Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Wtorek 1 lipca 2003 
    

NEC wyznacza przyszłość notebooków


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 15:31
(1)
Firma NEC jako pierwsza na świecie opracowała moduł chłodzenia cieczą dla notebooków. Oprócz tego japoński producent pokazał inne futurystyczne rozwiązania dla komputerów przenośnych – w tym ogniwo paliwowe, które na rynek trafi już w przyszłym roku.

Nowatorski układ chłodzenia dla komputerów przenośnych jest oparty na pompie piezoelektrycznej. Wymagało to innowacyjnych rozwiązań na poziomie zasilania – standardowe pompy piezoelektryczne wymagają napięcia 100V. System NEC-a może być zasilany napięciem 5V. Zapewniająca wysokie ciśnienie pompa oraz zbiornik są połączone z aluminiowym radiatorem, w którym przepływa ciecz. Dzięki temu zestaw jest nie tylko mały, ale i łatwy w montażu – nie wymaga większych zmian konstrukcyjnych komputera. Opracowany przez firmę NEC układ jest niezwykle efektywny – potrafi odprowadzać aż 80W ciepła, dwukrotnie więcej niż w konwencjonalne systemy. A poziom generowanego hałasu jest minimalny – wynosi zaledwie 30dB. Pierwsze laptopy z tak rozwiązanym chłodzeniem mają szanse trafić do sklepów w ciągu najbliższych dwóch lat. NEC będzie sprzedawać licencje także innym producentom licząc, że tym samym uda się stworzyć nowy standard przemysłowy.

Inna nowość, którą pokazał NEC, to notebook z ogniwem paliwowym o wydajności 40mW/cm3, które pozwala wytworzyć do 24W energii (średnia wydajność: 14W). Już w przyszłym roku na rynek trafi zasilany nim notebook, który będzie mógł pracować 5 godzin bez „tankowania”. Docelowo NEC planuje stworzenie ogniwa paliwowego, które pozwoli na pracę przez 40 godzin non-stop.

Firma pokazała tez makietę komputera Micro PC – urządzenia przypominającego miniaturowy tablet. Micro PC może być obsługiwany jedną ręką za pomocą specjalnego pilota zintegrowanego z obudową.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. juz sienie moge doczekac (autor: Super_Ghost | data: 1/07/03 | godz.: 22:07)
    tych ogniw paliwowych... zobaczymy jak im to wyjdzie...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.