Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
RECENZJE | Recenzja LG Combo 52/24/52/16
    

 

Recenzja LG Combo 52/24/52/16


 Autor: SebaSTS | Data: 10/06/03

Recenzja LG Combo 52/24/52/16Już od jakiegoś czasu producenci napędów optycznych zatrzymali się w wyścigu o coraz to większą prędkość zapisu płyt CD-R i CD-RW swoich nagrywarek. Postęp zatrzymał po pierwsze sens (patrz testy) zapisu płyt CD-R z większą prędkością niż krotność 52 (x150kb/s), po drugie technologia zapisu płyt CD-RW, która teraz wynosi krotność (x) 24. Samo przejście z prędkości zapisu x12 na x24 jak sięgam pamięcią, zajęło producentom nagrywarek dwa lata. Wiązało się to z tym, że producenci nośników mieli nie lada problem ze znalezieniem odpowiednich materiałów do ich produkcji. Zainteresowanych zapraszam do przeczytania artykułu w najnowszym CHIP'ie. Zauważyłem też pewną tendencję, która towarzyszy od początku tym wszystkim zmaganiom. Otóż powstające równolegle napędy COMBO (nagrywarka + odczyt DVD) , są opóźnione technologicznie względem swoich nagrywających "braci". Tą tendencję postanowił przerwać koncern LG i chwała im za to. Dzięki wypożyczeniu najnowszego napędu COMBO przez LG Electronics Polska, mam szansę go przetestować i podzielić się z wami spostrzeżeniami.



Nasz bohater


Nasz bohater (kliknij, aby powiększyć)


Nasz bohater c.d. (kliknij, aby powiększyć)

Napęd do testów otrzymałem w wersji BOX. W pudełku oprócz samego napędu w antystatycznym woreczku unieruchomionym styropianem nowej generacji, znajduje się:
  • płytka CD z programem Nero Express 5.5.9.9 firmy AHEAD
  • płytka CD z programowym odtwarzaczem DVD firmy CyberLink: PowerDVD XP 4.0
  • instrukcja obsługi COMBO LG w sześciu językach: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, brak polskiego
  • krótki przewodnik po programach do nagrywania, dołączonych do napędu LG w języku angielskim, francuskim i prawdopodobnie hiszpańskim
  • kabel E-IDE (ATA-33)
  • kabelek audio do podłączenia z kartą dźwiękową
  • śrubki mocujące
Specyfikacja techniczna ze strony producenta:

Napęd, który dostałem do testów miał tylko jedną diodę LED, nie mniej producent informuje o możliwości wprowadzenia zmian na etapie produkcji. Ze swojej strony uzupełnię, że na tylnej stronie znajdują się cyfrowe i analogowe wyjście audio oraz standardowa złącze IDE, gniazdo zasilania typu MOLEX, zworki do ustawienia trybu pracy napędu.

System Windows 98SE rozpoznał nagrywarkę jako HL-DT-ST RW-DVD GCC-4520B, wersja firmware 329c. Dzięki programowi Info Tool 1.03.2 uzyskałem dodatkowe informacje:

Testy odczytu

Przeprowadziłem je za pomocą programu Nero CDSpeed 1.02e. i Nero DVDSpeed 0.53 oraz mojej prywatnej kolekcji nośników w kolejności testowania:


Oryginalna składanka "Space Theme" - czysta, błyszcząca, prawie żadnych śladów zużycia.




Legalna inaczej muzyka zespołu "Ace of Base: the bridge" - matowa z małymi rysami, widoczne ślady paluchów, kilka większych rys.




Oryginalna płyta Agnieszki Maciąg "Marakesz" - stan wskazujący na niedawne kupienie.




Legalna inaczej płyta "Enya" - stan podobny jak "Ace of Base".




Oryginalna składanka "Pure energy7" - stan idealny bo raz przesłuchałem.




