Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 4 czerwca 2001 
    

ICANN krytykowany za swą politykę


Autor: Marecek | 09:30
W trakcie minionego weekendu, w Sztokholmie, miała miejsce konferencja przedstawicieli czołowych providerów oraz dyrekcji korporacji ICANN, czyli Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, powołanej w 1998 roku przez Rząd Stanów Zjednoczonych do kontroli nazewnictwa domen stosowanych w Internecie. Spotkanie miało wyjść na przeciw szerzeniu się niedozwolonych domen, jak choćby .wine czy .god. Korporacja spotkała się jednak w niedzielę z bardzo ostrą krytyką, zarówno za opieszałość we wprowadzaniu nowych nazw, jak i problemy z umożliwianiem stosowania lokalnych znaków językowych w krajach, w których angielski nie jest tak popularny - chodzi głównie o Azję. Głównym tłumaczeniem przedstawicieli ICANN są nie tyle problemy techniczne, które mogą wyniknąć w przypadku pojawienia się nowych nazw, co chęć panowania nad porządkiem w sieci - domena górna ma nieść ze sobą pewną informację i nie może być przypadkowym symbolem wynikającym z chęci posiadania oryginalnie nazwanej strony.

Krytycy starający się wymusić na ICANN legalizację szeregu nowych "suffix-ów" zdają sobie sprawę z tego, że korporacja może opóźnić ich starania przez wprowadzenie swoich, nie konsultowanych z opinią publiczną rozwiązań. Taka sytuacja miała miejsce w listopadzie ubiegłego roku - po kilku latach żądań, po raz pierwszy od 1980 roku wprowadzono siedem nowych nazw domen górnych - .name, .pro, .aero, .coop, .museum, .biz oraz .info. Niestety nawet dziś trzeba jeszcze stoczyć istną batalię by móc uzyskać nazwę w jednak z wyżej wymienionych domen.

W kwestii tzw. oznakowań "non-Latin", ponad 600 zainteresowanych z przeszło 100 krajów również usłyszało o problemach technicznych. Jednak barierą, która na dzień dzisiejszy wydaje się nie do przeskoczenia we wprowadzaniu lokalnego nazewnictwa krajów azjatyckich, może być prawo... autorskie: czy tłumaczenie nazw domen oraz znaków towarowych jest jego naruszeniem?

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.