Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Środa 11 lutego 2004 
    

Aktywne "Słońce"


Autor: DYD | źródło: 4press / ZDNet | 12:01
(1)
Sun Microsystems przejmuje firmę Kealia, projektującą serwery oparte na układach AMD Opteron. Wkrótce "Słońce" ujawni też nowe informacje na temat high-endowego układu "Rock". Kealia zatrudnia współzałożyciela Suna - Andy Bechtolsheima. Teraz Bechtolsheim powróci na czołowe stanowisko w Sun Microsystems, a zaprojektowane przez niego dla Kealia produkty zasilą ofertę "Słońca". Sun wymieni akcje Kealia na własne, a transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych 4 miesięcy.

Wcześniej, bo już w kwietniu, do oferty Suna trafi jednak serwer z procesorem Opteron, który firma przygotowała samodzielnie - dwuprocesorowy system V20z, a później także jego czteroprocesorowa wersja. Przejęcie Kealia to jednoznaczny sygnał, że Sun wiąże z procesorami AMD duże nadzieje. Firma już teraz ogłosiła promocję, w ramach której klienci kupujący z licencją dla 5 stanowisk system Solaris x86 z oprogramowaniem Java Enterprise Server, otrzymają serwer V20z gratis. A po ostatecznym połączeniu z Kealia, aktywność Suna związana z Opteronami z pewnością ulegnie intensyfikacji. W branży panuje bowiem przekonanie, że 59 pracowników Kealia to największa grupa specjalistów od Opterona zlokalizowana poza firmą AMD.

Oczywiście to wszystko nie oznacza, że Sun porzuci platformę UltraSparc. Firma zaprezentowała już prototypy nowych wersji układów z serii III oraz IV wyprodukowanych z użyciem procesu 90 nanometrów. Co więcej, wkrótce ujawnione zostaną szczegóły związane z nową generacją high-endowych procesorów Suna, znanych pod nazwą kodową "Rock". Według przedstawicieli firmy, wydajność nowych układów będzie 30-krotnie wyższa od procesora UltraSparc III 1,2GHz. "Rock" ma połączyć w sobie technologię MAJC z wielordzeniowymi rozwiązaniami przejętej przez Suna w roku 2002 firmy Afara.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Obawiam sie ze to koniec iskierek (autor: Macius | data: 11/02/04 | godz.: 14:39)
    Jak na razie wszystkie ruchy Suna swiadcza o jednym: Sparc stanie sie rozwiazaniem high-end, aby mozna bylo z twarza zrezygnowac z niego za 2-5 lat. Sprzedaz dziwnym trafem zacznie spadac, wsparcie (wzorem IBM i OS/2) wygasac, az wreszcie bedzie mozna ubic po cichu te platforme. Opcja numer dwa mowi, ze Sparc jednak pozostanie, ale w tak szczatkowej wersji jak sie da. Tak czy siak widac wyraznie ze glowna platforma ma byc K8. Po coz by innego mieli wykupywac Kealia?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.