Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Poniedziałek 17 listopada 2003 
    

Logitech Internet Nawigator SE przetestowany!


Autor: DYD | źródło: e-mail | 00:44
(19)
Recenzja klawiatury Logitech Internet Nawigator SE. Autor: Tytan. Zapraszamy do lektury.

Logitech - znany i ceniony producent komputerowych peryferiów od lat słynie z wysokiej jakości produktów, których ergonomia, design oraz support ze strony producenta stoją na najwyższym poziomie. Niestety, jak to już w świecie bywa, finezja produktów Logitecha okupiona jest wysoką ceną, która dla wielu użytkowników komputerów nad Wisłą nadal pozostaje barierą nie do pokonania. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku flagowego produktu tego szwajcarskiego producenta - klawiatury Internet Nawigator Special Edition. Model ten również w żadnym stopniu nie odbiega od dotychczasowego wizerunku firmy i stanowi potwierdzenie obiegowej opinii panującej na jej temat.


Internet Nawigator SE w pełnej krasie


Jak sama nazwa wskazuje jest to odmłodzona wersja klawiatury Internet Nawigator, która dostępna jest już na rynku od dłuższego czasu. Podstawową cechą różniącą najnowsze dziecko Logitecha od starszej siostry jest kolorystyka. Wersja "SE" utrzymana jest w czarno-srebrnej konwencji, podczas gdy starszy model posiadał biało-niebieskie wykończenie. Następną rzeczą, która wyróżnia najnowszego nawigatora są przyciski regulacji natężenia dźwięku oraz funkcja F-lock, o której wspomnę jeszcze w dalszej części recenzji. Za wszystkie innowacje nowej klawiatury przyjdzie nam dopłacić około 30zł, bo taka jest właśnie różnica cenowa pomiędzy wspomnianymi modelami. Moim zdaniem jest to kwota, którą warto dopłacić do modelu "special", a tezę tą postaram się udowodnić poniżej.


Klawiatura na tle pudełka


Jak przystało na produkt najwyższej jakości sprzęt zapakowany jest w gustowne i spore gabarytowo pudełko. W środku oprócz opisywanego gościa honorowego, w postaci klawiatury znajdziemy płytę CD ze sterownikami i dodatkowym oprogramowaniem, instrukcje obsługi (również w języku polskim), katalog produktów producenta, przejściówkę z USB na PS/2 oraz podkładkę pod nadgarstki. Jak przystało na Logitecha wyposażenie jest bogate i dopracowane, jednak nie powinno to dziwić w sprzęcie za blisko 200zł.

Instalacja urządzenia jest prosta i nawet początkującemu użytkownikowi nie powinna nastręczać najmniejszych trudności. Sprowadza się ona do podłączenia klawiatury do portu USB (bądź w przypadku starszych komputerów za pomocą dołączonej przejściówki PS/2) oraz instalacji sterowników, zamieszczonych na płycie CD. Zresztą w razie jakichkolwiek wątpliwości posłużyć się możemy dołączona instrukcją instalacji.


Technologia Zero-deegre sprawia, że klawiatura w najwyższym punkcie ma tylko 2.5cm


Od strony wizualno-estetycznej klawiatura została naprawdę idealnie i ze smakiem zaprojektowana. Ciemny kolor sprawia wrażenie produktu najwyższej klasy oraz doskonale komponuje się z czarną myszką czy obudową. Niestety ma to też swoje minusy - na czarnej klawiaturze widać najmniejszy pyłek czy zabrudzenie. Siadając do komputera pamiętajmy więc o uprzednim umyciu rąk. Zastosowany w urządzeniu plastik jest najwyższej jakości i w przeciwieństwie do tanich klawiatur rodem z hipermarketów sprawia pozytywne wrażenie. Wszystko jest idealnie spasowane, nie ma mowy o jakimkolwiek skrzypieniu czy obluzowaniu się klawiszy. Jak przystało na flagowy model Logitecha produkt wykonany jest z najwyższą dbałością o szczegóły.

Także rozmieszczenie i konstrukcja wszelkich klawiszy i rolek zostało tak przemyślane, aby zapewnić użytkownikom możliwie największy komfort pracy. Warto tutaj wspomnieć o czterech technologiach, które zastosowano w tym modelu:

- ULTRA FLAT-ZERO DEGREE TILT - klawiatury z tym znakiem posiadają zmieniony mechanizm mocujący poszczególne klawisze, a kształt klawiszy w dolnym rzędzie został nieco zmieniony. Dzięki temu klawiatura jest prawie zupełnie płaska, co znacznie podnosi komfort pracy zapobiegając zmęczeniu nadgarstków.

