Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Sobota 8 lutego 2003 
    

Raport o rynku kart graficznych


Autor: Redakcja | źródło: x-bit | 11:06
(4)
Agencja Jon Peddie Research opublikowała raport na temat sprzedaży kart graficznych w czwartym kwartale 2002 roku. Nie zawiera on nic zaskakującego, ale można dostrzec w nim pewne ogólne trendy, m.in. rosnącą popularność zintegrowanych układów graficznych. Jak poinformowano w dokumencie, w czwartym kwartale 2002 roku sprzedano 53 miliony kart graficznych dostarczonych przez 9 firm. Oznacza to 13 procentowy wzrost w porównaniu z trzecim kwartałem.

Największą część rynku posiada nVidia - 32 procent. Pomimo 13-procentowego wzrostu obrotów, jest to gorszy wynik niż w trzecim kwartale. Na drugim miejscu z 28-procentowym udziałem w rynku znajduje się Intel, którego obroty wzrosły o 12 procent. Trzecie miejsce zajmuje ATI Technologies z 19-procentowym udziałem, oraz wzrostem obrotów rzędu 19 procent. Pozostałe firmy takie jak Matrox, Trident Microsystems, Silicon Motion i 3Dlabs mają bardzo mały udział w rynku, a ich obroty albo spadły, albo pozostały na dotychczasowym poziomie. W raporcie nie ma żadnych informacji na temat VIA/S3, których rozwiązania graficzne dosyć często są stosowane w segmencie mobile, oraz SiS-a, który jest popularny w Chinach.

Warto podkreślić, że w czwartym kwartale 2002 roku, liczba procesorów graficznych dostarczanych na potrzeby kart graficznych wzrosła o 9 procent, podczas gdy ilość zintegrowanych chipsetów zwiększyła się o 17 procent.

Podsumowując, Intel nadal jest liderem jeśli chodzi o zintegrowane platformy. Ponieważ w rozwiązaniach biznesowych nie potrzeba jakiś zaawansowanych funkcji 3D, więc Intel wprowadzając tanie rozwiązania z dobrą grafiką 2D, ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. Posiadający licencję na Quad Pumped Bus, oraz będący liderem na rynku mobile, koncern ATI, także ma możliwości do zwiększenia sprzedaży swoich chipsetów graficznych. ATI jest drugi wśród dostawców chipsetów do kart graficznych po NVIDI, jednak rynek znacznie się skurczy kiedy ATI wypuści na rynek swoje high-endowe rozwiązania. Oczywiście tylko w przypadku kiedy koncern będzie działał agresywnie jak to miało miejsce w ciągu ostatnich 6 miesięcy po wypuszczeniu R300. nVidia nie jest obecnie w zbyt dobrej kondycji. Procesory Socket A tracą udział w rynku, XBOX wkracza powoli, a firma wciąż nie może zacząć sprzedawać kart opartych na układzie GeForce FX. Jeśli niepowodzenia będą trwały nadal, to jest wielce prawdopodobne, że nVidia utraci część rynku. (autor: Paweł)

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Dyd! blad! (autor: Tummi | data: 8/02/03 | godz.: 13:47)
  błąd w nagłówku to już szczyt szczytow ;-))))))))
  'raport o na rynku'
  T.


 2. Tummi... (autor: DYD-Admin | data: 8/02/03 | godz.: 14:36)
  ...jaki tam szczyt, zwykly pagorek ;-)

 3. jaki błąd ??? (autor: Jarecki | data: 9/02/03 | godz.: 14:29)
  ja nic nie widze ;-)))
  a faktem jest że Nvidia sie psuje a ztym FXem to już siara kompletna :((


 4. re: Jarecki... (autor: DYD-Admin | data: 9/02/03 | godz.: 23:58)
  ...byl w tytule, ale corectos workos... :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.