Legalna inaczej gra "Toca" - stan idealny, nigdy w nią nie grałem czyżby miała się "spełnić" w testach?




Oryginał gry "Freespace" - mój napęd DVD miał problemy z jej odczytaniem.




Wypalone kopie bezpieczeństwa różnych programów - płytce tej zżółkły krawędzie od promieni UWA o UVB.




Wypalone kopie bezpieczeństwa różnych gier - płytka w dobrym stanie, brak większych rys.




Wypalona kopia bezpieczeństwa "Quake III Arena" - płytka w dobrym stanie, każdy o nią dbał, bo służyła do sprawdzania nagrywarek w trybie klonowania i multisesion.




Płytka marki CORE wypalona w testowanym napędzie z prędkością 52, a powinna być maksymalnie z 48.




Płytka marki TDK wypalona w testowanym napędzie z jej maksymalną prędkością 40.




Kopia bezpieczeństwa programu, płytka CD-RW LeadData x4.




Sterowniki i inne użytki nagrane na płytkę CD-RW BestMedia x4.




Płytka UltraSpeed CD-RW marki ESPERANZA, nagrana z 24 krotnością muzyka mp3.




Film "Nic Śmiesznego" - stan idealny.




Film "Angielski Pacjent" - dwustronna płytka, stan idealny.

COMBO LG nie radziło sobie z odczytem filmów DVD "Miś" - komunikat read-error at 280MB oraz "Miłość w nowym Jorku" dodawanym do gazet - pojawia się blue screen przy testowaniu SEEK TIME.

Po zapoznaniu się z wykresami i słupkami, proponuje czytelnikom wyciągnięcie własnych wniosków. Zwrócę tylko uwagę na nierówny odczyt płyt AudioCD, powolny odczyt płytki tłoczonej z grą "Freespace", na wykres CD-R(green) - tu większość napędów optycznych ma problemy, ale w końcu to już stary nośnik danych, i nikt już dawno na takich nie nagrywa. COMBO odczytuje dane powyżej swojej średniej, jeśli chodzi o płyty nagrane w tym urządzeniu.

Natomiast "podejrzanie" wysokie obciążenie procesora przy odczycie CD Adudio przy prędkości 8x a nawet 4x. Ciekawe jaki to będzie miało wpływ na zgrywanie muzyki i jej jakość.

Jednostronną tłoczoną płytę DVD z filmem odczytał prawie z maksymalną prędkością, jednak problemy z innymi filmami z mojej kolekcji wskazują na słabą jakość odczytującej wiązki laserowej lub słabą korekcję błędów przy odczycie DVD-ROM. Bardzo słabo poradził sobie z dwustronną tłoczoną płytką DVD: po nagłym spadku prędkości obrotowej transfer z odczytu nie powrócił do poprzedniej maksymalnej wartości, pomimo że prędkość obrotowa była dwa razy większa.

Przy okazji wspomnę tu o korekcji błędów dla CD. Za królika doświadczalnego służyła płytka CD-R, która nie raz była podstawką pod piwo, wisząca już od 2 lat na kinkiecie, będąca narażona tym samym na promienie słoneczne przez cały dzień, kilka razy spadła, robiłem z niej nieznany obiekt latający tuż nad dywanem, jednym słowem nie była specjalnie rysowana, wszystkie "blizny i rany wojenne" są naturalne. Aha była też anty radarem w samochodzie.

Napęd przeszedł tą próbę "śpiewająco", uzyskał 100% skuteczności korekcji błędów w teście Surface Scan programu Nero CDSpeed, jednak test plików trwał dużo dłużej bo z 15,8-17,9 krotnością. Po "doprawieniu" płytki ręcznym rysowaniem jej powierzchni o ścianę wynik ten sam 100% skuteczności, zrzut poniżej:

Nagrywanie

Do wypalania płytek użyłem programu Nero - Burning Rom 5.5.9.9. Dysponując niżej wymienionymi nośnikami uzyskałem następujące dane:

*czas trwania całego procesu wypalania programem Nero Expressw minutach

W napędzie tym, wszystkie nośniki nagrane do granic swoich możliwości, wykazują błędy odczytu w teście Surface Scan na ostatnich 0,01%, w rzeczywistości nie sprawiają żadnych problemów w użytkowaniu i dostęp do końcowych danych czy to mp3 czy filmu nie stanowi problemu.

