Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 17 marca 2022 
    

Intel Raptor Lake - efektywne rdzenie z taktowaniem około 4,5 GHz


Autor: Zbyszek | źródło: Ian Cutress | 20:32
(4)
Wczesną jesienią 2022 roku na rynku zadebiutują procesory Core 13. generacji (nazwa kodowa Raptor Lake-S), będące zasadniczo mocno ulepszoną wersją dotychczasowych Core 12. generacji (Alder Lake-S). Otrzymają one ulepszone rdzenie x86 Golden Cove w postaci Raptor Cove z nieco wyższym wskaźnikiem IPC, i dwukrotnie więcej - bo 16 efektywnych rdzeni Gracemont, a do tego także większe pamięci podręczne L2 i L3 oraz dedykowaną jednostkę NPU (Neural Processing Unit). Dodatkowo w Raptor Lake-S Intel zastosuje szereg nowych rozwiązań z dziedziny zarządzania energią elektryczną i zegarami taktującymi, dzięki którym Core 13. generacji mają pobierać mniej energii lub pracować z wyższymi zegarami niż Core 12. generacji.

W sieci pojawiły się już pierwsze przecieki, według których efektywne rdzenie Gracemont w Core 13. generacji mają pracować z zegarem Turbo wynoszącym nawet około 4,5 GHz, czyli przynajmniej o 0,5 GHz wyższym niż te same rdzenie uzyskują w procesorach Core 12. generacji (gdzie limit ich taktowania Turbo wynosi 3,9 GHz).

Wzrost taktowania tych rdzeni ma być możliwy w dużej mierze dzięki nowemu rozwiązaniu o nazwie Digital Linear Voltage Regulator (DLVR). Jest to nowy algorytm sterujący napięciem zasilającym, mający dbać o to, aby napięcie zasilające CPU nie było wyższe od potrzebnego w danej chwili. DLVR ma pozwalać na dynamiczne obniżanie Vcore o maksymalnie 160 mV, a zysk z jego pracy to redukcja zużycia energii elektrycznej przez cały procesor sięgająca do 20-25 procent (przy tej samej częstotliwość taktowania rdzeni), lub możliwość zwiększenia taktowania rdzeni CPU o 7-10 procent (przy tym samym poborze energii elektrycznej).Z nieoficjalnych danych, DLVR ma odgrywać jedną z kilku głównych ról we wzroście wydajności, jaki uzyskają procesory Core 13. generacji.

Warto dodać, że rozwiązanie Digital Linear Voltage Regulator Intela nie jest nowością na rynku - w ostatnich latach w budowie CPU i GPU, w celu zmniejszenia zużycia energii i zwiększenia częstotliwości taktowania dąży się do tego, aby napięcie zasilające rdzenie CPU lub ich poszczególne części było dynamicznie minimalizowane do najniższego poziomu, w którym zachowana jest pełna stabilność.

Wśród rozwiązań tego typu już od kilku lat prym wiodą algorytmy sterowania napięciem zaszyte w procesorach AMD Ryzen (zwłaszcza w mobilnych APU), które są w tej kwestii bardzo zaawansowane. Dotychczasowe procesory Intela nie posiadały tak zaawansowanych technik dynamicznego obniżania napięcia Vcore, i wygląda na to, że Intel właśnie stara się nadrabiać zaległości w tym zakresie.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Oni będą rywalizować z Zen 4. (autor: Mario1978 | data: 18/03/22 | godz.: 15:28)
    Wystarczy popatrzeć na szczegóły samego procesu produkcji by zrozumieć, że 'Intel 7' to już zdecydowanie za mało i proces ten będzie w przypadku rdzeni o najwyższej wydajności lub energioefektywności i tak skończony. Jeżeli ktoś myśli, że stare 10nm ESF+ przemianowane na Intel 7+ wskóra coś z N5P HPC to musi poczekać na premierę. Przecież specyfikację procesów produkcji mamy już dostępną od dawna dlatego wiadome jak to się skończy dla Intela. Intel potrzebuje na 'Gwałt' Meteor Lake a nie Dinozaura, który umarł dawno temu.

  2. moim zdaniem (autor: Zbyszek.J | data: 18/03/22 | godz.: 20:59)
    to Raptor Lake i ZEN 4 Raphael pod względem wydajności mogą wypadać dość podobnie. Ostatnie doniesienia mówią o +18% IPC i około 0,5 GHz więcej w ZEN4. Łącznie z DDR5 powinno to oznaczać około 30 procent większą wydajność jedno i wielowątkową.

    Raptor Lake w porównaniu do Alder Lake ma mieć o 10-15 procent wyższą wydajność jednowątkową i około 30 procent wyższą wielowątkową.

    Core 13. generacji i Ryzeny 7000 mogą iść łeb w łeb...


  3. @ 2 (autor: power | data: 19/03/22 | godz.: 13:49)
    Tez tak uwazam ze wydajnosc nowych CPU AMD i intela bedzie podobna.

  4. 3## (autor: Mario1978 | data: 19/03/22 | godz.: 14:56)
    Ja opieram swoje wpisy na obecnie dostępnych informacjach. Wystarczy popatrzeć na Rocket Lake w 14nm od Intela i Zen 2 w 7nm. Według ogólnie dostępnej informacji maksymalnie upakowanie tranzystorów na mm2 w przypadku 14nm od Intela wynosiło 42.5 miliona tranzystorów na mm2 zaś 7nm od TSMC to już 93.5 miliona tranzystorów na mm2. Rocket Lake miał upakowanie tranzystorów na poziomie 17 milionów na mm2. Od razu widać jak sporo brakuje między maksymalnym upakowaniem tranzystorów a tym dla układów gdzie liczy się maksymalna wydajność. Ale nie o tym mowa. Wracając do tematu między 93.5 a 42.5 jest 51 milionów tranzystorów. A teraz zwróćmy uwagę na 'Intel 7' i N5P. Tutaj będzie porównanie 102.5 milina tranzystorów na mm2 z 172 milionami tranzystorów i tyczy się to samego N5 a nie N5P, które dodatkowo dorzuca kolejne 6% większe upakowanie tranzystorów. 172 i 102.5 to już 69.5 milionów tranzystorów na mm2 więcej w przypadku procesu produkcji od TSMC. Opierając swoją wiedzę na tych danych już jestem pewny, że Meteor Lake będzie musiał nadejść szybko. Jednak i tutaj jest problem bo Intel będzie korzystać z N4X i N3 od TSMC tam gdzie będzie miał najwyższą marżę czyli potrzebuje najbardziej wydajne układy. Od razu dostajemy odpowiedź gdzie będzie taka propozycja kierowana a więc do Serwerów i do Laptopów Ultramobilnych bo litografia Intela jest gorsza jeżeli chodzi o energooszczędność i upakowanie tranzystorów na mm2.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.