Nvidia: procesory ARM już doganiają, a docelowo przegonią CPU x86
Autor: Zbyszek | źródło: Nvidia | 11:47
(17)
Nvidia ma duże problemy z uzyskaniem zgody na finalizację umowy zakupu ARMa od Softbanku. Swoje postępowania antymonopolowe prowadzą w tej sprawie liczne urzędy w wielu krajach. Otrzymują one bardzo dużo wątpliwości, zgłaszanych zarówno przez instytucje państwowe jak i firmy prywatne i to bez względu na szerokość geograficzną. Liczne opinie wskazują, że zakup ARMa przez Nvidię może być niekorzystny dla całej branży elektronicznej, powodując sztuczne dawkowanie rozwoju technologicznego oraz zbyt dużą koncentrację praw patentowych i licencyjnych w rękach jednego podmiotu.
O tym jak ważne dla Nvidia jest nabycie ARM Ltd świadczy najnowsza opinia firmy Jensena Huanga. Otóż Nvidia upatruje w procesorach z architekturą ARM przyszłość całej branży, i jednocześnie dostrzega w zakupie ARM Ltd. szansę na odegranie znaczącej roli na rynku elektronicznym w przyszłości.
Nvidia wskazuje, że procesory z architekturą ARM już prawie dogoniły CPU z architekturą x86 pod względem wydajności, a jednocześnie są od nich znacznie lepsze pod względem efektywności, czyli wydajności na wat. To ma byc dość istotne w obliczu rozpędzającego się powoli trendu przenoszenia aktywności cyfrowych z komputera PC lub laptopa do smartfona.
Według Nvidia, procesory z architekturą ARM rozwijają się szybciej niż CPU oparte o model programowy x86, i przyszłe generacje CPU z serii ARM będą nie tylko bardziej efektywne energetycznie, ale również bardziej wydajne niż CPU x86. Wysoka efektywność energetyczna CPU z architekturą ARM wynika oczywiście z nowszego i prostszego (bo mniej uwikłanego w przeszłość) modelu programowego. Jego zastosowanie nie wymaga tak skomplikowanych dekoderów instrukcji i systemów predykcji rozgałęzień, jak w przypadku CPU z architekturą x86, co oszczędza tranzystory, powierzchnię rdzenia krzemowego i konsumpcję energii elektrycznej.
Zdaniem Nvidia, procesory oparte o ARM zyskają przewagę nad CPU x86 przy okazji zmieniającego się podejścia projektowego do architektury ARM, w ramach którego w oparciu o tą architekturę nie będą już tworzone wyłącznie kilkuwatowe CPU dla smartfonów, ale pobierające do kilkudziesięciu wat CPU dla laptopów i komputerów stacjonarnych.
Czy optymistyczne zdanie Nvidia o CPU ARM okaże się dobrą prognozą, oraz czy Nvidia uda się przejąć ARM Ltd, czyli właściciela praw patentowych do tej architektury? - czas pokaże.
K O M E N T A R Z E
ARM powinien był być kupiony przez konsorcjum (autor: rookie | data: 23/09/21 | godz.: 21:31) Konsorcum np. 5 firm z branży technologicznej: nvidia, AMD, Intel, Qualcomm, Microsoft - przy zapisach o ograniczeniach w zbywaniu udziałów (tj. znalezieniem innej firmy technologicznej nie będącej udziałowcem ARM) spowodowałoby pozostawienie status quo w dzialalności ARM, a może przez dokapitalizowanie byłoby to jeszcze bardziej innowacyjna firma?
rookie (autor: Markizy | data: 23/09/21 | godz.: 21:42) na pewno nie powinna brać w tym konsorcjum udziału żadna firma programistyczna a zwłaszcza MS, google i apple nie lepsze. Właściwie to powinni wejść w jego skład kilku największych producentów układów opartych na ARM z różnych stron świata. Zapewniło by to szeroki dostęp do architektury i możliwości dodania wielu różnych rozszerzeń.
Natomiast co do wypowiedzi Jensena to ARM jest efektywniejsze od x86 ale w kwestii mobilnej. Jak by pójść w wysoką wydajność to już tak różowo z ARM nie jest.
@1 rookie (autor: Xeno | data: 23/09/21 | godz.: 22:47) Zapomniałeś o Apple? Apple porzuciło całkowicie x86, a dodatkowo zrezygnowało z zakupu ARM bo wiedziało, że byłoby to monopolistyczne zagranie niezgodne z prawami rynku! To Apple promuje ARM jak nikt inny! Nikt nie optymalizuje systemu desktopowego pod ARM poza Apple!
ARM powinno podlegać międzynarodowej otwartej strukturze licencyjnej i rozwijać się nie obierając lini jednego odbiorcy tej technologii (Apple i inni).
x86 to synonim NOKII z 2010 roku, z tą różnicą, że będzie umierać wolniej (boleśniej)... a MS wciąż nie optymalizuje swojego sytemu pod ARM i rozwiązania z poza x86, a to oznacza że użytkownicy Windowsa jeszcze długo nie poznają w pełni możliwości architektury ARM... MS zachowuje się jakby rzeczywistość była poza jego percepcją!
moment (autor: Zbyszek.J | data: 24/09/21 | godz.: 00:08) skoro prawa do ARM miałaby posiadać Nvidia, i że to takie zagrożenie? A x86? prawa do x86 posiada Intel. I w sumie CPU x86 to zamknięty rynek - nie tak niedostępny dla innych, ale jednak mający tylko jednego alternatywnego producenta (AMD).
