Wczoraj już pisaliśmy o tej płycie, jendak dziś chcemy zaprezentować troszkę rozszerzone info o tym modelu. ASUS poszerzył swoją ofertę o nową płytę główną, przeznaczoną dla procesorów AMD Opteron dzięki zastosowaniu najnowszego chipsetu firmy nVidia - nForce3 pro 150 - zaprojektowanego z myślą o układach AMD Opteron. Użytkownicy płyty ASUS SK8N otrzymają do dyspozycji dwukanałową architekturę pamięci, obsługę technologii HyperTransport, interfejs IEEE1394 (FireWire), zintegrowany układ dźwiękowy ze złączem S/PDIF, zintegrowany kontroler LAN i wiele innych rozwiązań zapewniających najwyższą funkcjonalność płyty.
Płyta jest już w produkcji, do sprzedaży powinna trafić w ciągu najbliższych dwóch tygodni, a pierwsze stacje robocze zbudowane w oparciu o SK8N najprawdopodobniej pojawią się na przełomie lipca i sierpnia. O cenach niestety na razie nic wiadomo...
ASUS SK8N umożliwia wykorzystanie 64-bitowych procesorów AMD Opteron z serii 100 oraz 200. Dzięki temu entuzjaści wydajności będą mogli skorzystać z ogromnego potencjału, jakie niesie ze sobą zastosowanie architektury x86-64. Co istotne - procesory AMD Opteron mogą pracować nie tylko w środowisku aplikacji 64-bitowych - dzięki możliwości pracy także z 32-bitowym oprogramowaniem proces przechodzenia ze środowiska 32- do 64-bitowego może odbywać się w sposób plynny i "bezbolesny". Oto niektóre z rozwiązań i technologii zastosowanych w płycie ASUS SK8N.
Technologia HyperTransport
HyperTransport™ jest interfejsem typu punkt-punkt, pozwalającym na przesyłanie danych poprzez wewnętrzne magistrale komputera i zapewniającym bardzo dużą przepustowość, dzięki czemu komunikacja pomiędzy podzespołami komputera może odbywać się nawet do 48 razy szybciej niż w przypadku innych rozwiązań. Transfer danych z wykorzystaniem HyperTransport™ może osiągać prędkość do 12,8 GB/s. HyperTransport™ łączy takie komponenty jak kontrolery pamięci z kontrolerem dysków twardych czy kontrolerem PCI.
Dwukanałowa architektura pamięci roboczej
Wykorzystanie dwukanałowego kontrolera pamięci podwaja przepustowość pamięci systemowej i pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej wydajność podczas pracy z wymagającymi aplikacjami.
Płyta ASUS SK8N jest także bardzo bezpieczną platformą dla miłośników overclockingu. Funkcja CPR (CPU Parameter Recall) pozwala na przywrócenie ostatnich działających parametrów procesora w przypadku takiego ich doboru przez użytkownika, który uniemożliwia poprawną pracę systemu. I to bez konieczności otwierania obudowy komputera i ręcznego resetowania CMOS-u. Wystarczy tylko ponownie uruchomić komputer!
CrashFree BIOS2 to rozwiązanie pozwalające na aktualizację BIOS-u płyty ASUS SK8N z dyskietki nawet w przypadku uszkodzenia zawartości oryginalnego BIOS-u lub zainfekowania jej wirusem. W przeciwieństwie do innych producentów, ASUS udostępnia to rozwiązanie bez dodatkowych opłat.
Dzięki technologii EZ Flash możliwa jest aktualizacja BIOS-u bez konieczności korzystania z zawodnego rozwiązania, jakim są dyskietki.
Technologia Q-Fan automatycznie dopasowuje prędkości obrotowe zamontowanych w komputerze wentylatorów do aktualnego obciążenia systemu. Dzięki temu, przy zachowaniu efektywnego chłodzenia komputer może pracować dużo ciszej.
Dzięki technologii MyLogo 2 użytkownicy płyt głównych firmy ASUS mogą dowolnie zmieniać logo startowe BIOS-u, dzięki czemu ich komputery nabierają bardziej indywidualnego i niepowtarzalnego charakteru.
Podstawowe parametry techniczne płyty ASUS SK8N:
- złącze Socket940, pozwalające na zamontowanie procesorów AMD Opteron™ z serii 100 lub 200 z 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache);
- magistrala HyperTransport™;
- chipset nForce3 pro 150;
- dwukanałowy kontroler pamięci PC1600 / PC2100 / PC2700;
- 4 banki DIMM 184-pin pozwalający na zamontowanie do 8 GB pamięci ECC DDR SDRAM;
- 1 x AGP 8x;
- 5 x PCI;
- 6 x USB 2.0;
- 1 x IEEE1394 (FireWire);
- 2 x UltraDMA 133 /100;
- kontroler RAID (0, 1, 0+1) Promise R20378 (1 x UltraDMA133 + 2 x Serial ATA);
- zintegrowany, 6-kanałowy układ dźwiękowy Realtek ALC650 z wyjściem S/DPIF;
- zintegrowany kontroler sieciowy nVidia nForce3 pro150 MAC + RealTek RTL8201BL PHY.
K O M E N T A R Z E
mocny sprzęt (autor: flako | data: 2/07/03 | godz.: 12:58) nie ma co. Ciekawe jak taka platforma sprawdziła by się w programach 3D?
a mi brakije tylko (autor: none | data: 2/07/03 | godz.: 15:49) obslugi PCI-Express, ale na to jeszcze poczekamy do przyszlego roku...
Jakieś bzdury.. (autor: Kude | data: 3/07/03 | godz.: 11:46) Producent kłamie w rzywe oczy, a wszyscy w to wierzą i się cieszą. Jeżeli ta płyta ma dwukanałowy kontroler pamięci, to ja jestem świętym mikołajem.
W opteronie kotroler pamięci WBUDOWANY JEST W PROCESOR!!.
Więc wybaczcie. Nie lubię, gdy ktoś wciska mi kit.
producent klamie w krzywe oczy? (autor: HussaR | data: 7/07/03 | godz.: 10:38) żywe znaczy sie ;)
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.