Firma Toshiba opracowała nowy generator niebieskiego światła laserowego, oparty na azotku galu (GaN). Laser charakteryzuje się dużą mocą wyjściową (200mW), oraz niskim wskaźnikiem szumu typu RIN -132dB/Hz przy mocy wyjściowej 3mW.
To o tyle istotne odkrycie, że wielu specjalistów zajmujących się dyskami optycznymi twierdzi, że w przypadku pojawienia się na rynku jednostronnych nośników z dwoma warstwami zapisu, konieczne będzie wprowadzenie światła lasera, którego impulsy będą nieść energię 100mW lub większą. Tymczasem nowy laser Toshiby zapewnia realizację tych wymogów i to jeszcze ze znacznym zapasem. Większa moc wyjściowa jest konieczna do przyspieszenia procesu zapisu danych na nośniku, oraz umożliwi także poprawę parametrów odczytu danych. Jak twierdzą przedstawiciele Toshiby szumy typu RIN na poziomie 132dB/Hz to obecnie najmniejsza wartość jaką udało się kiedykolwiek osiągnąć.
Tak przełomowe parametry nowego lasera udało się osiągnąć Toshibie dzięki dwóm rozwiązaniom. Po pierwsze, firma ściśle kontroluje koncentrację domieszek w warstwie aktywnej półprzewodnika i jej otoczeniu, dzięki czemu udało się zwiększyć efektywność emisji światła. Po drugie w miejscu emisji wiązki światła zastosowano specjalną powłokę, eliminującą rozproszenie światła.
Nowe urządzenie generuje światło o długości fali 409 nanometrów, a kąt rozwarcia wiązki wynosi 12,4 stopnia poziomo i 25,8 stopnia pionowo. Oficjalny pokaz nowego generatora niebieskiego światła laserowego ma się odbyć w trakcie wystawy CEATEC 2003, która odbędzie się w dniach 7-11 października w Japonii.
K O M E N T A R Z E
Jeszcze nikt nie napisał komentarza.
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.