Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 6 czerwca 2003 
    

Tworzenie kopii zapasowej dysku DVD na DVD±R(W)


Autor: DYD | źródło: e-mail | 10:49
(12)
Od Czytelnika o ksywie ILIOS otrzymaliśmy pierwszą część poradnika dla użytkowników posiadających nagrywarki z obsługą standardu DVD±R/W. Ta część poradnika dotyczy stworzenia kopii zapasowej swojego ulubionego filmu bez utraty jakości na płycie do 4,36GB. Artykuł wzbogacony jest o zdjęcia i wstęp, który pochodzi z materiałów prasowych firmy Philips. Na początek kilka słów wprowadzenia, a w dalszej części zapraszamy do poradnika. Niebawem także kolega ILIOS aktualizuje poradnik o kolejną część.
Będący odpowiedzią na konieczność przechowywania jeszcze większych ilości danych na dysku optycznym, nagrywany fabrycznie dysk DVD-Video (Digital Versatile Disc) może przechować 4.7 GB danych, odpowiadających ponad 2 godzinom wysokiej jakości filmu video na jednostronnym dysku o średnicy 12 cm (rozmiar CD). Następca dysku popularnej rodziny dysków CD, dysk DV o wysokiej gęstości zapisu, nie tylko spełnia przewidywane wymagania co do pojemności, ale także wymagania operacyjne najnowszych komputerów PC oraz urządzeń CE, wykorzystujących zdigitalizowane informacje audio, graficzne oraz video.

Obecnie istnieje kilka formatów dysków: DVD+RW, DVD-RW oraz DVD-RAM. Jeden z tych formatów - DVD+RW, opracowany w kooperacji przez firmy HP, Mitsubishi Chemical, Philips, Ricoh, Sony oraz Yamaha, jest formatem RW, który zapewnia pełną kompatybilność z istniejącymi odtwarzaczami DVD-Video oraz napędami DVD-ROM.

Ponieważ aplikacje DVD dla użytkowników oraz profesjonalistów IT są stale rozwijane, DVD+RW jest formatem, który nadaje się zarówno do rejestracji informacji video w czasie rzeczywistym jak i bezpośrednio, w systemie, który także udostępnia skuteczne środki zabezpieczające przed nieautoryzowanym kopiowaniem treści chronionej prawem autorskim.

DVD+RW jest przeznaczony zarówno do przechowywania danych oraz treści video dla aplikacji PC oraz w celach rozrywkowych. W formacie DVD+RW założono, że aplikacje te zbliżają się do siebie w sposób szybki, oraz że treść musi być przenośna pomiędzy różnymi typami sprzętu. Dlatego też format DVD+RW jest kompatybilny z istniejącymi formatami DVD-ROM oraz DVD-Video.


źródło: Royal Philips Electronics N.V.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


Ten artykuł ma za zadanie pokazać jak w prosty sposób stworzyć kopię zapasową swojego ulubionego filmu bez utraty jakości - czyli prawie 1:1.

Część I - Dyski do 4,36GB (4 700 000 000B)

Część ta dotyczy płyt DVD których rozmiar nie przekracza 4,36GB co oznacza, że kopia zmieści nam się na 1 nośniku DVD±R (UWAGA!!! Nie dotyczy DVD-RAM).

Wymagania:
  1. Nagrywarka DVD±R(W)
  2. Darmowy program DVD Decrypter (http://www.dvddecrypter.com)
  3. Sterownik ASPI obsługujący naszą nagrywarkę (np. ForceAspi)
  4. Co najmniej 5GB wolnego miejsca na dysku
Uruchamiamy DVD Decrypter:



Jeżeli mamy prawidłowo zainstalowane sterowniki ASPI okienko startowe powinno wyglądać właśnie tak.

Krok 1 - Wykonanie zrzutu na dysk twardy

Domyślnie program ustawia się w trybie zrzutu plików na dysk (FILE MODE), nas jednak interesuje wykonanie kopii całego dysku, musimy więc zmienić tryb pracy na tworzenie obrazu dysku (ISO MODE). W tym celu wchodzimy do menu MODE i wybieramy tryb ISO a następnie READ (odczyt).



