Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 3 września 2003 
    

Przenośny translator znaków ostrzegawczych


Autor: Pawel | źródło: 4press/BBC | 18:36
W sytuacji, gdy turysta spotyka znak ostrzegawczy napisany w obcym dla siebie języku, często choć rozumie poszczególne słowa, nie jest w stanie zrozumieć sensu całego znaku. Naukowcy HP opracowali urządzenie, które może stać się wybawieniem dla tych turystów, którzy w obcym kraju spotkali się właśnie z takim problemem.


Zespół inżynierów z laboratorium HP w Paolo Alto pod kierownictwem dr. Howarda Tauba, zaprojektował translator będący połączeniem cyfrowego aparatu fotograficznego i kieszonkowego komputera, wyposażonego w możliwość bezprzewodowego łączenia się z Internetem. Translator, wykorzystując dostępność w Sieci stron umożliwiających tłumaczenia z różnego rodzaju języków, w tym m.in. z hiszpańskiego, rosyjskiego, czy francuskiego, dokonuje tłumaczenia całych fraz i wyrażeń. Jest to o tyle istotne, że teksty na znakach często są napisane w taki sposób, że tłumaczenie pojedynczych wyrazów jest nie skuteczne, a sens całych wyrażeń pozostaje nieczytelny.

Idea opracowania takiego urządzenia zrodziła się w momencie upowszechnienia się bezprzewodowej łączności z Internetem. Urządzenie może być noszone w kieszeni, a w przypadku trudności ze zrozumieniem znaku, wystarczy zrobić mu zdjęcie i poczekać chwilę na tłumaczenie, które wyświetla się na ekranie translatora.

"Nie musisz robić nic innego, tylko stanąć na wprost znaku, którego nie rozumiesz, zrobić mu zdjęcie i poczekać na wynik tłumaczenia” – tak Taub wyjaśnia działanie translatora.

Dodatkowo, urządzenie rozpoznaje charakterystyczne litery poszczególnych języków i samo dokonuje wyboru tego, z którego ma być tłumaczony tekst.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.