Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Wtorek 18 października 2022 
    

Jak wybrać router? 4 pomocne wskazówki


Autor: materiały partnera | 07:02
(6)
Jaki router do domu zapewni nam najlepszy zasięg? Jaki wybrać do światłowodu, żeby cieszyć się z pełnej prędkości internetu? Czy jakikolwiek ranking routerów jest pomocny? Pytań jest wiele. Na szczęście mamy dla was kilka praktycznych wskazówek.

Szukając routera Wi-Fi, ranking znaleziony w sieci raczej nie będzie użyteczną wskazówką. Każdy bowiem ma inne wymagania wobec urządzenia, które ma zapewnić stabilną i szybką sieć. Co zatem się liczy? Poznaj cztery praktyczne wskazówki, które przydadzą się w trakcie szukania optymalnego sprzętu.

Przewodowy, Wi-Fi, a może hybryda?



Poszukiwania warto zacząć od wyboru właściwego rodzaju urządzenia. Wciąż wiele osób ma problem z rozróżnieniem takich urządzeń jak router i modem. Tymczasem zadania obu sprzętów, choć związane bezpośrednio z internetem, są zupełnie różne.
Modem odbiera sygnał od nadawcy, natomiast router transmituje go na różne sposoby po domu bądź biurze. Problem z nomenklaturą pojawia się najczęściej w przypadku korzystania z internetu mobilnego. Operatorzy często oferują wraz z abonamentem odpowiedni sprzęt, który jest hybrydą, czyli łączy funkcje modemu (w tym wypadku znakiem rozpoznawczym jest slot na kartę SIM) z routerem. Jeżeli więc szukasz rozwiązania do internetu mobilnego, musisz skupić się na routerach hybrydowych lub mobilnych, w których możesz zainstalować kartę SIM.

Zdecydowana większość klasycznych routerów posiada dwie możliwości tworzenia domowej sieci: przewodowo - za pośrednictwem kabla LAN Ethernet oraz bezprzewodowo - dzięki sieci Wi-Fi. Chociaż większość urządzeń łączy się obecnie z internetem bezprzewodowo, warto zadbać o to, żeby router miał kilka wejść przewodowych.

Niestety, nawet najlepszy router będzie charakteryzował się lekkim spadkiem prędkości łącza bezprzewodowego w porównaniu do kabla. Dlatego jeśli korzystasz z komputera w pobliżu routera, większą wydajność zapewni przewód. Podobnie jest z telewizorem. Oglądanie filmów w serwisach streamingowych w wysokiej rozdzielczości wymaga szybkiego transferu danych. W związku z tym korzystniej będzie umieścić router w pobliżu telewizora i połączyć oba urządzenia kablem internetowym.

Wybierz standard, który sprosta twoim wymaganiom



Jednym z kluczowych kryteriów, którymi należy kierować się przy wyborze routera jest standard wi-fi, jaki dany sprzęt obsługuje. Tych na przestrzeni lat powstało kilka, a każdy z nich wynikał z ciągłego rozwoju internetu bezprzewodowego. Naturalnie najprostszą wskazówką mogłoby być wskazanie na najnowszy, a także najlepszy standard Wi-Fi 802.11ax, który obsługuje prędkość internetu do 10 Gb/s.

Nie każdy jednak musi sięgać głęboko do portfela, jeśli wie, że internet w domu nie przekracza np. 100 Mb/s. Do takiego internetu z pewnością wystarczy router, który pracuje w popularnym standardzie 802.11ac. Co prawda ta technologia ma już dziesięć lat, ale wciąż nienagannie spisuje się w większości budżetowych routerów. Tego typu sprzęt zapewnia bardzo dobrą wydajność do 1 Gb/s. Atutem jest również praca w szerokim zakresie kanałów, dzięki czemu można połączyć z siecią nawet kilka urządzeń jednocześnie.

Najlepszy router do dużego domu



Problem z jakością sygnału Wi-Fi często pojawia się w domach jednorodzinnych, gdzie zazwyczaj jedno urządzenie musi dostarczać sieć do każdego pomieszczenia. Czasami niemożliwe jest usytuowanie routera w centralnej części domu, aby zoptymalizować zasięg.

Jakie cechy routera sprawią, że sprawdzi się on w dużym domu? Najważniejsze z nich to:

● anteny – często marginalizowane czy nawet wyśmiewane anteny w routerze doceni każdy, kto mieszka w piętrowym domu. Standardowo sygnał Wi-Fi rozprowadzany jest w poziomie, na czym może cierpieć piętro lub poddasze. Dlatego jeżeli sygnał ma docierać na piętro, warto wybrać urządzenie, które będzie wyposażone w co najmniej cztery anteny. Najbardziej zaawansowane routery gamingowe potrafią mieć nawet osiem anten dla skuteczniejszej transmisji Wi-Fi;

● pasma – większość routerów wykorzystuje dwie częstotliwości transmisji sygnału Wi-Fi: 2,4 GHz oraz 5 GHz. Pasmo o wyższej częstotliwości zapewnia lepsze osiągi, ale jego słabą stroną jest stabilność. Jeśli korzystasz z sieci w tym samym pomieszczeniu co router, 5 GHz zapewni szybszy internet mobilny, jednak jeśli korzystasz z sieci na piętrze lub za grubą ścianą, stabilniejszym rozwiązaniem będzie pasmo 2,4 GHz. Warto dodać, że obecność dwóch pasm jest korzystna dla licznych urządzeń, które łączą się z Wi-Fi bezprzewodowo, gdyż mają do dyspozycji większą przepustowość przy mniejszym natężeniu odbiorców sygnału.

