Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 25 marca 2003 
    

Trzy nowe procesory dla PDA od Intela


Autor: DYD | źródło: CompLex | 08:43
Firma Intel przedstawiła trzy nowe procesory przeznaczone dla kieszonkowych komputerów klasy PDA (personal digital assistant). Układy te wykorzystują najnowsze rozwiązania w dziedzinie montowania struktur krzemowych wewnątrz obudów, odznaczając się w stosunku do wcześniejszych wersji mniejszymi wymiarami, większą wydajnością i dłuższym czasem pracy przy zasilaniu bateryjnym. W ciągu minionego roku możliwości urządzeń PDA znacznie się zwiększyły - objęło to zintegrowane interfejsy bezprzewodowe WiFi (802.11), umożliwiające szybki, zdalny dostęp do Internetu, kolorowe ekrany, zintegrowane kamery itd. Pociągnęło to za sobą zapotrzebowanie na większą moc przetwarzania i większe pojemności pamięci, przy niesłabnącym zainteresowaniu coraz mniejszymi wymiarami układów.

Nowe układy to Intel PXA263 - pierwszy w ofercie Intela "warstwowy" (stacked) procesor dla urządzeń PDA, małogabarytowy procesor Intel PXA260, którego pełna zgodność z układami linii PXA26x zmniejsza koszty projektowania nowych urządzeń, oraz procesor Intel PXA255, stanowiący wydajniejszy i bardziej energooszczędny zamiennik popularnego układu Intel PXA250.

Intel prowadzi również działania promujące zastosowanie nowych procesorów opartych na technologii Intel XScale w segmentach bezprzewodowych "inteligentnych wyświetlaczy" (smart displays) i osobistych odtwarzaczy multimedialnych (PMP, portable media player). Na rynku dostępne są obecnie "inteligentne wyświetlacze" firm Fujitsu, Philips, Trigem, Wyse i ViewSonic, wykorzystujące procesory oparte na technologii Intel XScale - zapowiadane nowe modele budowane będą w oparciu o kolejne wersje układów. Producenci odtwarzaczy PMP, tacy jak Creative, Philips, Samsung i Sonicblue, również planują wykorzystać nowe, wydajne i energooszczędne procesory rodziny Intel PXA.

Będący kolejnym członkiem pierwszej w branży rodziny nowatorskich "warstwowych" (stacked) procesorów układ Intel PXA263 zawiera struktury procesora i pamięci zamknięte we wspólnej obudowie, udostępniając potężne możliwości przy niewielkich wymiarach. Procesor Intel PXA263 (produkowany w wersjach 200, 300 i 400 MHz) łączy 32-bitową pamięć Intel StrataFlash® o pojemności 32 Mb z układem CPU opartym na technologii Intel XScale, zapewniając w stosunku do konwencjonalnych rozwiązań oszczędność przestrzeni sięgającą 72 procent.

Połączenie zaawansowanych układów pamięci i mikroprocesora w jednej obudowie ("system-in-a-package") pozwala zmniejszyć liczbę podzespołów wewnątrz kieszonkowego komputera PDA i umożliwia producentom wyposażanie urządzeń w nowe możliwości, łącznie z wymagającymi wielkich mocy przetwarzania funkcjami takimi jak dekodowanie wideo w formacie MPEG4, rozpoznawania mowy i pisma ręcznego lub gry..

Procesor Intel PXA260 (produkowany w wersjach 200, 300, 400 MHz) ma obudowę o 53 procent mniejszą (13 mm x 13 mm x 1,4 mm) od wcześniejszych wersji procesorów tej serii (17 mm x 17 mm x 1,75mm). Zachowuje przy tym pełną zgodność elektryczną i logiczną z procesorami rodziny Intel PXA26x, pozwalając konstruktorom projektować uniwersalne płyty umożliwiające instalowanie różnych konfiguracji pamięci flash i układów przetwarzających dane bez konieczności wprowadzania zmian. Takie podejście zapewnia istotne oszczędności pieniędzy i czasu koniecznego dla zaprojektowania zróżnicowanej rodziny urządzeń PDA, obejmującej modele od cienkich i lekkich po pełnowymiarowe.

Procesor Intel PXA255 rozwija największe zalety swego poprzednika Intel PXA250 - wydajność i energooszczędność. W celu zwiększenia wydajności, Intel podwoił szybkość wewnętrznej magistrali systemowej. Jednocześnie, dzięki zastosowaniu w procesie produkcyjnym szeregu zaawansowanych rozwiązań, napięcie zasilania udało się obniżyć do 1,3 V przy częstotliwości pracy 400 MHz, co pozwoliło zmniejszyć zużycie energii w trybie roboczym o więcej niż 30 procent i o ponad 60 procent w trybie jałowym. Nowe procesory znajdują zastosowanie w produktach firm takich jak Acer, Casio, Dell, Symbol i Toshiba.

Procesory Intel PXA263 i Intel PXA260 dostępne są obecnie w postaci próbek, zaś dostawy w ilościach handlowych powinny się rozpocząć w drugim kwartale br. Produkty wykorzystujące nowe procesory pojawią się w handlu jeszcze w tym roku. Zalecana cena procesora Intel PXA263 (200 MHz) wynosi 42,35 USD przy zakupach w partiach po 10 000 sztuk, zaś procesor Intel PXA260 (200 MHz) sprzedawany jest w cenie 22,85 USD przy zakupach w partiach po 10 000 sztuk.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.