Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Czwartek 10 kwietnia 2003 
    

Licencjonowana VIA


Autor: R4v | źródło: DigiTimes | 16:36
Po półtorarocznej walce sądowej pomiędzy VIA a Intelem, doszło wreszcie do podpisania ugody. Umowa z 7 kwietnia dotyczy 27 patentów, dotyczących procesorów i chipsetów. Obie firmy zrezygnują z dalszych działań sądowych. Zawarto także umowę o wzajemnym wykorzystywaniu spornych patentów przez 10 lat. Intel udzielił VIA licencji na sprzedaż mikroprocesorów kompatybilnych z listą instrukcji x86, jednak nie mogą one być kompatybilne z gniazdami i magistralami wykorzystywanymi przez procesory Intela. Oznacza to, że procesory C3 nie pojawią się w wersji Socket 370 lub Socket 478 i będą musiały korzystać z chipsetów VIA. Podobna umowa obowiązuje w przypadku Intela i AMD. VIA otrzymała także czteroletnią licencję na chipsety kompatybilne z procesorami Intela. Ugoda nie dotyczy S3 Graphics, będącej częścią VIA. Dodatkowo każda firma pokryje koszty swoich prawników.

W związku z pozytywnym zakończeniem sprawy licencji, Asustek i MSI już zapowiedziały płyty wykorzystujące chipsety VIA. Obie konstrukcje mają bazować na układzie PT400, obsługujących pamięć DDR400 i magistralę 800MHz QPB. Płyta MSI ma być dostępna w maju, natomiast Asustek planuje premierę w czerwcu. Gigabyte potwierdził, że także rozważa możliwość wykorzystania układów VIA. Poszkodowany może się okazać ECS, który dotychczas kupował chipsety pozbawione opłat licencyjnych. W tej chwili ich cena wzrośnie, co zbliży ceny płyt Elitegroup do konkurencji.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.