Przydatny WPS



Praktyczną funkcją routera, którą warto mieć jest WPS. Skrót wywodzący się z angielskiego Wi-Fi Protected Setup oznacza łatwiejsze podłączenie komputera lub innego urządzenia do sieci bezprzewodowej z zabezpieczeniami. Nie trzeba wtedy podawać hasła, żeby nawiązać połączenie z siecią. To spore ułatwienie m.in. w przypadku drukarek.

Niemniej warto nadmienić, że WPS może być pewnego rodzaju furtką dla hakerów, którzy chcą włamać się do naszego sprzętu. Dlatego odradza się korzystanie z tego rozwiązania w biurach. WPS w routerach to zazwyczaj pojedynczy przycisk, który można łatwo dezaktywować, co z kolei zapewnia większe bezpieczeństwo.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. pierdu pierdu partnera LGBT (autor: henrix343 | data: 19/10/22 | godz.: 21:22)
    router sie kupuje taki ktory obsluguje alternatywny soft - DD-WRT, OPEN-WRT, gargolye, tomato.

    Wtedy spolecznosc daje mu wsparcie na DLUGIE LATA anie na miesiec/dwa po premierze. Pojawia sie masa opcji a soft jest dopracowany. Jak jakis laik szuka to mozna zapytac na np openlinksys.info aby zaladowac chodzby najprostsze tomato.

    Producentow, z pewnymi czipami z zamknietym kodem odsylam z kwitkiem. To juz wole starego laptopa przerobic na "router" i wgrac mu co trzeba.


  2. @1. (autor: Kenjiro | data: 20/10/22 | godz.: 11:22)
    Amen.

    Warto zajrzeć na eko.one.pl - wersje OpenWRT skompilowane przez Cezarego są świetne, w tym jest bardzo szerokie repozytorium paczek.


    Poza tym sam artykuł rozmija się z prawdą, np. pasmo 5 GHz nie ma gorszej *stabilności*, tylko *zasięg*. Jedno może się wiązać z drugim, ale niekoniecznie, bo choćby już użycie MIMO powoduje, że stabilność znacznie wzrasta, a sposób wykorzystania MIMO nie dość, że różni się dla różnych pasm, to jest zależny od implementacji producenta chipu oraz routera.


  3. WPS? Poj*o was? (autor: Pyth0n | data: 23/10/22 | godz.: 10:10)
    Absolutnie nigdy nie miejcie włączonego WPSa. Nie polecajcie go. Nie mówcie o nim. To technologia totalnie spartolona na poziomie założeń projektowych. Wielka dziura bezpieczeństwa każdej sieci WiFi. Atak dotyczy WPS PIN, ale często włączenie guzika włącza PIN.

    A major security flaw was revealed in December 2011 that affects wireless routers with the WPS PIN feature, which most recent models have enabled by default. The flaw allows a remote attacker to recover the WPS PIN in a few hours with a brute-force attack and, with the WPS PIN, the network's WPA/WPA2 pre-shared key (PSK). Users have been urged to turn off the WPS PIN feature, although this may not be possible on some router models.


  4. Alternatywny soft jest dobry, jak działa (autor: Pyth0n | data: 23/10/22 | godz.: 10:19)
    @henrix343 - chyba, że społeczność nie potrafi zrobić dobrego zamiennika. Są wielkie problemy z routerami 5GHz jeżeli chodzi o stabilność sterowników kart WiFi. Nagle masz 5 różnych sterowników, w każdym nie działa coś innego. Z WRT1200AC po prostu się poddałem (spadało 5G, gubiło pakiety, nagle odrzucało połączenia, przełączało się bez pytania na podstawowy kanał i wąskie pasmo - kasrta 5G żyła własnym życiem) i zamieniłem na duet Mikrotik+osobny AP klasy business. Never back.

    Na starych routerach 2.4G (WRT54GS, RT-N16) OpenWRT robił u mnie cuda. Na nowych - nope.

    A'propos Mikrotika - ktoś ma już doświadczenia użytkowe z hAP ac³?


  5. ... (autor: power | data: 23/10/22 | godz.: 10:31)
    Te wskazowki z artykulu sponsorowanego sa prawie nic nie warte.
    Zas routery w linku sponsorowanym to drogi szrot.
    @2 eko.one.pl - fajna strona, dzieki. Pozniej przetestuje firmware snapshot z tej strony, bo z tym z OpenWRT mam problem (skanowanie sieci WIFI w LUCI przestaje dzialac po skonfigurowaniu sieci WIFI).


  6. @Kenjiro (autor: henrix343 | data: 23/10/22 | godz.: 22:07)
    tak! ceary odwala swietna robote i to forum jest bardzo pomocne, jednack chyba (dawniej tak bylo) open-wrt jest ciut trudniejsze niz tomato (wgranie, obsluga).

    Co do sterownikow, no to zalezy co odwala producent. Jezeli czesc kodu jest zamknieta no to powstaja rozne wersje... Najlepiej jak caly kod jest otwarty, ale to niestety zadkosc bo producent w ten sposob postarza produkt (zmusza do szybszego kupna nowego). ALe to oczywiscie ma druga strone medalu, bo user juz nie kupi od niego... tylko ze reszta tez raczej ma zamkniety kod (ba nawet tracisz gwarancje jak cos wgrywasz - np netgear tego nie ma i mozesz wgrywac co chcesz bez utraty gwarancji).

    A ten artykol to... daltego dalem krotki opis na co zwraca uwage, cala reszta komentarzy tez rzeczowa i warto sie nimi kierowac przy wyborze routera.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.