Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Środa 25 czerwca 2003 
    

Mod-chip dla każdego


Autor: DYD | źródło: 4Press / CNET | 11:51
(1)
Australijska firma Hibana, produkująca i sprzedająca mod-chipy dla konsoli Microsoft Xbox, ujawniła w ramach licencji Open Source projekt układu DualMod. Projekt techniczny układu DualMod można pobrać ze strony www.aussiechip.com.au, gdzie można również zakupić układ. Aby zyskać dostęp do stosownych plików, wystarczy zaakceptować warunki standardowej licencji Open Source. Dyrektor Hibany, Grant Sparks - na scenie modów Xboxa znany jako "Donatus" - jest przekonany, że udostępnienie projektu układu zaowocuje stworzeniem kolejnych, jeszcze doskonalszych generacji mod-chipów.

"Uważamy, że dla rynku najlepsza jest sytuacja w której następuje darmowy przepływ informacji, a ludzie są zachęcani do tworzenia innowacji - nie zaś podawani do sądu, by chronić zyski korporacji" - napisał Sparks w swoim komentarzu do decyzji o udostępnieniu projektu. "Xbox to zabawka, więc pomysł wykorzystania prawa w celu powstrzymania ludzi od użycia go do jakiegokolwiek typu zabawy, jest dla nas zupełnie niedorzeczny".

Mod-chipy pozwalają obejść zabezpieczenia konsoli i uruchamiać na niej pirackie kopie programów, a także gry sprowadzane z innych regionów geograficznych i samodzielnie tworzone aplikacje. Choć narażają producentów na poważne straty (w branży gier wideo zarabia się na oprogramowaniu, do sprzedawanych konsol firmy dopłacają, aby obniżyć ich cenę), od lat są obecne na rynku. Microsoft, dla którego Xbox jest debiutem w tej branży, jest wyjątkowo aktywny w walce z modyfikacjami konsoli. Aby je utrudnić, firma niedawno zmieniła budowę płyty głównej Xboxa, a w usłudze sieciowej Xbox Live zaimplementowała program monitorujący ewentualne modyfikacje podłączonych konsol. Microsoft blokuje też działania producentów mod-chipów drogą prawną. Teraz, kiedy dokumentacja umożliwiająca każdemu producentowi półprzewodników produkcję układu DualMod znalazła się w Sieci, zablokowanie jej rozpowszechniania stało się praktycznie niewykonalne.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. modcipa lol (autor: RusH | data: 29/06/03 | godz.: 20:30)
    sory no, do XBoxa modczip to zadna fizjolofia, zwykla kosc biosowa jak z PCta, wszedzie byly dostepne opisy jak sobie zrobicsamemu modczipa za darmo od dawna (z rok co najmniej)
    Wielkie mi nowosci - po prostu sobie reklame chca zrobic zamieszczajac w sieci protelowy plik z obrazkiem laminatu na gniazdko dil32 :PP


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.