- iTouch - seria specjalistycznych sterowników współpracujących z klawiaturami multimedialnymi Logitech. Obsługują one dodatkowe klawisze przeznaczone do sterowania przeglądarką internetową i multimediami. Sterowniki iTouch pozwalają na optymalne skonfigurowanie parametrów klawiatury w celu maksymalnego uproszczenia operacji związanych z korzystaniem z internetu i multimediów.

- Scroll - popularna "rolka" stosowana w większości współczesnych myszy i trackballi, a także w klawiaturach. Umożliwia przewijanie ekranu np. przeglądarki internetowej lub edytora tekstu bez użycia paska przewijania widocznego na ekranie monitora. Znacznie podnosi komfort pracy i ułatwia poruszanie się w Internecie. Innym zastosowaniem rolki jest użycie jej jako przycisku.

- F-lock - jego zadaniem jest wybór trybów klawiszy funkcyjnych od F1 po F12, po których naciśnięciu przechodzimy z trybu standardowego w tryb "iTouch F-Key Utilities" (listę przypisanych funkcji możemy zdefiniować w opcjach sterownika).


Front klawiatury


Producent umieścił również całe mnóstwo dodatkowych, programowalnych klawiszy, które pozwalają uprościć większość wykonywanych czynności, a co za tym idzie zaoszczędzić dużo cennego czasu. Przyciski te zostały pogrupowane w cztery bloki, idąc od lewej:

- w bloku wyróżnionym srebrnym kolorem oraz znajdującym się po lewej stronie klawiatury umieszczona została rolka oraz dwa przyciski go i back. Rolka oprócz standardowej funkcji przewijania okienek pełni również role przycisku, po wciśnięciu, którego ukazuje nam się menu "Inav" (opcja sterownika odpowiedzialna za otwieranie dowolnie konfigurowalnych programów bądź folderów). Funkcji przycisków chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć - pierwszy wywołuje okienko, w którym wpisujemy adres strony internetowej, która chcemy odwiedzić, drugi natomiast pełni funkcje "wstecz".

- w następnym bloku znajdują się przyciski Flock, E-mail, Messanger/SMS oraz Webcam. O ile funkcja trzech ostatnich jest wiadoma, o tyle chciałbym się skupić na pierwszym z nich. Otóż aktywuje on przyciski "F", które są standardowo wyłączone, a na ich miejsce mamy przypisane wiele ciekawych i (moim zdaniem ) praktycznych funkcji, m.in. drukowanie, zapis/otwieranie pliku, otwieranie folderów moja muzyka, obrazy itp. Niestety rozwiązanie ma to swoje wady - dosyć irytująca jest konieczność włączenia trybu F-lock, gdy chcemy użyć np. kombinacji ALT+F4 albo ALT+F5.

- centralne miejsce klawiatury zajmuje panel kontroli multimediów. Znajdują się tu przyciski play/pause, stop, forward, reward, mute, media (wybor playera) oraz pokrętło głośności. Moim zdaniem przyciski te są bardzo użyteczne, a pokrętło jest już prawdziwą rewelacja. Umożliwia ono wygodną zmianę głośności, bez konieczności szukania potencjometrów na głośnikach czy w systemie operacyjnym. Niestety i to rozwiązanie nie jest pozbawione wad - pokrętło powinno stawiać większy opór, przez co regulacja byłaby bardziej precyzyjna.

- najbardziej na prawo umieszczony jest blok klawiszy odpowiadających za Internet - znajdują się tu przyciski otwierające dowolnie przypisane witryny WWW. Nazwy pod klawiszami to: itouch, serach, shopping, favorites oraz my home. Sadzę, że nie trzeba ich komentować.

Jak już wcześniej wspomniałem wszystkim klawiszom możemy przypisać indywidualne funkcje, a jedynym ograniczeniem w tym procesie jest nasza wyobraźnia ;)

Za konfiguracje klawiatury odpowiada rozbudowany sterownik Itouch. Jest on przejrzysty, prosty w obsłudze i oferuje sporo możliwości (łącznie z takimi wodotryskami jak system OSD). Sterowniki działają poprawnie zarówno na systemach opartych na jądrze 9x, jak i nt. Niestety nie wiem czy istnieje wersja dla Linuxa.


