Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
Środa 2 lipca 2003 
    

Jeszcze raz o Asusie dla Opterona


Autor: DYD | źródło: Asus | 12:48
(4)
Wczoraj już pisaliśmy o tej płycie, jendak dziś chcemy zaprezentować troszkę rozszerzone info o tym modelu. ASUS poszerzył swoją ofertę o nową płytę główną, przeznaczoną dla procesorów AMD Opteron dzięki zastosowaniu najnowszego chipsetu firmy nVidia - nForce3 pro 150 - zaprojektowanego z myślą o układach AMD Opteron. Użytkownicy płyty ASUS SK8N otrzymają do dyspozycji dwukanałową architekturę pamięci, obsługę technologii HyperTransport, interfejs IEEE1394 (FireWire), zintegrowany układ dźwiękowy ze złączem S/PDIF, zintegrowany kontroler LAN i wiele innych rozwiązań zapewniających najwyższą funkcjonalność płyty.

Płyta jest już w produkcji, do sprzedaży powinna trafić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a pierwsze stacje robocze zbudowane w oparciu o SK8N najprawdopodobniej pojawią się na przełomie lipca i sierpnia. O cenach niestety na razie nic wiadomo...

ASUS SK8N umożliwia wykorzystanie 64-bitowych procesorów AMD Opteron z serii 100 oraz 200. Dzięki temu entuzjaści wydajności będą mogli skorzystać z ogromnego potencjału, jakie niesie ze sobą zastosowanie architektury x86-64. Co istotne - procesory AMD Opteron mogą pracować nie tylko w środowisku aplikacji 64-bitowych - dzięki możliwości pracy także z 32-bitowym oprogramowaniem proces przechodzenia ze środowiska 32- do 64-bitowego może odbywać się w sposób plynny i "bezbolesny". Oto niektóre z rozwiązań i technologii zastosowanych w płycie ASUS SK8N.

Technologia HyperTransport

HyperTransport™ jest interfejsem typu punkt-punkt, pozwalającym na przesyłanie danych poprzez wewnętrzne magistrale komputera i zapewniającym bardzo dużą przepustowość, dzięki czemu komunikacja pomiędzy podzespołami komputera może odbywać się nawet do 48 razy szybciej niż w przypadku innych rozwiązań. Transfer danych z wykorzystaniem HyperTransport™ może osiągać prędkość do 12,8 GB/s. HyperTransport™ łączy takie komponenty jak kontrolery pamięci z kontrolerem dysków twardych czy kontrolerem PCI.

Dwukanałowa architektura pamięci roboczej
Wykorzystanie dwukanałowego kontrolera pamięci podwaja przepustowość pamięci systemowej i pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej wydajność podczas pracy z wymagającymi aplikacjami.

Płyta ASUS SK8N jest także bardzo bezpieczną platformą dla miłośników overclockingu. Funkcja CPR (CPU Parameter Recall) pozwala na przywrócenie ostatnich działających parametrów procesora w przypadku takiego ich doboru przez użytkownika, który uniemożliwia poprawną pracę systemu. I to bez konieczności otwierania obudowy komputera i ręcznego resetowania CMOS-u. Wystarczy tylko ponownie uruchomić komputer!

CrashFree BIOS2 to rozwiązanie pozwalające na aktualizację BIOS-u płyty ASUS SK8N z dyskietki nawet w przypadku uszkodzenia zawartości oryginalnego BIOS-u lub zainfekowania jej wirusem. W przeciwieństwie do innych producentów, ASUS udostępnia to rozwiązanie bez dodatkowych opłat.

Dzięki technologii EZ Flash możliwa jest aktualizacja BIOS-u bez konieczności korzystania z zawodnego rozwiązania, jakim są dyskietki.

Technologia Q-Fan automatycznie dopasowuje prędkości obrotowe zamontowanych w komputerze wentylatorów do aktualnego obciążenia systemu. Dzięki temu, przy zachowaniu efektywnego chłodzenia komputer może pracować dużo ciszej.

Dzięki technologii MyLogo 2 użytkownicy płyt głównych firmy ASUS mogą dowolnie zmieniać logo startowe BIOS-u, dzięki czemu ich komputery nabierają bardziej indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.

Podstawowe parametry techniczne płyty ASUS SK8N:

- złącze Socket940, pozwalające na zamontowanie procesorów AMD Opteron™ z serii 100 lub 200 z 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache);
- magistrala HyperTransport™;
- chipset nForce3 pro 150;
- dwukanałowy kontroler pamięci PC1600 / PC2100 / PC2700;
- 4 banki DIMM 184-pin pozwalający na zamontowanie do 8 GB pamięci ECC DDR SDRAM;
- 1 x AGP 8x;
- 5 x PCI;
- 6 x USB 2.0;
- 1 x IEEE1394 (FireWire);
- 2 x UltraDMA 133 /100;
- kontroler RAID (0, 1, 0+1) Promise R20378 (1 x UltraDMA133 + 2 x Serial ATA);
- zintegrowany, 6-kanałowy układ dźwiękowy Realtek ALC650 z wyjściem S/DPIF;
- zintegrowany kontroler sieciowy nVidia nForce3 pro150 MAC + RealTek RTL8201BL PHY.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. mocny sprzęt (autor: flako | data: 2/07/03 | godz.: 12:58)
  nie ma co. Ciekawe jak taka platforma sprawdziła by się w programach 3D?

 2. a mi brakije tylko (autor: none | data: 2/07/03 | godz.: 15:49)
  obslugi PCI-Express, ale na to jeszcze poczekamy do przyszlego roku...

 3. Jakieś bzdury.. (autor: Kude | data: 3/07/03 | godz.: 11:46)
  Producent kłamie w rzywe oczy, a wszyscy w to wierzą i się cieszą. Jeżeli ta płyta ma dwukanałowy kontroler pamięci, to ja jestem świętym mikołajem.
  W opteronie kotroler pamięci WBUDOWANY JEST W PROCESOR!!.
  Więc wybaczcie. Nie lubię, gdy ktoś wciska mi kit.


 4. producent klamie w krzywe oczy? (autor: HussaR | data: 7/07/03 | godz.: 10:38)
  żywe znaczy sie ;)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.