Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 23 stycznia 2023 
    

Intel szykuje 132 rdzeniowe i 334 rdzeniowe Xeony


Autor: Zbyszek | źródło: Intel + Mores Law is Dead | 06:40
(8)
Intel w ubiegłym roku przedstawił swoje plany dotyczące przyszłych procesorów serwerowych. Po debiutującej właśnie generacji Sapphire Radpids (do 60 rdzeni Golden Cove, litografia Intel 7) krzemowy gigant jeszcze w 2023 roku wprowadzi Xeony z serii Emerald Rapids będące ulepszoną wersją Sapphire Radpids. Natomiast w 2024 roku zadebiutować mają zupełnie nowe procesory serwerowe wytwarzane w litografii Intel 3 w postaci modeli Granite Rapids zbudowanych z wydajnych rdzeni Redwood Cove (takich jak w Core 14. generacji Meteor Lake). Oprócz nich Intel wprowadzi wówczas nowy typ procesorów serwerowych o nazwie kodowej Sierra Forest, które będą zbudowane wyłączenie z efektywnych rdzeni Skymont.

Xeony z serii Sierra Forest mają być odpowiedzią na 128 rdzeniowe procesory EPYC Bermago z rdzeniami ZEN 4c i ich przyszłe wersje z prawdopodobnie 256-rdzeniami ZEN 5c.

Niezawodny Mores Law is Dead twierdzi, że dotarł do informacji na temat liczny rdzeni przyszłych Xeonów z serii Granite Rapids i Sierra Forest. Pierwsze z tych procesorów mają występować w dwóch wersjach: Granite Rapids-WX z 88 rdzeniami i 8-kanałowym kontrolerem pamięci, oraz Granite Rapids-SP ze 132 rdzeniami i 12-kanałowym kontrolerem pamięci DDR5. Granite Rapids-WX mają składać się z czterech oddzielnych układów krzemowych: dwóch chipów zawierających po 44 rdzenie, i dwóch chipów I/O z kontrolerami PCi-Express i kontrolerami pamięci DDR5. Granite Rapids-SP będą składać się z trzech chipów zawierających po 44 rdzenie, i dwóch powiększonych chipów I/O.
Jeszcze ciekawiej robi się w przypadku procesorów z serii Sierra Forest, które według informacji pozyskanych przez Mores Law is Dead otrzymają 334 rdzenie Skymont.

Jeśli te informacje znajdą faktycznie późniejsze potwierdzenie, to wygląda na to, że Intel faktycznie poczuł się zagrożony konkurencją ze strony AMD, i zdecydował o wyraźnym zwiększeniu liczby rdzeni przyszłych procesorów Xeon.


 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. 256,512,1024! (autor: henrix343 | data: 21/01/23 | godz.: 20:01)
  pozostaje jeszcze cena, cena, cena. Podzespoly komputerowe sa poprostu drogie oblozone zbyt WYSOKIMI podatkami, marza, po prostu kazdy doklada do ceny ile moze, myslac ze konsument zaplaci...

  Nie wymienilem sprzetu od 12 lat i czuje ze jeszcze dlugo nie wymienie.


 2. To że zwiększą ilość rdzeni nic nie da (autor: Marek1981 | data: 21/01/23 | godz.: 23:03)
  To przecież musi być wrzucone pod serwer 2u oraz odpowiednio schłodzone i zasilone 2 wewnętrznymi modułami. Nie wiszę tego

 3. Intel faktycznie poczuł się zagrożony ... (autor: Conan Barbarian | data: 22/01/23 | godz.: 11:35)
  Jest znacznie gorzej, gdyż Intel przegrywa na współczynniku wydajność / W, więc wielkie IT (M+G+A a nawet Oracle i IBM) z Intelem już nie współpracują. Pozostali są już świadomi przewagi AMD, ale z różnych powodów brną w Intela, co kosztuje sporo na starcie i jeszcze więcej później.

 4. omg (autor: pawel1207 | data: 24/01/23 | godz.: 21:59)
  przecierz obniza napiecie zmniejsza takty a akurat intelowy proces radzi sobie w takich warunkach dobrze takze to moze miec calkiem nie najgorszy p/w ..... jak wyjdzie to sie zobaczy na razie nie ma co dzielic skory na niedzwedziu ... przecierz intelina zdaje sobie sprawe w ktorych miejscach ich cpu sa slabe ... z drugiej strony nadal maja 70 procent rynku x86...

 5. @4. (autor: Mariosti | data: 25/01/23 | godz.: 13:07)
  Dopiero co intel miał jakieś 98% rynku x86, także te 70% wyglądają dość marnie biorąc pod uwagę fakt iż AMD było głównie hamowane przez ograniczone moce produkcyjne...

  Niemniej jednak, oczywiście racja, będą to po prostu nisko taktowane modele. Jednakże w benchmarkach nie będzie to super wyglądało, bo obecne najnowsze Xeony mają na maksa żyłowane turbo po to aby wyglądać konkurencyjnie względem Epyc, a i tak zostają mocno z tyłu we wszelkich zastosowaniach obciążających więcej niż połowę rdzeni CPU i to wszystko przy zaledwie max 60 rdzeniach w 8490H.


 6. Mariosti (autor: Markizy | data: 25/01/23 | godz.: 20:58)
  intel nie traktował poważnie amd na początku wiec te ich kroki są spóźnione o kilka lat. A to czy jak by AMD miało moce produkcyjne żeby zaspokoić zapotrzebowanie na 100% rynku też nie gwarantuje że udziały byłyby większe.

  Na chwilę obecną nie posiadają taniej linii epiców opartych o stacjonarne cpu tak jak intel (Comet Lake). Do tego dochodzi lepsze wsparcie dla biznesu.


 7. Mariosti (autor: pawel1207 | data: 28/01/23 | godz.: 22:07)
  owszem ale dla tego ze amd nie mialo czym konkurowac ich sprzet byl beznadziejny taki plus ze intel nie musi teraz padajacego amd utrzymywac radza sobie sami ...

 8. Markizy (autor: pawel1207 | data: 28/01/23 | godz.: 22:13)
  jak mial nie traktowac amd powaznie jak przecierz oni maja wyrazny podzial kto kiedy i jak i w czym dominuje dlatego np. intel przewiduje do kiedy bedzie trwala dominacja amd :D idealne dla intela jest sytucja kiedy amd jest w okolicy 40/50 % rynku po prostu nawet intel nie przewidzial ze amd po budlku sie az tak stoczy zwlaszcza ze budorzer mial dominowac na rynku baz danych i serwerow z tad postep intela byl jaki byl czyli powolny i slaby teraz amd musi odrobic swoje aby po czasie spasc z piedestal dzieki temu jest zludzenie konkurencji :D


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.