Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 24 czerwca 2003 
    

Sprzedaż notebooków – niedobory podzespołów


Autor: DYD | źródło: 4Press / DigiTimes | 14:21
W pierwszym półroczu 2003r. globalna sprzedaż notebooków wyniosła 17 mln sztuk, a w całym roku liczba ta może wzrosnąć do 36 mln. Porównując dane do roku ubiegłego, oznacza to wzrost o co najmniej 20%. Tradycyjnie drugi kwartał był najsłabszym czasem sprzedaży dla branży komputerowej. Jednak w tym roku, sprzedaż w tym okresie wzrośnie najpewniej do poziomu 8,5-8,7 mln sztuk, w porównaniu z 8,5 mln sprzedanych komputerów przenośnych w pierwszym kwartale. Jak przewidują specjaliści, także w drugiej połowie roku nastąpi dalszy wzrost liczby sprzedawanych notebooków.

Wielu azjatyckich producentów notebooków przyznało, że wzrost sprzedaży był silniejszy niż się spodziewali. Czynnikami napędzającymi sprzedaż są duża popularność notebooków Centrino oraz spadek średniej ceny tych urządzeń. W rezultacie, wielu producentów komputerów przenośnych odczuło ograniczenia dostaw kluczowych podzespołów, m.in. ekranów LCD, dysków twardych, pamięci, a nawet obudów ze stopów magnezu. Silne zapotrzebowanie na te elementy sprawia, że niektórzy producenci decydują się na zwiększenie cen swoich produktów.

Średnia cena 15-calowych paneli LCD do notebooków, jaka była zakładana na lipiec wzrosła do poziomu 200USD, z wartości 190-195USD na początku tego miesiąca. Niektórzy koreańscy producenci monitorów mogą zwiększyć swoje ceny do poziomu 205USD, a nawet 210 USD. Co więcej, aktualnie na realizację zamówienia trzeba czekać od trzech do siedmiu dni. Także ceny dysków twardych o pojemności 30GB, 40GB i 60GB wzrosły o około 5% i obecnie wynoszą 90-120USD. Średnia cena pamięci 256MB DDR aktualnie wynosi 35USD, a jeszcze dwa miesiące temu była niższa o 5USD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.