Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Środa 21 stycznia 2004 
    

Bezprzewodowe technologie Intela


Autor: DYD | 18:34
(1)
Podczas dorocznego sympozjum Wireless Communications Association (WCA), Sean Maloney - wiceprezes Intela i dyrektor generalny Intel Communications Group - przedstawił bezprzewodowe technologie szerokopasmowe, które pomogą pięciu miliardom ludzi uzyskać dostępu do Internetu.

Sean Maloney przedstawił plany Intela dotyczące współpracy z liderami branży. Efektem wspólnych prac będzie znaczące obniżenie kosztów i popularyzacja szerokopasmowych technologii bezprzewodowych, takich jak 802.11 w sieciach lokalnych WLAN oraz 802.16 w sieciach metropolitarnych WMAN. Najnowsze rozwiązania bezprzewodowe pozwolą na gwałtowny wzrost liczby użytkowników Internetu, zwłaszcza na rynkach rozwijających się, takich jak Chiny, Indie czy Ameryka Łacińska.

Technologia 802.16, często przedstawiana jako WiMAX, uzupełnia WLAN łącząc punkty dostępowe (hot-spoty) 802.11 z Internetem i zapewnia bezprzewodową alternatywę dla szerokopasmowych łączy tzw. ostatniej mili. Dzięki nowej technologii użytkownicy domowi i biznesowi będą mogli korzystać ze stałych, ale bezprzewodowych łączy.

Intel planuje dostarczanie opartych na standardach produktów zarówno do sprzętu sieciowego WLAN, jak i 802.16 WMAN. Rozwiązania krzemowe 802.16 będą weryfikowane pod kątem zgodności i współpracy przez WiMAX Forum. Będą one opracowywane i wdrażane przez coraz większą liczbę producentów sprzętu i dostawców usług.

"Uważamy, że wdrażanie technologii 802.16 będzie przebiegało w 3 fazach. Najpierw będą instalowane anteny zewnętrzne. Umożliwi to bezprzewodowy dostęp do sieci i szybszy rozwój usług bezprzewodowych bez konieczności kładzenia nowych kabli. Będzie to proces szczególnie ważny dla krajów rozwijających się," powiedział Maloney. "Później będziemy obserwować powstawanie wewnętrznych instalacji antenowych ułatwiających instalację po stronie klienta. W trzeciej fazie sprzęt z certyfikatem WiMAX będzie dostępny w rozwiązaniach przenośnych, umożliwiając korzystanie z sieci użytkownikom przemieszczającym się pomiędzy różnymi obszarami objętymi usługami."

Dodatkowo, zapewniając stałą łączność w sieciach WMAN, systemy z certyfikatem WiMAX* będą wykorzystywane również do łączenia hot-spotów i przedsiębiorstw z Internetem. Pierwsze rozwiązanie krzemowe Intela z certyfikatem WiMAX będzie bazowało na standardzie IEEE 802.16d, który określa sposób zapewnienia szybkiej łączności bezprzewodowej z wykorzystaniem instalacji antenowych.

Sean Maloney ujawnił, że Intel współpracuje z wiodącymi firmami telekomunikacyjnymi, takimi jak: Airspan Networks, Alvarion, Aperto Networks i Redline, w celu opracowania i wdrożenia sprzętu 802.16 z certyfikatem WiMAX wykorzystującego krzemowe rozwiązania Intela. Dodatkowo Intel prowadzi rozmowy mające na celu określenie obszarów współpracy z firmami Siemens Mobile i Proxim. Premiera rozwiązania krzemowego Intela 802.16 jest planowana na drugą połowę bieżącego roku.

Maloney dodał, że wielcy operatorzy telekomunikacyjni, m.in.: BT (Wielka Brytania), Iberbanda (Hiszpania), MVS Net (Meksyk), Neotec (Brazylia), PCCW (Hong Kong), Reliance Infocomm (Indie) oraz UK Broadband (Wielka Brytania), przygotowują się do testowania technologii WiMAX.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. marketingowy belkot (autor: RusH | data: 21/01/04 | godz.: 20:09)
  a linkuf i konkretuf brak
  http://www.ieee802.org/16
  http://www.wimaxforum.org

  w skrucie :
  chodzi to na 2-10 albo 11-60GHz
  jest to raczej do zastosowan WAN/MAN i bedzie KOSMICZNIE drogie (raczej alternatywa dla LMDS)

  i co najwaszniejsze Intel w tytule to jakies nieporozumienie, to jest STANDARD IEEE i Intel jako taki jest tam jednym z wielu, to tak jakby Optimus pisal o Itanium jak o swoim dziecku .. :/


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.