Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 4 czerwca 2001 
    

Brookdale obsługuje DDR


Autor: Marecek | 09:40
Zapewne pamiętacie historię chipsetu Intel 845 (Brookdale) dla procesora Pentium IV - miał on sprawić, że platforma P4 stanie się nie tylko tania (obsługa pamięci SDRAM), ale i nadzwyczaj wydajna w stosunku do ceny (obsługa pamięci DDR SDRAM). Kwestia współpracy chipsetu z kośćmi DDR SDRAM nie była do końca przesądzona, aż do dziś. Brookdale oficjalnie pojawił się na Computex-ie. Popatrzcie na ten cytat z Ananda:
Chipset Intel 845, zwany Brookdale, był widziany na stoiskach targów. Nie można wiele powiedzieć o wystawianej tutaj jego wersji, poza faktem, że oferuje obsługę PC133 SDRAM-ów, co było już wcześniej zapowiadane. Sam chipset i845 jest jednak o tyle interesujący, że na dzień dzisiejszy obsługuje pamięci DDR SDRAM. Intel nie zezwolił producentom płyt głównych na projektowanie systemów DDR i845 dopóki nie da im wolnej ręki.
Dlaczego Intel wstrzymuje całą sprawę ? Sprawa jest prosta i niech wystarczy jedynie krótkie wyjaśnienie - kontrakt z Rambusem. Wydaje mi się jednak, że producenci płyt głównych nie będą długo czekać i zdecydują się na obejście tego zakazu. Problemów technicznych nie ma, pozostałoby jedynie opracowanie kości pamięci PC133 SDRAM działających w 184-pinowych bankach DIMM, do których dałoby się bez problemów włożyć też kości PC2100. A specyfikacjami takich rozwiązań zajął się już kilka miesięcy temu SiS wspólnie z firmą TwinMos.

Annand wspomina też o pierwszych testach porównawczych z systemem P4 i850 + RDRAM, który okazał się około 25% szybszy od konfiguracji i845 + PC133. Kombinacja i845 + DDR wypadłaby dziś gdzieś po środku, głównie dlatego, że chipset nie synchronizuje prędkości pamięci z częstotliwością działania FSB Pentium IV. Ta i kilka innych kwestii decyduje o tym, że Pentium IV jest w ciąż najszybszy w duecie z RDRAM-ami. Nie mniej przewiduje się, że rozwój platformy P4+DDR zbliży do siebie wydajnością systemy P4 DDR i RDRAM.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.