Natomiast jakość nagrania płyty CD-RW 24x Esperanza, pozostawia wiele do życzenia:

Chciałem jeszcze wrócić do nagrywania nośników zwiększonej pojemności, symulacja przeprowadzona w programie Nero CDSpeed wykazała, iż jest to możliwe na krążku który testowałem, lecz do wartości mniejszej niż deklarowane 99 minut, patrz zrzut poniżej:

Zgrywanie Audio CD

Do testów użyłem programu Exact Audio Copy w wersji 0.9 beta 4. Program ten wykrywa iż testowany napęd posiada następujące możliwości odczytu:
  • dokładny strumień
  • informacja o błędach C2
...brak natomiast buforowania.

Zaraz po przejrzeniu opcji programu, ustawiłem możliwe najwyższe priorytety dla zrzucania ścieżek i poprawiania błędów.

Możliwości odczytu płyt CD Audio sprawdziłem w dwóch trybach:
  • SECURE (napęd korzysta z opcji sprawdzania i naprawiania błędów przy odczycie), patrz zrzut poniżej pierwszej i ostatniej ścieżki płyty "Pure Energy7".

  • BURST (napęd pomija wbudowane mechanizmy korekcji błędów), patrz zrzut poniżej pierwszej i ostatniej ścieżki płyty "Pure Energy7".

Na koniec poruszę kwestię jakości odczytu lekko porysowanych płyt CD Audio. W programie Nero CdSpeed test CD Quality wykazał 654306 błędów przy bardzo szybkiej prędkości odczytu załamującej się niestety przy samym końcu nośnika.

Podsumowanie

Napęd COMBO to propozycja dla tych, którzy mają mało miejsca w swoim "blaszaku". Napęd LG poradził sobie dużo lepiej z moim zestawem płytek niż wcześniej testowane modele CD-ROM 52x & DVD-ROM 16x/48x MSI. Był też cichy jak na swoje nominalne prędkości odczytu czy zapisu. Model CD-ROM MSI był tylko nieznacznie cichszy. Natomiast jako DVD-ROM uplasował się między moim starym napędem LG DVD-ROM 8x/40x a MSI. DVD-ROM 16x/48x. Winę za wydobywający się hałas z napędu, nie ponosi tylko prędkość obrotowa ale i jakość nośnika, a konkretnie jego dobre wyważenia. Dlatego najwięcej nieprzyjemnych dźwięków wydobywało się podczas nagrywania płytki CD-RW Esperanzy, a przecież krotność wynosiła tu tylko 24. nie do opisania było piłowanie wydobywające się z napędu podczas testowania czasów dostępu w/w nośnika.

Zalety:
  • cicha praca urządzenia z dobrze wyważonymi płytkami
  • szybki zapis płyt CD-R i CD-RW
  • skuteczna w 100% korekcja błędów dla porysowanych płyt CD-R
  • zapis nośników o zwiększonej pojemności 800 i 870MB
  • szybkość zgrywania płyt CD Audio
  • szybki losowy (random) czas dostępu
  • niskie obciążenie procesora dla płyt CD
Wady:
  • trudności z odczytem płyt DVD, zwłaszcza dwustronnych
  • jakość wypalania nośników CD-RW 24x Esperanza
  • trudności z odczytem porysowanych płyt CD Audio, dużo ilość błędów
  • wysokie obciążenie procesora przy odczycie nośników CD Audio







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Recenzja LG Combo 52/24/52/16
 
Wyświetl komentarze do artykułu »