W sumie w tej całej sytuacji x86 vs ARM, to Intel GŁĘBOKO ŚPI. Jakby nie zauważał zagrożenia. Powinien już dawno w jakiś sposób bardziej otworzyć x86 na 3, 4, 5 producenta, dopuszczać do tworzenia procesorów x86 nowe firmy o świeżym spojrzeniu. Wytworzyć sytuację taką jak z 10 lat temu wytworzyło Apple App Store i Google Play w dziedzinie aplikacji - czyli dopuścić do rynku CPU x86 różnych twórców którzy czymś się wykażą i zawieje powiew świeżości.
Nie widzę innej opcji na przetrwanie x86 - jeśli ta architektura pozostanie tak hermetycznie zamknięta jak dotychczas - wyginie.
omg (autor: pawel1207 | data: 24/09/21 | godz.: 04:59) przecierz w rekach arma czy softbanku jest zaledwie 40 % udzialow fakt ze jest to wiekszosc ktora pozwala decydowac o kierunku i rozwoju firmy wiec arm moze decydowac o sobie o ile pozostale 60 % nie wyraza sprzeciwu :D z tad w armach takie robta co chceta i brak standaryzacji przejecie przez nv daje szanse armowi na rywalizacje z x86 zwlaszcza ze nv bardzo chce sie odgryzc intelowi za x86 :D a to by tylko oznaczalo o wiele szybszy rozwoj arma niz do tej pory i powlone wypieranie x86 rownierz z desktopa czy laptopow i jest na to szansa kto jak kto ale nv jest mocno zdeterminowana aby sie odgryzc intelowi i amd ..:D
Xeno (autor: pawel1207 | data: 24/09/21 | godz.: 05:34) "Apple porzuciło całkowicie x86, a dodatkowo zrezygnowało z zakupu ARM bo wiedziało, że byłoby to monopolistyczne zagranie niezgodne z prawami rynku". to najwieksza bzdura jaka slyszalem pierwsze slysze aby apple przjmowalo sie prawami rynku :D :D czy wykazywalo jakakolwiek biznesowa moralnosc :D apple nie kupi arma bo nie beddzie mialo nad nim 100 %kontroli i tak sa czescia arm holding :D .. apple nie chce arma bo go nie potrzebuje potrzebuje tylko licencji za kilka lat no wiecej niz kilka arm zniknie z apple i zastapi go risc-v..
Czy Aple nie bylo w stanie wykorzystac (autor: VP11 | data: 24/09/21 | godz.: 08:29) calego potencjalu procesorow x86 ? Zbyt skomplikowany procesor i poszlo w strone ARM, bo jest prosty i nie trzeba mocno zastanawiac sie nad optymalizacja kodu obliczeniowego ?
Z tego wynika ze w NVidii nadchodzi czasy kiedy tez nie sa w stanie wykorzystywac caly potencjal skomplikowanych obliczen na procesorach x86. A jezeli opuscic czesc instrukcji (przyspieszajacych obliczenia) w x86 to obliczenia na ARM nie tak odstaja od nich x86 ?
Debilne pole tematu (autor: henrix343 | data: 24/09/21 | godz.: 11:04) @rookie ty chyba na głowę upadłeś zakładając sobie homo to minopolu
Kretyńskie pole tematu (autor: henrix343 | data: 24/09/21 | godz.: 11:06) @xrno nokie wyjebał ms z tym ich Windows ochone. Mieli świetnego linuxa ale go nie rozwijali, bo matoły ze Stanów chciały dogonić.
to ten sam (autor: bajbusek | data: 24/09/21 | godz.: 13:11) slogan co: linux zastąpi windowsa jako system dla każdego
Od ilu lat to powtarzają ? Prędzej androjt zastąpi windowsa :)
@10 (autor: Kenjiro | data: 24/09/21 | godz.: 13:29) A Android jest oparty o... no właśnie...
@11 (autor: bajbusek | data: 24/09/21 | godz.: 14:32) no właśnie stąd GÓWNIANA wydajność w wymagających aplikacjach ... tutaj liczy się moc per Watt i to jedyne miejsce gdzie ARM ma racje bytu https://ithardware.pl/...zybsze_niz_cpu-17926.html
@12. (autor: Mariosti | data: 24/09/21 | godz.: 15:21) Trochę niejednoznaczna ta wymiana zdań była.
Linux nie przeszkadza w żaden sposób w korzystaniu ze złożonego oprogramowania, ale po prostu często nie ma równie dobrych odpowiedników softu windowsowego na linuxa, dlatego ten drugi na desktopach cały czas ma bardzo słabą pozycję.
