Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 5 stycznia 2023 
    

Procesory Intel N z rdzeniami Gracemont dla najtańszych laptopów


Autor: Zbyszek | źródło: Intel | 00:01
(4)
Intel dodał do swojej oferty nowe budżetowe procesory dedykowane dla najtańszych komputerów przenośnych, w tym laptopów edukacyjnych tzw. Chromebooków. Nowe procesory to Intel i3-N-305, Intel i3-N-300, oraz Intel N200 i Intel N100. Cała czwórka bazuje na procesorze Alder Lake-N mającm wyłącznie 8 efektywnych rdzeni Gracemont, i żadnych wydajnych rdzeni Golden Cove. Zdaniem Intela, w budżetowych i edukacyjnych laptopach nowe procesory powinny sprawdzać się lepiej, niż procesory dysponujące tylko dwoma wydajnymi rdzeniami Golden Cove.

Może to być prawdą w przypadku modeli Intel i3-N-305 i Intel i3-N-300, które mają 8 efektywnych rdzeni Gracemont. Natomiast Intel N200 i Intel N100 to procesory z czterema rdzeniami Gracemont. Warto przy tym dodać, że pojedynczy rdzeń Gracemont ma wskaźnik IPC zbliżony do rdzenia Skylake sprzed 7 lat, ale nie obsługuje HyperThreadingu (1 wątek na rdzeń) i nie osiąga tak wysokich częstotliwości taktowania (maksymalnie około 4 GHz).

Procesory Intel N są wytwarzane w litografii "Intel 7", i mają zintegrowany układ graficzny z 32 jednostkami EU, a wskaźnik TDP wynosi od 6W do 15W. Pod względem wydajności powinny one z powodzeniem zastąpić stare 14nm procesory mobilne Core 6 i 7 generacji z 2 lub 4 rdzeniami Skylake, jak również wypadać wyraźnie lepiej niż procesory Atom sprzed kilku lat.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. będą to ciekawe procki (autor: Markizy | data: 5/01/23 | godz.: 19:55)
  o ile pojawią się płyty główne w nie wyposażone. Jedyny minus platformy to tylko 2 sata, jak by miał 4 to byłaby podstawa do komputerów NAS przynajmniej wariant N100.

  No nic musimy poczekać na jakieś testy żeby ocenić platformę.


 2. @ 1 (autor: power | data: 7/01/23 | godz.: 16:51)
  Wiecej SATA mozesz miec na PCIE lub zlaczach USB, wiec firmy moga zrobic na tym NAS.

 3. power (autor: Markizy | data: 8/01/23 | godz.: 17:46)
  zgadza się ale dołożenie tego w chipsecie odbyłoby się niskim kosztem, a tak dodatkowy układ.

 4. Badziew a nie procesory... (autor: Majster | data: 10/01/23 | godz.: 16:30)
  Te pseudo-CPU o TDP "aż" 6-15W to najgorsza szmira jaką mógł ktoś kiedykolwiek wypuścić. Już dawno temu ludzie narzekali, że netbook i procesor z tak niesamowicie niskim TDP (i jednocześnie nędzną wydajnością), to nawet .pdf-a o wadze 95MB nie może otworzyć. Choćby nie wiem ile miało to to rdzeni, i tak będzie katastrofa. Pierwszy z brzegu Core 2 Duo E8400 połączony z szybszym dyskiem 7200 RPM, będzie lepiej otwierał dokumenty, niż ten wynalazek Intela w nowym wydaniu. No, ale pseudo-firma wyprodukuje takie netbooki i wpuści do Biedronki do oferty (lub kto wie gdzie), a ludzie będą się na to nabierać. Tak na prawdę tylko zarobek się liczy, a nie to, żeby klient był szczerze zadowolony.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.