Jak widać udało mi się zaprzyjaźnić Logitecha z największym konkurentem - Microsoftem


Jeżeli chodzi o komfort pracy jest on naprawdę wyśmienity. Dołączona podpórka pod nadgarstki połączona z technologią zero-deegre tilt oraz ergonomiczne rozmieszczenie klawiszy powoduje, że nawet to wielogodzinnej pracy przed komputerem ręce nie cierpną i nie pojawia się tzw. "RSI" - choroba osób, które spędzają bardzo dużo czasu pisząc na klawiaturze, a która objawia się m.in. bólem nadgarstków. Z czystym sumieniem mogę zaryzykować stwierdzenie, ze praca na Internet Nawigatorze SE to czysta przyjemność ;)

Na zakończenie recenzji pozostaje mi tylko pogratulować Logitechowi udanego produktu, który jako flagowa klawiatura Logitecha godnie pełni swoją funkcje. Jest ona dopracowana pod każdym szczegółem, czyniąc z niej produkt prawie doskonały. Prawie, gdyż producentowi nie udało się uniknąć kilku błędów, które jednak w ogólnym rozrachunku plusów i minusów nie są zbyt istotne. Jedynym aspektem, który psuje idylle Internet Nawigatora jest jego dosyć wygórowana cena. Kwota prawie 200zł dla wielu wyda się zapewne bajońska i oderwana od polskiej rzeczywistości, jednak za te pieniądze dostajemy towar najwyższej jakości, czego potwierdzeniem może być 5-letnia gwarancja producenta oraz bardzo pochlebne opinie użytkowników. Pyzatym należy zwrócić uwagę na fakt, iż "Otóż to właśnie klawiatura i myszka determinują w znacznym stopniu komfort pracy przy komputerze, wpływając na nasze samopoczucie i zadowolenie. Przecież to właśnie z myszką i klawiaturą stykamy się fizycznie, mówiąc o pracy z komputerem. Pyzatym procesor czy kartę graficzną wymieniamy niejednokrotnie co kilka miesięcy, podczas gdy myszka i klawiatura pozostają z nami wiele lat..." (cytat z mojej recenzji myszki MS wireless optical SE).

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. jaka bezprzewodowa ? (autor: NimnuL-Redakcja | data: 17/11/03 | godz.: 08:41)
  ona na zdjeciu ma kabel ...

 2. bo to jest kabel do (autor: J@rek | data: 17/11/03 | godz.: 08:55)
  nadajnika ;-))))

 3. Superek ... (autor: artih | data: 17/11/03 | godz.: 09:12)
  ... miałem ochotę na "białą" bo mi lepiej pasuje ... ale teraz się zastanowię :)

 4. hmmm (autor: NimnuL-Redakcja | data: 17/11/03 | godz.: 09:59)
  "Także rozmieszczenie i konstrukcja wszelkich klawiszy i rolek zostało tak przemyślane" tam jest tylko 1 rolka ... ale jest cholernie wygodna - to fakt ;>

  Czy w Trackballach jest rolka ? ja nie spotkalem sie z zadnym trackballem z rolką, a Tytan sugeruje, ze jednak są ? "popularna "rolka" stosowana w większości współczesnych myszy i trackballi"
  A rolka zastosowana w Internet Naviogator nie moze byc takze przyciskiem . mozna ja nacisnac, ale nie sluzy jako przycisk, wywoluje jedynie menu iNav . pozniej co prawda to tlumaczysz, ale powyzsze stwierdzenie sugerowaloby co innego .

  przycisk Back niestety nie dzyala w MyIE . . . nie wiem jak w innych przegladarkach .

  "w następnym bloku " lepiej bylo uzyc zwyczajnie sformuowania "z prawej strony" i z "lewej strony" . . . niz "z boku" itd . bo bok klawiatury to w sumie jej boczna krawedz polozona pod kontem 90st do stolu - jak bok samochodu - nie mamy na mysli prawej czesci dachu ;>

  "a pokrętło jest już prawdziwą rewelacja. Umożliwia ono wygodną zmianę głosnosci"
  mi to pokretlo do gustu nie przypadlo. lepiej jest w wersji "nie SE" gdzie sa przyciski - pokretlo neistety jest malo precyzyjne . . . wie, wspomniales o tym ;>

  czysta przyjemnosc jest na pewno podczas pracy z ta klawiaturą, ale klawiasze moglyby byc cichsze . . . tu Microsoft lepiej wypada . ogolnie klawiatura jest swietna . . . zreszta pisalem o niej troche - w recenzji ;>

  a Twoja recenzja calkiem fajnie napisana . . .