Co do wszelkich testów, benchmarków itp. to ARM generalnie dobrze sobie radzi ale tylko gdy soft jest zoptymalizowany pod koprocesory wbudowane w SOC, czyli de facto nie ma to nic wspólnego z bazową wydajnością rdzeni ARM która to jest oczywiście wciąż marna w porównaniu do x86. Gdyby faktycznie był taki problem ze skomplikowaniem dekoderów, schedulerów, predyktorów do x86 to nie byłby to zdecydowanie najszersze istniejące na rynku rdzenie i zarazem skoro byłoby to takie łatwe w ARM to po co produkują ciągle takie słabe rdzenie?
Apple M1 zrobiło ogromny postęp, ale koszt też jest ogromny, bo zintegrowany ram jest bardzo ograniczający w wielu zastosowaniach.
Nvidia o ARM a najwięksi i tak czekają na Epyc Genoa. (autor: Mario1978 | data: 24/09/21 | godz.: 21:04) Mimo czekania AMD kawałek po kawałeczku przejmuje serwery a Intel nie chcąc stracić na prawdę dużo płaci najwięcej by stać się początkowym liderem wykorzystania N3 od TSMC. https://baijiahao.baidu.com/...1711793564824196898
@pawel1207 (autor: Xeno | data: 24/09/21 | godz.: 22:14) Już widzę jak Apple kupiłoby ARM i nikt by nie postanowił tej transakcji przeciąć mając na uwadze to że Apple prawdopodobnie by pozbawił innych możliwości korzystania w pełni z architektury ARM... mniej prawa rynku ale są silniejsi w dyktowaniu reguł na gruncie państw i organizacji stanowiących prawo handlowe na świecie... risc-v to dla nich dobra opcja, ale nie wiem jak z implementacją tego co zrobili teraz na ARM na risc-v... to musi się zwrócić nie tylko w $...
@henrix343 (autor: Xeno | data: 24/09/21 | godz.: 22:21) Nie rozwijali linuksa i tkwili przy archaicznym interfejsie UI i GUI... rewolucja z iPhone spowodowała całkowitą zmianę podejścia do telefonu jako urządzenia, a NOKIA powiedziała że wie lepiej i wyszło jak wyszło... Blackberry był kolejnym przegranym w wojnie o konserwatywny "telefon"...
Właśnie tak umierają wielcy gracze na rynku, a Intel wciąż igra z ogniem promując x86 i nie dając lepszej alternatywy dla ekosystemu urządzeń typu PC/Telefon/Tablet/itd...
Xeno (autor: pawel1207 | data: 26/09/21 | godz.: 07:15) w przypadku apple oni nie chec arma zreszczta i tak naleza do czesciowo do arm holdings :D apple co jakis czas zmienia liste rozkazow aby zapewnic sobie ekskluzywnosc :D tak samo bedzie z arm im bardziej arm bedzie popularny i nie mam tu na mysli smartfonow apple bedzie szlo w risc-v powoli tak juz maja :D za 10 lat powiedzmy zwlaszcza ze przy risc-v nie potrzebuja zadnej zgody zadnej licencji i maj 100% kontroli nad swoim ekosystemem ba applowski risc-V wcale ni musi byc w pelni zgodny z risc -V :D a to oznacza brak mozliwosci odpleniaa prznajmniej poczatkowo czegos innego niz macos :D i kompletna kontrola nad swoimi maszynami.. caly cyrk z armem jest taki ze pomimo posiadania pakietu wiekszosciowego i tak nie mozesz robic sobie co chcesz to ty kierujesz firma ale jak pozostale mniej wiecej 60 % ci sie na to niezgodzi to apple czy nv nic nie moze z tym zrobic dlatego piski i placze o podniesieniu kosztow licencji to niepotrzebna histeria koszty licencji podnosil tez softbank i nikt z tego powodu na forum nie plakal .. co do mozliwosci prawnych to apple moze spokojnie kupic arma i nikt nie bedzie mial z tym problemow po prostu wielu podmiotom softbank pasuje bo soft bank sprzedaje licencje i ttym sie tylko zajmuje nie wprowadza standardow luzno okresla zgodnosc z architektora rdzeni czy io arma obecnie rozwija bardziej zewnwetrezne konsocjum a softbank jest jedynie trolem laskawie zatwierdzajacym zmiany :D bo soft banku specjalnie rozwoj arma nie interesuje co udowodnili wielokrotnie :D dlatego jedyna sznasa dla arma to firma z jakas wizja bardziej ambitna niz odcinanie kuponow i czekanie az ktos cos tam za nich zrobi . a nv chce rywalizowac bezposrednio z x86 to oznacza spore zmiany i uciecie samowlki i konsolidacjie wielu rozwiazan jako standard i rownierz oznacza prace nad uniwersalnym rdzeniem a nie tak jak dotychczas rozwiazaniami o silnej specjalizacji co jest fajne bo potrafi oszczedzic wiele cykli cpu ale nie pozwoli bezposrednio rywalizowac z x86 takiemu apple bardzo taka wolnosc pasuje wiec firmy pokroju apple beda stawac na glowie aby tylko nv nie kupilo arma .. wszak apple zawsze moze zmienic architektore ..:D
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.