TwojePC.pl © 2001 - 2025
|
|
RECENZJE | Test Logitech diNovo Media Desktop |
|
|
|
Test Logitech diNovo Media Desktop Autor: Jakub | Data: 08/01/04
| Najnowszym i najdroższym urządzeniem opracowanym przez firmę Logitech (www.logitech.pl) jest ekskluzywny zestaw diNovo Media Desktop, łączący w sobie elegancki wygląd, wytrzymałość, funkcjonalność i wygodę. Wszystko to dzięki kolejnym unowocześnieniom, jakie niezmordowanie firma Logitech wprowadza do swoich urządzeń pozostawiając w tyle wszystkich innych producentów.
Opisywane urządzenie, podobnie jak testowany niedawno zestaw Cordless Desktop MX for Bluetooth, wykorzystuje do komunikacji między poszczególnymi elementami zestawu protokół Bluetooth. W teście tamtym zawarłem opis tego protokołu wraz z jego praktycznymi zastosowaniami. Dlatego tutaj skoncentruję się na nowościach zawartych w tym zestawie. |
|
Zobaczmy najpierw, co wchodzi w jego skład:
Opakowanie
Urządzenie jest dostarczane jak zwykle w bardzo ładnym opakowaniu, jednak tym razem jest ono nieco większe. Jest to uzasadnione tym, że w skład zestawu wchodzi więcej elementów, niż w przypadku starszych zestawów. W tekturowej konstrukcji umieszczone zostały: klawiatura (pozbawiona części numerycznej), moduł klawiatury numerycznej nazywany MediaPad, znana już myszka MX900, stacja bazowa Wireless Hub, stanowiąca jak w poprzednim zestawie, punkt centralny do komunikacji między elementami i komputerem połączony z ładowarką akumulatorów umieszczonych w myszce. Do tego dołączono bardziej i mniej niezbędne akcesoria: zasilacz do ładowarki w stacji bazowej, dużą kolekcję baterii (6 paluszków i dwa akumulatorki), płytę CD z oprogramowaniem i broszury reklamowe.
(kliknij, aby powiększyć)
Ponieważ stacja bazowa oraz myszka niczym nie różnią się od tych, zawartych w zestawie Cordless Desktop MX for Bluetooth, skoncentruję się na klawiaturze i module MediaPad.
Klawiatura
Projekt klawiatury jest dość nowatorski i jednocześnie bardzo... elegancki. Wyjątkowo płaski kadłub umożliwia bardzo przyjemną i jednocześnie bezpieczną dla nadgarstków pracę na klawiaturze. Dzięki takiemu podejściu, do wygodnej pracy nie są konieczne podstawki pod nadgarstki. Dla tych, którym wyda się ona zbyt płaska, dostępne są dwie rozkładane nóżki. Przy swoim filigranowym wyglądzie klawiatura jest bardzo solidna i można powiedzieć, że nawet dość ciężka.
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
(kliknij, aby powiększyć)
Wynikiem zastosowania płaskiej obudowy była jednak konieczność zastosowania zredukowanego skoku klawiszy, dzięki czemu z jednej strony użytkownicy klawiatur komputerów przenośnych poczują się jak w domu, a z drugiej użytkownicy klasycznych konstrukcji będą musieli się przyzwyczaić. Jednak praca na takiej klawiaturze jest wygodniejsza, między innymi z powodu konieczności wykonywania mniejszego ruchu palcem przy każdym naciśnięciu klawisza.
Ciekawie zostały wykonane dodatkowe przyciski. Nie są one napakowane we wszystkich możliwych miejscach, jak to bywa w przypadku innych klawiatur multimedialnych. Zostały one wyróżnione srebrnym kolorem i zgrupowane w trzech punktach. Po lewej stronie znajdują się przyciski programowalne sterujące uruchamianiem aplikacji i jeden dodatkowy, czarny przycisk zarządzający funkcją usypiania komputera. Po prawej stronie znajdują się trzy przyciski starowania głośnością, wraz z funkcją wyciszania.
Najciekawsza część znajduje się na dole, po prawej stronie. Jest to gustownie zaprojektowany zestaw przycisków sterujących odtwarzaniem (Play/Pause, Stop, Forward, Back) wraz z przyciskiem uruchamiającym program Logitech Media Desktop.
Jeżeli chodzi o sam rozkład klawiszy, zauważyć można dwie zmiany - przycisk Delete został powiększony i zajmuje swoje miejsce oraz miejsce przycisku Insert, który został przestawiony w miejsce przycisku NumLock, który z kolei w tej konstrukcji nie jest potrzebny. Może to jednak powodować konieczność przyzwyczajenia się do takiego rozkładu.