  warto wspomniec o tym, że na monitorze wyswietlane sa informacje gdy przycisniemy przycisk np. CapsLock czy jakis z dodatkowych przyciskow a to co jest wyswietlane moze byc definiowane . fajna sprawa . dodatkowo 4 diody sygnalizacyjne w centralnej czesci informujące o wlaczeniu (od lewej : F-Lock, NumLock, CapsLock i ScrollLock)
  pozatym na spodniej częsci klawiatury norka jak dbac o swoje zdrowie podczas pracy z klawiatura - miły akcent . . .

  dodatkowo 5 lat gwarancji na ta klawiature . . .

  ikonczymy temat ;>
  pozdrawiam


 5. J@rek ;> (autor: NimnuL-Redakcja | data: 17/11/03 | godz.: 10:00)
  to jeszcze przydalby sie opis tego jak z zasiegiem w tej klawiaturze ;> sadze, ze tyle ile ma kabel ? :>>

 6. pytatym (autor: dr.qwerty | data: 17/11/03 | godz.: 10:19)
  "Pyzatym należy zwrócić uwagę na fakt, [...] Pyzatym procesor czy kartę [...]"
  Wielu macie pyzatych w redakcji? :)))

  "Nazwy pod klawiszami to: itouch, serach, [...]"
  Bezpośredni dostęp do sera z klawiatury? Mniam! Albo to udogodnienei dla myszki :)))


 7. hehe ;> no na te literoofki (autor: NimnuL-Redakcja | data: 17/11/03 | godz.: 10:55)
  nie zwrocilem uwagi ;> hehe ;>

 8. Juz spiesze z riposta;) (autor: tytan | data: 17/11/03 | godz.: 15:29)
  Na wstepie mam nadzieje, ze recka sie Wam spodobala i nie zjedziecie mnie zbytnio;) Obiecalem kiedys, ze przetestuje ta klawiature i slowa dotrzymalem;]

  Co do Waszych uwag - pozwole sobie odpowiadac pokolei:

  *Nimnul:

  -klawiatura oczywiscie jest przewodowa, co zreszta mozna dostrzec na fotkach;]
  -" tam jest tylko 1 rolka ... ale jest cholernie wygodna - to fakt ;> masz racje, moje niedopatrzenie;)
  -Czy w Trackballach jest rolka ? ja nie spotkalem sie z zadnym trackballem z rolką, a Tytan sugeruje, ze jednak są ? "popularna "rolka" stosowana w większości współczesnych myszy i trackballi" - swoje wywody opieram na materialach pochodzacych od Logitecha, wiec wydaje mi sie, ze kto jak kto, ale oni powinni to wiedziec najlepiej...
  -"przycisk Back niestety nie dzyala w MyIE . . . nie wiem jak w innych przegladarkach " - dziala na IE, niestety na Mozilli rowniez nie chodzi...
  -"warto wspomniec o tym, że na monitorze wyswietlane sa informacje gdy przycisniemy przycisk np. CapsLock czy jakis z dodatkowych przyciskow a to co jest wyswietlane moze byc definiowane . fajna sprawa . dodatkowo 4 diody sygnalizacyjne w centralnej czesci informujące o wlaczeniu (od lewej : F-Lock, NumLock, CapsLock i ScrollLock) " - wlasnie to mialem na mysli piszac "OSD"

  *dr. qwerty - jezeli chodzi o literowki to wydaje mi sie, ze za to odowiada osoba, ktora zamiescila artykul na stronie - czyli w tym przypadku DYD;)

  *J@rek - ale sie mnie przyczepiles;)))


 9. Tytan... (autor: DYD-Admin | data: 17/11/03 | godz.: 15:39)
  apropos:

  *dr. qwerty - jezeli chodzi o literowki to wydaje mi sie, ze za to odowiada osoba, ktora zamiescila artykul na stronie - czyli w tym przypadku DYD;)

  Wypraszam sobie, ja tu tylko sprzatam a nie korektuje... za korekte robi Word, wiec za byczki odpowiadasz ŁOSOBISCIE! :) Howk!

  A tak w ogole to na TPC jest kilku niespełnionych polonistow, ktUrzy czyCHaja na nasze błedy... ;-)


 10. Biala klawiatura rozni sie (autor: Mynunio | data: 17/11/03 | godz.: 15:53)
  tylko kolorem i pokretlem do regulacji glosnosci. W nowszej wersji (produkowanej mniej wiecej od roku) jest takze przycisk F-LOCK i klawisze funkcyjne maja te same dodatkowe funkcje jak ta opisywana. Pozdrawiam

 11. Jeszcze jedna dygresja.../DYD... (autor: tytan | data: 17/11/03 | godz.: 16:20)
  fotki robilem sam, wyjatkiem jest tylko zdjecie klawiatury na tle pudelka (niestety moje od razu wyladowalo w koszu, wiec nie bylo czego fotografowac;) ).

