze w użyciu, jednak nie idzie to w parze z zapewnieniem wysokiego bezpieczeństwa. Każda przeglądarka oferuje możliwość skonfigurowania proxy i przesyłania danych z przeglądarki na serwer proxy.

  VPN wydaje się być najbardziej wszechstronną opcją, pomimo tego, że jest nieco trudniejszy w obsłudze niż proxy i nie zapewnia tak wieloetapowego szyfrowania jak Tor. Mimo to jest to doskonały wybór dla osób chcących korzystać z bezpiecznego połączenia zarówno na komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym. Zapewniający doskonałą szybkość połączenia i możliwość streamowania, a także anonimowość i bezpieczeństwo.

   
      
  K O M E N T A R Z E
      

  Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

      
  D O D A J   K O M E N T A R Z
      

  Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.