Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 13 października 2003 
    

Statystyczny LCD jest coraz większy


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 13:03
(3)
W tym roku aż 33% sprzedanych na całym świecie wyświetlaczy LCD będą stanowić ekrany dla monitorów i telewizorów o przekątnej 17 cali lub większej - prognozuje Nikkei Market Access. Światowa produkcja dużych paneli LCD (o przekątnej powyżej 10,4 cala) wzrośnie w stosunku do roku 2002 aż o 37% i osiągnie poziom 89,25 mln sztuk. Systematycznie rośnie udział w rynku LCD ekranów o wielkości od 17 cali wzwyż. Jeszcze dwa lata temu takie ekrany stanowiły zaledwie 8% światowego rynku. W roku 2002 było to już 19%. Obecnie już co trzeci sprzedawany panel zalicza się do tej grupy.

Wytwórcy stawiają na większe ekrany ponieważ ostra konkurencja na rynku "piętnastek" sprawiła, że ich produkcja balansuje obecnie na granicy opłacalności. Ponadto coraz więcej firm wykorzystuje linie produkcyjne piątej generacji, wytwarzające panele-matki (z których wycinane są ekrany) o wymiarach co najmniej 1 x 1 metr, co ułatwia produkcję większych, a więc i droższych ekranów. Nie wiadomo jednak jaki wpływ na rynek będą mieć informacje, które docierają ostatnio z Tajwanu. Tamtejsi producenci ostrzegają że zapasy paneli ulegają wyczerpaniu, co ma w najbliższych miesiącach doprowadzić do stałego wzrostu cen wyświetlaczy 15- i 17-calowych. Najbardziej odbije się to na rynku monitorów, ponieważ ze względu na wysokość marż producenci w pierwszej kolejności dostarczają matryce dla telewizorów i notebooków.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ło jezu (autor: Robek | data: 13/10/03 | godz.: 16:46)
    jak dobrze że zdążyłem sobie kupić "tak tanio"LCD 19''

  2. zdaje się, że jeszcze nie zdrożały (autor: Luk | data: 13/10/03 | godz.: 18:49)
    choć od jakiegoś czasu już się o tym słyszy...

  3. Niektóre jednak drożeją... (autor: XYZ | data: 14/10/03 | godz.: 16:25)
    Choć w sumie na rynku kompów nie tanieć to prawie jak drożeć :-) Z tego co się słyszy ceny 15-tek będą stać w miejscu, a mimo wszystko szybko tanieć zaczną 17-tki. Powód: wszyscy na Tajwanie mają już nowe linie technologiczne, w których panel-matka z którego wycina się matryce mierzy sobie grubo ponad metr kwadratowy. Z tego da się zrobić 15-tki lub 17-tki w proporcjach 3:4, a dla reszty "bebechów" przeciętnego LCD-ka te 2 cale nie robią wielkiej różnicy,elektronika jest tania. Różnica ceny produkcji jest więc zdecydowanie poniżej 25%, a przy sprzedaży - wciąż znacznie więcej, więc opłacalność 17-tek jest dużo wyższa. Rachunek jest prosty ;-) Wszyscy nastawią się na 17-tki, rynek się nasyci, ceny zjadą... Tyle.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.