Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 6 maja 2003 
    

Uniewinnienie oskarżonych w sprawie VATu


Autor: DYD | 21:29
(5)
Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście ogłosił dzisiaj wyrok uniewinniający w głośnej sprawie przeciwko przedstawicielom JTT Computer S.A. W przypadku firmy JTT a także Romanowi Kluska, byłego prezesa firmy Optimus S.A., proces dotyczył sposobu dostarczenia kilkunastu tysięcy komputerów do szkół sprzed kilku lat. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami, komputery dla szkół sprowadzone z zagranicy były zwolnione z podatku VAT. Firmy zatem wywoziły sprzęt zagranice, po czym wracały one do kraju - dzięki czemu odzyskiwano VAT. Ten mechanizm zakwestionował Urząd Skarbowy, a równolegle sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Sposób dostarczania komputerów do szkół był doskonale znany Ministerstwu Edukacji Narodowej. Podobny mechanizm stosowało wiele polskich firm, a wrocławska Izba Skarbowa w piśmie do jednej z firm komputerowych w 1997 roku orzekła identyczny mechanizm sprzedaży za zgodny z prawem. Dyskusja wokół dostaw komputerów dla szkół i ich opodatkowania trwała ponad 3 lata. Doprowadziła do zmiany w 2001 roku dyskryminujących polskie firmy przepisów. Od tego momentu stawka VAT dla komputerów na potrzeby edukacji wynosi 3 procent, niezależnie czy dostawca pochodzi z kraju czy z zagranicy.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. I co, czy ktoś (autor: Yosarian | data: 6/05/03 | godz.: 21:48)
  ze "stwórców" durnych przepisów, omijanych potem przy udziale urzedników ministerstwa edyukacji odpowie za tępienie polskich firm (zachodnie miały zerowy vat), kto mial w tym interes, warto było niszczyć czlowieka i firmę ??
  Zresztą sposób w jaki go aresztowano (przy uzyciu niwspółmiernie duzych srodków, nie tylko ludzkich) to kolejna farsa w tej sprawie albo potrzeba wykazania sie przed opinia publiczną...


 2. Pracowalem tam kiedys (autor: Tryna | data: 6/05/03 | godz.: 22:31)
  US zrobil wielki szum, bo calosc byla zrobiona tak, ze wlasciwie nie wiadomo bylo o co sie czepiac. JTT m.in. mialo opinie US w tej sprawie przed rozpoczeciem "eksportu".

 3. odsiedzial za nic (autor: MARC | data: 7/05/03 | godz.: 00:12)
  I tak prezes Kluska odsiedzial swoje w wiezieniu w sprawie, w ktorej zostal uzany za niewinnego. Ciekawe, czy teraz bedzie sie domagac zadoscuczynienia? Przeciez od poczatku ludzie z branzy twierdzili,z e to byla farsa i tak sie to powinno zakonczyc.

 4. jako dziennikarz (autor: Sandman | data: 7/05/03 | godz.: 02:21)
  moge powiedziec tylko tyle, za kazdym razem jak rozmawiam z jakims przedsiebiorca to slysze, ze bez omijania prawa sie nieda bo import jest bardziej uprzywilejowany... glupi politycy... glupi wyborcy ze daja sie nabierac na ich bzdury... ja tez jestem glupi... ale ja slodze cukrem

 5. ja na miejscu pana Kluski domagalbym sie (autor: Andrzej | data: 7/05/03 | godz.: 11:53)
  zadoscuczynienia i to wysokiego,zaplaca podatnicy tylko dlaczego nie trafi do wiezienia zaden urzednik ???
  Sandman ,niestety nie da sie przewidziec co polski polityk zrobi w czasie 4-letniej kadencji ,moze sie okazac ze zupelnie cos innego niz obiecywal i tak jest najczescie,glupota jest to ze ludzie glosuja na takich po raz drugi.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.