Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 3 września 2003 
    

Celofan wprowadza trzeci wymiar


Autor: R4v | źródło: 4D/CNet | 19:09
(6)
Naukowiec Uniwersytetu w Toronto potwierdził zasadę, że kluczem do przełomowych odkryć w obszarze zaawansowanych technologii mogą być najprostsze rozwiązania. Profesor Keigo Iizuka odkrył, że za pomocą zwykłego celofanu można wprowadzić trzeci wymiar do obrazu wyświetlanego na monitorach notebooków.

Iizuka prowadził badania nad tzw. talerzami półfalowymi (half-wave plates), które obracają polaryzację światła, w wyniku których odkrył, że pewien rodzaj celofanu do owijania zakupów przewyższa znacznie rozwiązania wysokich technologii. „Próbowałem wszelkich materiałów jakie miałem dostępne, aby sprawdzić czy nie spełnią funkcji talerzy półfalowych, i ten okazał się najlepszym” – powiedział Izuka. Dodał także –„Jak na ironię, najlepszym okazał się ten najtańszy”.

Iizuka przewiduje, że folia celofanowa jest około 3500 razy tańsza niż specjalnie produkowaen talerze półfalowe. Celofan kosztował go około 3USD za arkusz o wymiarach 1 x 2 m. Wyniki jego odkrycia zostaną opublikowane w sierpniowym numerze gazety „Review of Scientific Instruments”.

Trójwymiarowe wyświetlacze mogą być użyteczne w szerokim zakresie zastosowań, od gier wideo aż do modelowania struktur molekularnych. Dotychczas aby zobaczyć trzeci wymiar trzeba było założyć specjalne okulary, choć Sharp prowadzi prace nad zaprojektowaniem płaskich paneli, w których trzeci wymiar byłby widoczny także bez okularów. Rozwiązanie Iizuki jest właściwe tylko dla monitorów LCD, które emitują spolaryzowane światło.

Metoda Iizuki polega na podzieleniu ekrany na połowy, z których każda wyświetla nieco inny obraz, podobnie jak ma to miejsce w przypadku kamer stereoskopowych. Pokrycie jednej połowy ekrany celofanem sprawia, że zmienia się polaryzacja światła. Oglądając obraz w okularach słonecznych, których szkła są odmiennie spolaryzowane, powoduje że prawe oko widzi tylko obraz pochodzący z lewej części ekranu, zaś lewe oko widzi tylko prawą część ekranu.

Mózg ludzki odbiera dwa obrazy jako pojedynczy – składający się z ich mieszanki – a efekt trójwymiarowości związany jest z niewielkimi różnicami w tym, jak poszczególne oko widzi obraz. Iizuka powiedział, że celofan jest dobrym materiałem, gdyż zmienia on polaryzację całego spektrum światłą widzialnego, w przeciwieństwie do talerzy półfalowych, które dokonują tego tylko w określonym zakresie długości fal światła. Kluczem do osiągnięcia tego zjawiska okazała się grubości celofanu – wynosząca 25 mikronów – jak również jego skład chemiczny. Iizuka odkrył, że najlepsze efekty daje celofan produkowany przez firmę Lewiscraft.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. no to pierwszy!!! (autor: lightmanek | data: 3/09/03 | godz.: 22:08)
  Jednak sa na tym swiecie naukowcy ktorzy jeszcze troche mysla nad uzyteczna i ekonomiczna strona projektu ;) brawa dla Iizuka i czekam na monitor 3D za 1500zł.
  PS. Pozdrowienia dla redakcji oraz Chrisa ;)


 2. Korekta do tłumaczenia (autor: PKort | data: 4/09/03 | godz.: 10:12)
  "Halfwave plates" tłumaczy się jako "płytki półfalowe", a nie "talerze".

 3. No tak (autor: Szq | data: 4/09/03 | godz.: 15:55)
  to teraz celofan podrożeje o kilka tysiecy %

 4. lightmsnek, (autor: Ponczo | data: 4/09/03 | godz.: 22:44)
  to pczekasz baaaaaaaaaardzo długo. Pierwsze taie monitory pojawią się pewnie za klka(nascie) lat i przez pierwszych pare latek będą kosztować nie 1500 zł a 15000 $ :-)

 5. czy ja wiem Ponczo ? (autor: Tomasz | data: 5/09/03 | godz.: 06:13)
  niecale dwa lata temu tak samo kumpel zareagował, jak mu powiedziałem, ze niedługo komorki z kolorowym lcd bedą za 1zł ...
  a przeciez ten celofan jest niedrogi :))


 6. Tomasz (autor: Wojteq | data: 5/09/03 | godz.: 23:50)
  E, ja bym tam wolał żeby laptopy za zeta dawali %-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.