Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 1 marca 2004 
    

Microsoft na każdym DVD?


Autor: DYD | źródło: 4press / ZDNet | 11:08
(6)
DVD Forum wstępnie zatwierdziło użycie technologii kompresji wideo Microsoftu w standardzie zapisu nowej generacji. To dla giganta z Redmond duży sukces - firma ma szanse zwiększyć swoją rolę na kluczowym obszarze rynku mediów cyfrowych.

Do aktualnej wersji specyfikacji standardu HD-DVD, oprócz technologii H.264 i MPEG-2, trafiło opatentowane przez Microsoft rozwiązanie VC-9,czyli technologia dekodowania obrazu zintegrowana w Windows Media Video 9. Argumentem, który przesądził o wyborze VC-9, była podobno najwyższa jakość obrazu, dzięki której rozwiązanie pokonało aż 18 konkurentów. Jeśli taka specyfikacja zostanie ostatecznie zatwierdzona, pozwoli to Microsoftowi rozszerzyć zasięg swojej technologii wideo poza Internet i pomoże firmie w rozmowach z partnerami spoza branży komputerowej. Do tej pory zarówno Hollywood, jak i najwięksi wytwórcy domowego sprzętu audio-wideo, w obawie przed praktykami monopolistycznymi zachowywali wobec firmy Billa Gatesa daleko posuniętą ostrożność.

Standardowy obraz telewizyjny składa się z 400 tys. pikseli. Na współczesnych płytach DVD umieszczany jest obraz o znacznie wyższej rozdzielczości - aż 2 mln pikseli. Technologia Windows Media umożliwi zapis na płytach HD-DVD obrazu o 3-krotnie, a nawet 5-krotnie wyższej jakości. HD-DVD to oparta na niebieskim laserze technologia zapisu umożliwiająca umieszczenie na jednym krążku 15GB danych w wypadku płyty jednowarstwowej, 30GB na płycie dwuwarstwowej i 20GB na płycie wielokrotnego zapisu. Standard HD-DVD została przygotowany przez firmy NEC i Toshiba. Aktualnie używane płyty DVD używają czerwonego lasera i mieszczą 4,7GB na jednej warstwie i 8,5GB na dwóch warstwach. Pomimo poparcia DVD Forum, poważnym konkurentem dla formatu HD-DVD wciąż jest standard Blu-ray, za którym stoją tacy giganci jak Sony, HP i Dell.

W najbliższych miesiącach kluczową kwestią będą propozycje Microsoftu dotyczące opłat licencyjnych. Jeśli firmie uda się dogadać z branżą filmową i telewizyjną, dla Microsoftu będzie to szansa na gigantyczne wpływy. Zwłaszcza, że sukces na tym polu zwiększy szanse technologii Microsoftu na włączenie jej do kolejnych standardów. We wrześniu Microsoft zgłosił pakiet Windows Media Series 9 jako kandydata do miana standardu SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers). Jeśli organizacja zaakceptuje propozycję, standard VC-9 może zastąpić MPEG-2 - technologię wykorzystywaną m.in. w transmisjach satelitarnych, kablowych oraz systemach montażu wideo. Dzięki temu Microsoft miałby szansę na osiągnięcie w branży audio-wideo pozycji, jaką obecnie utrzymuje na rynku komputerowym.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. :( ... (autor: RusH | data: 1/03/04 | godz.: 19:29)
  to udeszy w NAS, koniec z wyborem platformy

 2. hmm (autor: Czarek | data: 1/03/04 | godz.: 20:23)
  ciekawe ile M$ posmarowal komu trzeba ;-)

 3. No ciekawie się robi... (autor: DJopek | data: 1/03/04 | godz.: 20:46)
  Czekamy na finał sprawy...

 4. PEWNIE (autor: Alonzo Vega | data: 1/03/04 | godz.: 23:53)
  ten VC-9 nie mial najlepszej jakosci obrazu sposrod az 18 innych kodekow. I przypadkowo wygral akurat ten ktorego firma mam najwiecej kasy. I znowy my bedziemy stratni bo jakas firma na tym wiecej zarobi. A pozatym na poczatku mowilo sie ze plyty wypalane niebieskim laserem beda mialy na jeden warstwie ok 30GB , pozniej ta informcja zmalala do 20 a teraz jest to juz 15GB. Mam nadzieje ze ten standard Sony Blu-ray zostanie madrze wykozystany i zrobi sie glupio DVD Forum jak okaze sie ze przy podobnej pojemnosci i zastosowaniu kodeka innej formy bedzie posiadal jeszcze lepsza jakosc audio/video. Juz nie moge sie doczekac.

 5. z drugiej strony (autor: Tomasz | data: 2/03/04 | godz.: 01:42)
  tam gdzie M$ - tam standaryzacja.
  Takze pole do popisu dla hakerow....
  M$ zaczyna przypominac japonskie Corp. z filmow Anime. Jedyna roznica to brak skosnych oczu...


 6. Tomasz bredzisz czy nie wiesz ? (autor: RusH | data: 2/03/04 | godz.: 20:07)
  JAKA standartyzacja ?? standard to jest np HTML i CO ? i IE nie wie co to HTML , MS nie wie co to HTML :/


  http://validator.w3.org/...k?uri=www.microsoft.com

  http://validator.w3.org/...type=XHTML+1.0+Frameset

  cholera wie co to jest za badziewie :) MS NIE MA POJECIA o standardach :(


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.