Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Piątek 3 października 2003 
    

Darowizna Intela dla Politechniki Gdańskiej


Autor: DYD | 12:11
(4)
Firma Intel, w ramach współpracy z Politechniką Gdańską, rozpoczęła nowe przedsięwzięcia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (ETI). Wartość wsparcia firmy Intel dla Wydziału ETI Politechniki Gdańskiej wynosi 100 tys. USD. W ramach darowizny firma Intel wyposaży nowo utworzone Laboratoriom Architektury Procesorów Sieciowych w specjalistyczne platformy ewaluacyjne oraz środowisko symulacyjne dla układów ASIC - komputery PC wyposażone w procesory Intel Pentium 4 3,06 GHz z technologią Hyper-Threading. Ponadto Intel wzbogaci, ufundowane przez te firmę w roku 2000, Laboratorium Internetowe w komputery i inne urządzenia bezprzewodowe - w tym komputery przenośne oparte na technologii mobilnej Intel Centrino oraz punkty dostępowe i karty bezprzewodowe Wi-Fi umożliwiające stworzenie bezprzewodowej sieci lokalnej WLAN.

Dodatkowo, Intel sfinansuje projekt badawczy w zakresie rozwoju technologii procesorów sieciowych oraz 4 roczne stypendia dla najlepszych studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

"Zależy nam na tym aby polskie uczelnie kształciły specjalistów, którzy są w stanie konkurować i efektywnie współpracować z profesjonalistami z innych części świata - powiedział Leszek Pankiewicz Prezes Intel Technology Poland. "Do tego potrzebne jest wszechstronne wykształcenie i głęboka, specjalistyczna wiedza, której nie da się uzyskać bez dostępu do najnowszych światowych technologii. O technologiach tych studenci powinni nie tylko uczyć się ale również ich używać już podczas studiów. Promujemy tych, którzy dzięki talentowi, pracy i umiejętności osiągania ambitnych celów uzyskują najlepsze wyniki w nauce. Mam nadzieję, że fundowane przez Intel stypendia będą dla nich nagrodą i katalizatorem przyszłych osiągnięć."

"Współpraca Politechniki Gdańskiej z firmą INTEL rozwija się intensywnie od kilku lat i jest, jak na trudne warunki polskiej transformacji ekonomicznej, modelowym przykładem właściwej kooperacji środowiska naukowego z jego biznesowym otoczeniem. W erze globalnej konkurencji głównie te dwa środowiska stanowią o powodzeniu przedsięwzięć gospodarczych, w których dziś ważny jest nie tylko kapitał, ale równie istotna, jeśli nie ważniejsza innowacyjność". - powiedział Rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Janusz Rachoń. "Dzięki takiej współpracy, jaką od kilku lat prowadzą Politechnika Gdańska i Intel Technology Poland wzrasta potencjał firmy i uczelni. Wykorzystywanie najnowszych technologii w procesie edukacji poprawia jego jakość, a jednocześnie generuje kadry dobrze przygotowane do pracy w modernizujących się przedsiębiorstwach. Już dziś większość firm nie może obejść się bez komputerów, a w tych gdzie funkcjonują rozwiązania sieciowe, administrator sieci dobrze obeznany z nowoczesnymi rozwiązaniami hardwareowymi jest niezastąpiony. Świadczy o tym fakt, że studenci elektroniki Politechniki Gdańskiej są poszukiwanymi pracownikami. Ale uczelnia wyższa to nie tylko kuźnia kadr dla firmy. Jej potencjał może i musi służyć dokształcaniu specjalistów - praktyków. Na Wydziale ETI PG aktualnie uczestniczy w studium doktoranckim 10 pracowników Intela. Nadto firmom polskim powinno zależeć na zatrzymaniu najlepszych absolwentów w kraju, jeśli chcą zapewnić sobie stały dopływ wysoko wykwalifikowanej kadry, a tym samym możliwość konkurowania z firmami z zachodu. By to osiągnąć trzeba oferować absolwentom dobre warunki do pracy i rozwoju zawodowego. Ta filozofia jest widoczna w działaniach Intela."

Firma Intel oferuje także specjalny system program stypendialny dla studentów Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej oraz program Internship, który skierowany jest do studentów IV i V roku oraz doktorantów Wydziału ETI PG. Dzięki obecności w Polsce oraz współpracy z lokalnymi uczelniami, Intel poszerza możliwości zatrudnienia wykształconych Polaków, finansuje projekty badawcze, funduje sprzęt komputerowy dla uczelni oraz stypendia dla najzdolniejszych studentów. Przyczynia się do rozwoju edukacji oraz nowych standardów współpracy uczelni z przemysłem.

 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. brawo ETI :) (autor: Macioos | data: 3/10/03 | godz.: 13:15)
    jestem tylko ciekaw ilu z nas, studentow ETI bedzie mialo dostep do tych komputerow :)

  2. no fajnie... (autor: Super_Ghost | data: 3/10/03 | godz.: 13:29)
    tylko ja mam jeszcze do studiow... kilka lat... :P wiec musze poczekac... :D

  3. Złota rybko... (autor: akki | data: 3/10/03 | godz.: 17:22)
    zycze doktorantom i studentom ETI aby mieli szanse skorzystać z tego sprzetu i tych technologii;

    zycze takze wszystkim na PG aby w toaletach na ich wydzialach byly JEDNOCZESNIE: ciepla woda, mydlo, papier toaletowy; bo u mnie na Wydziale Chemicznym trudno znaleac taka toalete. Nie zadam pisuarow z fotokomorka, tylko NORMALNYCH warunkow higienicznych.
    P.S. Panowie Profesorowie: Rachoń i Kołodziejczyk (byly Rektor) sa z Wydzialu Chemicznego.


  4. eti rządzi :) (autor: plus5volt | data: 3/10/03 | godz.: 18:38)
    o eti coś wiem juz, wkoncu 5 rok, po kolei:
    1: dostep: zależy gdzie te kompy umieszczą, nie widze problemów z dostępem, jak nie było myków z ludzmi co przypadkowo sie dostali i wynieśli jakieś klawiatury czy unieruchomili jakieś kompy to w zasadzie do świetnie wyposażonych sal był zawsze dostęp, teraz jest nieco gorzej, ale też nie jest zle, a sprzet przeciez nie jest dla profesorów a wyposazone są sale, tak wiec nie rozumiem obaw
    2: szczerze polecam :)
    3: kibelki spoko, a ze tysiace korzystajacych z kibelków to czasem sie zdarzają braki, ale najczesciej jest co należy :)

    !!!: Jak widać oferta intela raczej skierowana jest na specjalności elektronika (procki sieciowe, asic'i) a tu nie tylko intel macza palce, dużo zależy od kontaktów psorów z firmami, wiem że coś podobnego ma być z Texas Instruments, może nie na taką skalę, a i tematyka nieco inna - dotyczy procesorów DSP...


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.