Prawa ramka programu zmieni nam wygląd:



Są tu zawarte szczegółowe informacje o dysku który mamy w napędzie. Nas najbardziej interesuje pole Size: (rozmiar) w którym wartość nie może przekroczyć 4 718 592 000 bytes ponieważ wtedy film nie zmieści nam się na 1 płytce DVD±R(W). Następnie klikając na ikonkę 1 wybieramy katalog gdzie chcemy umieścić obraz płyty. Jeszcze dla pewności sprawdzamy czy Free Space (wolne miejsce na dysku) jest większe od naszego Size: (wielkości filmu) i możemy zacząć kopiowanie obrazu na dysk. Wystarczy kliknąć ikonkę w lewym dolny rogu.



Krok 2 - Nagranie obrazu na płytę DVD±R

Mamy już gotowy obraz płyty i przyszedł czas na jej wypalenie. Wkładamy czystą płytkę i zmieniamy tryb pracy programu z Odczytu na Zapis. W tym celu wchodzimy do menu MODE i wybieramy tryb ISO a następnie Write (zapis). Okienko powinno wyglądać teraz mniej więcej tak:



Klikając ikonkę 1 wskazujemy plik obrazu ISO który przed chwilą stworzyliśmy. Jeżeli jest kilka plików - wybieramy ten z rozszerzeniem DVD.



Teraz zostało nam już tylko ustawienie parametrów nagrywania w prawym dolnym rogu. Ustawiamy odpowiednio:
  • Rodzaj Zapisu: Write Mode: DVD
  • Prędkość Zapisu: Write Speed: w zależności od posiadanego sprzętu i nośnika




Teraz pozostało tylko kliknąć ikonkę nagrywania 2 i możemy iść na piwo bo dłuższą chwilkę to potrwa :)


Płyty wykonane w ten sposób są czytane przez większość stacjonarnych odtwarzaczy DVD.

Uwagi:
  1. Płyty wykonane w ten sposób są czytane przez większość stacjonarnych odtwarzaczy DVD.
  2. Wiele stacjonarnych odtwarzaczy DVD nie chce czytać płyt nagrywanych zbyt szybko, więc jeżeli masz czas to zawsze ustawiaj prędkość nagrywania x1.
  3. Jeżeli dysk na który dokonywany jest zrzut jest sformatowany w systemie plików FAT32, to ze względu na ograniczenia tego formatu obraz zostanie podzielony na kilka części.
  4. Domyślnie przy wykonywaniu tego typu kopii dysku zostają ściągnięte zabezpieczenia typu Region Code (RC Protection, RCE Protection, PUOs). Jeżeli ktoś chce je zachować to powinien to przed rozpoczęciem zrzutu odznaczyć odpowiednie opcje w Tools>Settings>ISO Mode.

    W przypadku kiedy twój napęd nie ma RPC-1( nie jest Region Free) może pojawić się komunikat, że łamanie kodu odbędzie się na zasadzie brute force (do ustawienia w tools-settins) i zaproponowane zostanie ściągnięcie nowego firmware do twojego sprzętu. Biorąc pod uwagę, że nasze serwisy nie uznają reklamacji na sprzęt ze zmienionym firmwarem opcję tą proponowałbym tylko naprawdę zaawansowanym użytkownikom.



  5. Jeżeli jesteś pewny swojego sprzętu możesz odznaczyć przy nagrywaniu "kwadracik" Test.
  6. Nie mam nagrywarki DVD-RAM żeby to sprawdzić, ale w wersji DVD Decryptera 3.1.6 pojawiła się już ich obsługa.
  7. Jeżeli mieszkasz w US lub innym represyjnym kraju to posiadanie DVD Decryptera jest tam nielegalne!
Autor poradnika: ILIOS

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. W nastepnym odcinku (autor: Davka | data: 6/06/03 | godz.: 11:45)
    "Jak nagrać MGSa 2 z 8GB ISO" :D

  2. a żebyś wiedział .. (autor: ili@s | data: 6/06/03 | godz.: 12:17)
    dokładnie to będzie w cz.II :)
    i to już bardzo niedługo bo testuje jeszcze kilka progsów.


