Firmy LSI Logic i Maxtor, członkowie - założyciele grupy roboczej SAS (Serial Attached SCSI), przedstawiły plany dotyczące wspólnego testowania i doskonalenia prototypów układów scalonych LSI Logic oraz dysków twardych Maxtor Atlas. Podczas tych prac zostanie wykorzystana architektura LSI Logic Fusion-MPT (Message Passing Technology), co pozwoli na uproszczenie i przyspieszenie realizacji tego projektu.
Stowarzyszenie SCSI Trade Association zaprezentowało harmonogram prac nad produktami SCSI, które pozwolą na uzupełnienie tego popularnego interfejsu o obsługę nowoczesnych urządzeń szeregowych. Przesyłanie danych przez rozszerzenia i kontrolery SAS wyposażone zarówno w złącza Serial Attached SCSI (SAS), jak i Serial ATA (SATA) będzie się odbywało z szybkością 1,5 i 3 Gb/s. Pierwsze produkty Serial Attached SCSI działające z szybkością 3 Gb/s powinny zostać zaprezentowane pod koniec tego roku. Warsztaty branżowe są planowane na początek 2004 r.
"Firmy Maxtor i LSI Logic mają wspólną wizję nowej technologii SAS. Produkty na niej oparte będą wyjątkowo atrakcyjne dla użytkowników i elastyczne pod względem możliwości wykorzystania. Mamy dobrą pozycję rynkową i techniczną w dziedzinie Ultra320 SCSI, dlatego będziemy mogli szybko wykorzystać doświadczenia, które zyskamy w czasie opracowywania układu scalonego SAS." - powiedział David Steele, dyrektor ds. planowania produkcji i zarządzania w dziale standardowych produktów pamięci masowej LSI Logic. "Ścisła współpraca z czołowym producentem dysków twardych, jakim jest Maxtor, podjęta na wczesnym etapie realizacji tego planu sprawi, że urządzenia będą współdziałać bez zarzutu, a produkt zostanie z powodzeniem wprowadzony na rynek".
Próby wymiany danych, przepustowości i zgodności produktów będą się odbywały z użyciem prototypowego napędu Maxtor i wstępnej wersji platformy projektowania SAS LSI Logic. Współpraca ta ma duże znaczenie dla późniejszego doskonalenia produktu i przygotowania infrastruktury pomocy technicznej, czyli działań potrzebnych do wprowadzenia nowej technologii na rynek.
"Interfejs Serial Attached SCSI ma dużą szansę stać się najpopularniejszym interfejsem dysków w systemach pamięci masowej i serwerach korporacyjnych" - powiedział Kevin Wittmer, dyrektor ds. marketingu technicznego działu produktów do serwerów w firmie Maxtor. "Aby produkty były zgodne i zostały szybko przyjęte przez rynek, Maxtor, razem z takimi liderami rynku jak LSI Logic, zdecydował się przeprowadzić testy współdziałania już w początkowej fazie opracowywania prototypu".
Standard SAS określa cechy interfejsu korporacyjnej pamięci masowej na poziomie urządzenia. Interfejs taki zawiera gwarantujący wsteczną zgodność zestaw instrukcji SCSI oraz szeregową magistralę "punkt-punkt", obsługuje dwa porty, udostępnia zwiększony obszar adresowania i daje możliwość miniaturyzacji. W warstwie fizycznej interfejs ten jest zgodny z SATA, dzięki czemu użytkownicy będą mogli w przyszłości wybrać, czy chcą wyposażyć swoje systemy w dyski SCSI, SATA, czy też w modele z różnymi interfejsami. Przedsiębiorstwa będą mogły bez ryzyka nadal inwestować w technologię SCSI, która ma skalowalny zestaw funkcji i zapewnia dużą niezawodność.
K O M E N T A R Z E
no fajnie... (autor: Teo | data: 2/07/03 | godz.: 13:10) A czy bedzie mozna polaczyc kompy przez SAS?? ;]
jaasne (autor: RusH | data: 2/07/03 | godz.: 22:08) 3GB/s a wszystko wpiete w zwykle PCI 132MB/s :DDDDDDDDDD
nie ludzcie sie xPCI czy jak to sie tam nazywa, jeszcze z 1.5 roku tego w domowych kompach nie bedzie
do Rush (autor: Macius | data: 6/07/03 | godz.: 23:14) Jesli juz, to nie 3 GB/s a 3Gb/s - drobiazg, tylko 8 razy wolniej (czyli jakies 3x tyle co PCI)
nie musi byc az tak zle :) (autor: wolf359 | data: 7/07/03 | godz.: 13:29) Przeciez zlacze SAS bedzie takiej wielkosci jak obecne juz w plytach SATA. Z latwoscia bedzie mozna zaimplementowac to w kazdy MB, oczywiscie koszt bedzie wyzszy, ale jaka dopala :). Zreszta zerknijcie na plyte Gigabyte 8KNXP Ultra. W CHIPie napisano jako wade wysoka cene. A guzik prawda. Dla czlowieka wykorzystujacego SCSI, plyta jest prawie za friko. Wystarczy zobaczyc ile kosztuje dwukanalowy kontorler U320 i skonfrontowac to z cena plyty. W zaleznosci od wersji karty Adapteca U320 (BOX/OEM) i dystrybutora wychodzi na to, ze za plyte placimy od 0 (zero, null !) do 400 PLN. Dzieki temu, ze kontroler komunikuje sie bezposredni z mostkiem i plyta bez wykorzystania PCI mozna spokojnie wykorzystywac U320 w domciu :).
Poczatkowo SAS mialo byc testowane z transferem 640 MB/s czyli tak jak w przypadku dwukanalowego U320, ale widac, plany zmienili i wystaruja jeszcze szybciej :).
I calkiem na koniec. Zlacz typu PCI-X nie bedzie w zwyklych MoBo dopoki nie zaczna krolowac 64-bitowe procki, a to jak zauwazyl RusH moze zajac wiecj niz 1.5 roku. Bez tego uzytkowanie kontrolera z SAS wpietego przez zwykle PCI mija sie z celem. Pozostaje miec tylko nadzieje, ze szybko Intel odpowiednio przerobi swoje P4, a AMD sprowadzi swoje Optreony na PC-towa platforme, czego sobie i Wam szczerze zycze :)
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.