Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 27 lutego 2004 
    

Mini klaster @ VIA EPIA


Autor: R4v | źródło: mini-itx.com | 00:05
(6)
Glen Gardner z USA zbudował ciekawy klaster, składający się z płyt mini-ITX, który został nazwany Proteus. Do budowy wykorzystano 12 płyt VIA EPIA V8000, kontrolowanych przez FreeBSD MINI 4.8 i MPICH 1.2.5.2. Konstrukcja jest relatywnie tania, a przede wszystkim nie zajmuje dużo miejsca. Płyty upakowano po 6 w aluminiowych stojakach. Główny komputer posiada dysk 160GB, natomiast węzły muszą się zadowolić 340MB napędami Microdrive. Komunikacja odbywa się przy użyciu kart sieciowych wbudowanych w płyty i taniego switcha. Całość pobiera maksymalnie 200W, nie wydzielając przy tym za dużo ciepła i hałasu. Według twórcy systemu, Proteus osiąga wydajność na poziomie 3.6GFLOP, co odpowiada osiągom klastra złożonego z co najmniej 4 komputerów z Pentium 4 2.4GHz na pokładzie. Zdjęcia "potwora" i rady dotyczące budowy własnego klastra znajdziecie tutaj.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. tyle ze (autor: RusH | data: 27/02/04 | godz.: 03:09)
    jest od tych 4 p4rek drozszy :)
    cala pociecha z ciszy i poboru pradu


  2. Bo ja wiem? (autor: r4v-Redakcja | data: 27/02/04 | godz.: 10:49)
    Sam P4 2.66 kosztuje prawie dwa razy tyle co jedna EPIA V8000... Poza tym od 4 do 6 p4ek :)

  3. Fajna zabawka (autor: MARC | data: 27/02/04 | godz.: 14:46)
    Trzeba pamietac, ze tutaj faktycznie znika praktycznie problem z wydzielaniem ciepla, bo na tych procesorach nie zawsze nawet sa wiatraczki, czy radiatory. A P4 to sie jednak grzeje... I to bym dawal za jedna z glownych zalet. Mozna by sobie stosunkowo niskim kosztem zbudowac wielomodulowego klastra, zamknac i nie martwic sie, ze potrzba specjalnej klimatyzacji. Moze i sam zestaw bylby wolniejszy niz na P4, ale chyba jednak konkurencyjny cenowo i znacznie mniej pradozerny.

  4. RusH (autor: Chrisu | data: 27/02/04 | godz.: 20:33)
    no może na starcie byłby droższy (nie liczyłem), ale policz sobie energię 24/7/365 dni na jakieś 5 lat (albo i więcej)... Do tego zaoszczędzoną kasę na klimie, odkurzaniu (tzn odsysaniu kurzu z powietrza)...

  5. chrisu (autor: RusH | data: 28/02/04 | godz.: 16:06)
    ano wiem, dlatego pisalem tez o pradzie i ciszy.

    Co do ceny to same VIA sa tania, ale ten koles wsadzil tam Microdrajwy IBMa ktore kosztuja po 1k zl ! :)

    Nie wolno jednak zapominac ze clastry sprawdzaja sie jedynie przy zastosowaniach "embarrassingly parallel" (:P), czasami lepiej jest miec jeden szybki CPU, albo jeszcze lepiej duzo CPU w arch. CCNUMA (cache coherent NUMA) gdzie kupa prockow dziala na TYM SAMYM RAMIE i odpadaja waskie gardla typu interconnecty jak tani swicz 10/100 z przykladu powyszej.

    Dlatego ciesze sie z nowych Opteronow EE, ktore maja pobor 30W TDP. Zastosowanie przez AMD HyperTransportu w Opteronach bylo strzalem w dziesiatke - prosty, szybki USTANDARYZOWANY interfejs pozwalajacy pracowac kupie opteronow wlasnie w trybie CCNUMA jesat niewatpliwym zwycieztwem. Xeony sie chowaja (dawalem niedawno link do testu w ktorym 2way Xeon HP przegrywal z wolniejsza maszynka HP z jednym Opteronem). Intel zapedzil sie w slepa uliczke skomplikowanej szyny proca przeszucajacej najtrudniejsze zadanie - kontroler pamieci - na producenta chipsetu . Die Intel DIE !.


  6. RuSH (autor: Macius | data: 29/02/04 | godz.: 00:59)
    Intel zrobil cos znacznie gorszego - obecnie Xeony, zwlaszcza MP zachowuja sie jak wsciekle psy w zaulku - kazdy walczy ze soba o ten sam kawalek scierwa czyli dostep do ramu. Efekt jest zalosny - roznica miedzy Xeon DP a MP przy obsadzeniu odpowienio 2 i 4 procesorami w niektorych benchmarkach memory intensive (dane na 2002 - nie wierze zeby cos uleglo zmianie) wynosila nawet mniej niz 10% przy tym samym zegarze. 10% za 2 CPU kosztujace majatek? Dziekuje, posiedze... Za to Opteron skaluje sie liniowo. Szok! A juz w zastosowaniach serwerowych (testy Aceshardware) wyrzuca z kapci - nie ma skuteczniejszego rozwiazania za te pieniadze. Teraz juz tylko czekac na cool'n'quiet w Opteronie (tylko czy to da sie zrobic z Registered DDR ECC?) i przy niskim oblozeniu serwer bedzie ciagnal tyle ile obecnie wiatraczek na biurku admina ;-)
    Itanica z litosci przemilcze ;-)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.