  3. hmm (autor: maxicash | data: 6/06/03 | godz.: 13:09)
    nie prościej użyć nero DVD Copy :PPP

  4. hehehe ... (autor: Kaszpir | data: 6/06/03 | godz.: 14:15)
    Powiniście nazwać "Poradnik młodego pirata" ;-)
    Jak to ładnie brzmi ;-) Wykonywanie kopii zapasowej płyty DVD ;-)


  5. Kaszpir ... (autor: DYD-Admin | data: 6/06/03 | godz.: 14:35)
    ... sam jestes piratem, ino starym... bez oka, z hakiem i kulawa noga... ;-)

    a co to nie mozna sobie backupa zrobic ???


  6. temat (autor: Budasty | data: 6/06/03 | godz.: 19:30)
    na czasie :) i bardzo ciekawy, czekam na dalsze czesci

    maxicash - najprosciej to uzyc chyba DVDXCopy ale jest płatne (podobnie Nero) a ILIOS przedstawił darmowy sposób.


  7. a moze... (autor: LuHash | data: 6/06/03 | godz.: 23:51)
    DVD2one?
    kopiuje wszystko i rekompresuje obraz...


  8. Maxicash, LuHash, Budasty (autor: ili@s | data: 7/06/03 | godz.: 09:25)
    jak zauważył kaszpir - to jest metoda darmowa, opracowana z powodu niemożności oglądnięcia oryginalnego! filmu który widać na obrazku Dark Harbor zakodowanego w regionie USA. Programy które proponujecie nie dały sobie rady z tym filmem, a to dlatego że prawdopodobnie specjalnie- został w nim uszkodzony początkowy sektor voba i nie potrfiły złamać css-a (ojaw po nagraniu - obraz stoi w miejscu-dźwięk idzie). A w DEcrypterze można z palca wpisać mu klucz css obliczony w innym progsie :) i poszło. Decrypter ma parę zaawansowanych ustawień których inne programy nie mają :) i jest darmowy!.
    LuHash
    DVD2One trial pozwala na skopiowanie 30 min tylko. Wiem że można to ominąć kopiując po 30 min do różnych katalogów ale to dużo więcej zabawy.


  9. a może jeszcze "ifoedit" ? (autor: rzutnik | data: 7/06/03 | godz.: 16:53)
    Do obróbki filmu z DVD polecam jeszcze darmowy progra "ifoedit" - za jego pomocą można wyrzucić z płyty dodatkowe materiały takie jak nie dające się przewinąć "reklamówki" początkowe oraz dodatkowe ścieżki dźwiękowe czy napisy z których i tak większość nie skorzysta. Można także wyrzucić cały materiał dodatkowy i w ten sposób zaoszczędzić trochę miejsca.

  10. Do DYDa ... (autor: Kaszpir | data: 8/06/03 | godz.: 21:37)
    Spoko , to tylko żart ...
    Oczywiście ,że można zrobić dla siebie kopię , tylko pytanie ile % osób wykonana tylko dla siebie taką kopie , a ile wykona "kopię" filmu którego samemu nie posiada ;-)
    Ale tak czy owak , fajnie że taki przewodnik powstał ...


  11. rzutnik (autor: Zenobi | data: 10/06/03 | godz.: 10:52)
    DVDDecryptor tez moze wyrzucic zbedne dane z pliku *.VOB

    A DVD mozna nagrac nawet na CD-R, tyle ze nie odtwarza tego moje DVD Yamahy, ale soft do DVD spoko czyta tak spreparowne plyty. :)


  12. Oczywiscie ze moze (autor: obes | data: 3/01/04 | godz.: 15:56)
    bo nawet to widac w pierwszej tabelce;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.