Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Wtorek 25 listopada 2003 
    

Pozycjonowanie według Hitachi


Autor: DYD | źródło: 4press / AsiaBizTech | 12:15
(2)
Koncern Hitachi opracował nowy system lokalizacji "Hitachi AirLocation", oparty na technologii WLAN. W Japonii system jest już dostępny w sprzedaży od 20 listopada. Rozwiązanie wykorzystuje bezprzewodową łączność WLAN opartą na standardzie 802.11b. System działa zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. "Hitachi AirLocation" w porównaniu z GPS oferuje znacznie większą dokładność lokalizacji. System jest w stanie określić położenie z błędem nie przekraczającym 3 metrów, podczas gdy w przypadku GPS granica błędu wynosi 10metrów.

"Hitachi AirLocation" to połączenie kilku elementów - serwera detekcji położenia, serwera zarządzającego, kilku dedykowanych stacji bazowych, pakietu oprogramowania oraz modułów WLAN. Cena całego systemu będzie zależna od stopnia skomplikowania i za każdym razem będzie szacowana indywidualnie. Koszt skonfigurowanego minimalnie systemu na pewno będzie wynosił ponad 45 tys. USD. Co ważne, użytkownik chcący korzystać z uruchomionego systemu pozycjonowania nie będzie musiał dokupować żadnego specjalnego sprzętu ani oprogramowania. Do podłączenia do systemu wystarczy zwykły komputer lub organizer, kompatybilny ze standardem 802.11b.

System Hitachi dokonuje lokalizacji na podstawie drobnych różnic w czasie nadejścia fal radiowych transmitowanych z urządzeń WLAN do różnych stacji bazowych. Przykładowe rozmieszczenie stacji to np. w poszczególnych rogach pokoju. System określa jedną z nich jako główną, pozostałe traktowane są jako stacje podrzędne. Do poprawnego działania systemu użytkownik musi wprowadzić położenie poszczególnych stacji bazowych. Główna stacja bazowa wysyła synchronicznie sygnał do modułu WLAN, który po jego odebraniu wysyła sygnał zwrotny. Następnie system mierzy czas dotarcia sygnału zwrotnego do poszczególnych stacji bazowych, a lokalizacji dokonuje na podstawie różnic tych czasów. W przypadku gdy system wykryje kilka modułów WLAN, rozróżniane są one na podstawie adresów IP.

Aktualnie Hitachi rozważa możliwości zastosowania systemu m.in. do lokalizowania położenia podnośników widłowych w hurtowniach i magazynach, a także do dystrybucji informacji np. w salach wystawienniczych czy parkach rozrywki. Choć system jest już dostępny w sprzedaży, to jednak pierwszy start rzeczywistego systemu zaplanowany jest na początek przyszłego roku. Do 2005r. Hitachi planuje zarobić na sprzedaży ponad 4,5 mln USD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Kilka słów (autor: sitekp | data: 25/11/03 | godz.: 19:58)
  Ale GPS jest globalny a jego ograniczenie dokładności do 10m wynika z konieczności zachowanie bezpieczeństwa nazwijmy "militarnego". Co do produktu Hitachi to nie nadaje on się na eskapady na Mount Everest czy Czomolungma ;-], bo ma charakter Miejski i opiera się na stacjach uruchomionych w poblizu. Dobrze mysle ?

 2. boszzz nie no zalama (autor: RusH | data: 25/11/03 | godz.: 23:45)
  http://www.ekahau.com/products/positioningengine/

  Ekahau wymyslilo ta technologie jakis rok temu, ich dokladnoscto siega megra . Ba - oni maja na to patent .. Od marca maja umowe z Symbolem, od maja z Proximem ... Smierdzi to Hitachi na kilometr

  Dodatkowo twoj opis .. cos nie bardzo, to bylo w notatce prasowej ? bo to sied inaczej robi zupelnie - pozycjonowanie realizowane jest na podstawie sily sygnalu odbieranego przez poszczegulne stacje.


  sitekp to ograniczenie zostalo juz dawno zdjete, kiedys trzeba bylo miec DGPS zeby osiagnac <10m dokladnosc, dzisiaj realnie mozna spokojowo osiagac 3-5m na dobrym zwyklym GPSie


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.