Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 10 czerwca 2003 
    

IBM i Infineon promują pamięci MRAM


Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 17:07
(1)
Jeszcze w tym tygodniu IBM i Infineon zaprezentują plany wprowadzenia na rynek do roku 2005 układów typu MRAM (Magnetic Random Access Memory). Pamięci MRAM to jeden z kandydatów do zastąpienia stosowanych obecnie układów flash.

Pamięci MRAM łączą w sobie dwie technologie – zapis magnetyczny (stosowany np. w dyskach twardych) i wszechobecne na rynku komputerowym półprzewodniki. Słabe pole magnetyczne jest tworzone we wnętrzu komórki pamięci krzemowego układu. Komputer mierzy opór elektryczny i określa, czy dana komórka przechowuje informację „1” czy „0”. W konwencjonalnych układach flash informacja również jest odczytywana na podstawie różnic w oporze elektrycznym, jednak różnice pomiędzy „1” a „0” są znacznie większe. Dlatego pamięci MRAM będą bardziej energooszczędne i równocześnie szybsze – zapis informacji w pamięciach flash trwa milisekundy, w MRAM – zaledwie nanosekundy. Krytycy technologii MRAM zauważają, że niewielkie różnice pomiędzy oporem dla stanu „1” i „0” mogą mieć negatywny wpływ dla niezawodności układów. IBM i Infineon zapewniają jednak, że udało się rozwiązać ten problem i różnice pomiędzy dwoma stanami oporu w komórce choć są subtelne, to jednak znaczące – wahają się w przedziale 30-40%.

IBM pracuje nad układami MRAM już od kilku lat, jednak jak dotąd wydawało się że rozpoczęcie masowej produkcji nie nastąpi w przewidywalnej przyszłości. Firma chce rozpocząć produkcję serii próbnej już w przyszłym roku i rozesłać chipy do producentów sprzętu przenośnego. Według IBM-a i Infineona firmy będą gotowe do masowej produkcji już w roku 2005, jej rozpoczęcie jest jednak uwarunkowane zapotrzebowaniem ze strony rynku. Problemem dla popularyzacji nowej technologii może być zupełnie nowy proces produkcyjny, różniący się znacznie stosowanego przy wytwarzaniu zwykłych układów krzemowych. Wymaga to od producentów sporych inwestycji, a że MRAM jest zupełną nowością, uruchomienie linii produkcyjnych wiąże się ze sporym ryzykiem. Oprócz MRAM o schedę o układach flash walczą m.in. technologia OUM (Ovonics Unified Memory), wykorzystująca takie same materiały jak płyty CD oraz krzemowe nanokryształy umieszczane wewnątrz układów.

Technologia flash – niezbędna dla coraz popularniejszych urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe, handheldy czy miniaturowe odtwarzacze MP3 – przeżywa kryzys. Coraz głośniej mówi się o osiągnięciu granic możliwości układów flash: producenci mają kłopoty z dalszą miniaturyzacją chipów i poprawą ich parametrów, a produkcja - pomimo dużej skali - jest dość droga.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. :))) (autor: ixxos | data: 11/06/03 | godz.: 09:24)
    czekam z nienierpliwoscią - i mam nadzieje że przez ten czas stanieją flashe

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.