  DYD - Ok, zapamietam rade, na drugi raz dokladniej sprawdze tekst w wordzie.
  Swoja droga masz racje - niektUZy ludzie tylko by nas Óczyli ortografi;)))


 12. Poloniści za dychę ! (autor: artih | data: 17/11/03 | godz.: 16:46)
  ... po cholerę się czepiać literówek ? Ludzie, kur.. wyobraźni nie macie ?
  To nie uczelnia, człowiek się napocił żebyście coś sobie przeczytali ... a tu jesze marudzą ... żygać się chce.


 13. Tytan (autor: NimnuL-Redakcja | data: 17/11/03 | godz.: 21:07)
  ale na wstepie bylo napisane , ze jest wireless ;> a co moje 4 oczy widzialy na zdjeciach to palce napisaly (tez na Internet Navigator SE zreszta ;)

  co do bledow ;> poczytaj moje recki wczesniejsze jakie bledy mam nasadzone ;> DYD mnie nie korygowal ;> to nie w jego obowiązku lezy .

  pozatym po co wywalasz pudelka ? jak w razie sie popsuje to nalezy zawsze w pudelku oryginalnym dostarczyc do serwisu - ja pudelek nigdy nie wywalam . . . wiekszosc w piwnicy czeka nawet dlugo po gwarancji . . . a jesli bede chcial cos sprzedac - zawsze jest oryginalne pudelko , latwiej transportowac i lepiej wyglada .
  aale to tak OT ;>


  artih - i tak, i nie . . . netykieta wyraznie mowi, zeby nei czepiac sie bledow, literowek itd. ale nie przystoi jednak zeby w tescie i recenzjach takowe wystepowaly . . . wiem, ze mi sie zdazyly wielokrotnie w moich opisach . . . moj blad byl i jechali po mnie ostro, i dobrze robili .

  pozdrawiam


 14. Kto to testował? (autor: BONUS | data: 17/11/03 | godz.: 21:09)
  Czy w tej klawiaturze ten cały F-LOCK jest domyslnie wyłączony -> nie działają FX tylko jakieś specjale? Nie ma nic bardziej wkurzającgo (mam "kilka" kompów z których korzystam niestety z różnymi klawiaturami) -> power on ... coś tam robię F3 nie działa, F3 nie działa -> co znowu powiesiła się sesja, a nie F-LOCK

 15. A ja mam (autor: muminisko | data: 17/11/03 | godz.: 23:40)
  tego kiborda w komplecie z MX310 i nie zamieniłbym już chyba na nic innego :-) (No chyba że MX900+kibord Wireless od Logiego oczywiście)

 16. BONUS (autor: NimnuL-Redakcja | data: 18/11/03 | godz.: 09:32)
  domyslnie po włączeniu kompa, F-Lock jest wyłączony. wtedy dzialaja wsyzstkie funkcje od F1 do F12 przypisane tym przyciska .... dopiero po wcisnieciu F-Lock "eFy" stają się klawiszami funkcyjnymi.

 17. Wypraszam sobie te oszczerstwa na temat niespełnionych polonistów :> (autor: spieq-Redakcja | data: 18/11/03 | godz.: 13:16)
  Co do błędów - jestem wyjątkowo łagodny i tolerancyjny, ponieważ "ja tu tylko sprzątam".. :>>>

 18. NimnuL (autor: BONUS | data: 18/11/03 | godz.: 14:38)
  W takim razie jest to porażka(już wiem mam Access keyboard - mniejszy wypas :) ) nawet w sterownikach nie da się tego defaultowo zmienić
  Ogólnie świetne klawiaturo oprócz tego głupiego ustawienia, którego nie można zmianić

  PS no a jak potrzeba do biosa wejść F2 :)


 19. aleF-Lock jest realizowany sprzetowo (autor: NimnuL-Redakcja | data: 19/11/03 | godz.: 08:40)
  nie programowo. nawet w DOSie czy w BIOSie da sie go włączyc i eFy stają sie funcyjnymi . z tym nie ma problemow, ale trzeba po prostu wcisnac ten guzik po kazdym resecie . pozdro .

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.