MediaPad
Jest to kluczowa część zestawu i jako taka stanowi o jego dodatkowej funkcjonalności. Na pierwszy rzut oka jest to po prostu bezprzewodowy moduł klawiatury numerycznej wyposażony w dodatkowy wyświetlacz i posiadający wzornictwo dostosowane do klawiatury (nie ma jednak dodatkowych, rozkładanych nóżek). Podobnie jak klawiatura, MediaPad wyposażony został w moduł przycisków sterujących multimediami o identycznym, srebrnym wyglądzie oraz trzy przyciski regulujące głośność.
W trybie podstawowym widoczna jest na wyświetlaczu aktualna godzina. Gdy przyjrzyjmy się bliżej, odnajdziemy pod nim trzy przyciski. Pierwszy z nich aktywuje tryb NumLock (wpisywania cyfr), który całkowicie zastępuje NumLock z klawiatury głównej. Usunięcie tego przycisku z klawiatury miało na celu najprawdopodobniej uniknięcie zakłopotania, do jakiego mogłoby dojść, gdy przycisk na klawiaturze zmieniałby tryb pracy MediaPada. Pozostałe przyciski aktywują tryb nawigacyjny (o nim za chwilę) oraz... niezależny od komputera prosty kalkulator.
Okazuje się, że bez użycia dodatkowego oprogramowania (m.in. Logitech Media Desktop) nie poznamy prawdziwej potęgi tego małego urządzenia. Gdy naciśniemy przycisk Media (nie ma znaczenia, której z klawiatur użyjemy) uruchomi się Logitech Media Desktop, który całkowicie przejmie kontrolę nad komputerem i umożliwi wykorzystanie wcześniej skonfigurowanych galerii obrazów, playlist muzycznych oraz filmowych, a wszystko za pomocą dość ograniczonego, ale za to prostego w obsłudze menu ekranowego, dostosowanego do oglądania w większej odległości (duże napisy). Z ciekawych funkcji przyjemne jest odtwarzanie muzyki przy jednoczesnym pokazie zdjęć. W tym czasie wyświetlacz pokazuje nam nazwę odtwarzanego utworu, jego długość, a za pomocą wskaźnika postępu informuje nas, jaki procent utworu został już odtworzony.
Do sterowania wszystkimi podstawowymi funkcjami wystarczy nam MediaPad działający w trybie nawigacyjnym. Komputerem możemy sterować także za pomocą klawiatury, jednak nie jest to na tyle wygodne. Trzeba tu przypomnieć, że wszystkie elementy zestawu mają zasięg sięgający nawet 10 m w trudnych warunkach co zapewnia dużą wygodę i uniwersalność.
Na dzień dzisiejszy wadą tego oprogramowania jest dość skromna funkcjonalność i lekka ospałość na starszych komputerach (najprawdopodobniej winę za to ponosi wymagany przez to oprogramowanie pakiet Microsoft .NET Framework).
Na szczęście można także (od wersji pakietu SetPoint 1.04, która została niedawno udostępniona) sterować bardziej tradycyjnymi programami do odtwarzania multimediów (w tym przede wszystkim WinAmp'em), choć przy takim podejściu tracimy to, co zaoferował nam Logitech w pakiecie Media Desktop.
Niezależnie od zarządzania multimediami dołączony program MobilePhoneSuite (opis jego funkcji znajduje się także w teście zestawu Cordless Desktop MX for Bluetooth) oferuje nam dodatkową możliwość... powiadamiania o odebranych SMS'ach i połączeniach telefonicznych za pomocą ikony lub treści wiadomości na wyświetlaczu MediaPad'a oraz dodatkowym dźwiękiem wydawanym przez tę przystawkę. Całość stanowi dość ciekawe rozwiązanie, choć według mnie jego przydatność w realnych warunkach jest raczej ograniczona i traktuję ją bardziej jako gadżet.
Podsumowanie
Zestaw jest pod względem technicznym prezentuje najwyższą jakość firmy Logitech. Tym razem jednak cena jest zaporowa dla większości przeciętnych użytkowników. Nie jestem pewien, czy dwukrotnie wyższa cena od zestawu Cordless Desktop MX for Bluetooth i prawie 40 razy wyższa od ceny przeciętnej klawiatury spowoduje szturm na sklepy. Trzeba jednak przyznać, że jest to urządzenie nie tylko ładnie i solidnie zaprojektowane, ale oferujące nowatorskie rozwiązania niedostępne w innych urządzeniach. Szczerze mówiąc czekam na kogoś, kto by mi coś takiego sprawił na urodziny, bo jestem tym zestawem zauroczony.
Zalety
- Funkcjonalność MediaPad
- Technologia Bluetooth
- Wysoka jakość i wygoda korzystania
- Nowatorskie rozwiązania
Wady
- Bardzo wysoka cena
- Dość wysokie wymagania oprogramowania i niewielkie niedociągnięcia
- Duża liczba wymaganych baterii
Sprzęt do testów dostarczyły firmy:
|
| | Logitech Polska | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|