Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 4 czerwca 2001 
    

Oficjalna premiera nForce


Autor: Marecek | 20:31
W dniu dzisiejszym miała miejsce oficjalna premiera nowego chipsetu NVIDII - nForce. Większość z Was zapewne ma złe skojarzenia z pojęciem "zintegrowanych komponentów" (patrz VIA KM133, Intel i815), jednak mogę zapewnić, że tym razem nastąpi rehabilitacja tego pojęcia. Można by zaryzykować stwierdzenie, że produkt NVIDII w pełni zasługuje na miano przełomowego. Dzięki zastosowania technologii AMD HyperTransport wyeliminowano wąskie gardło między tym, co do tej pory nazywało się mostkiem północnym a południowym. Te dwa składniki zastąpione zostały przez Integrated Graphics Processor (IGP, odpowiednik dzisiejszego North Bridge-a) oraz Media and Communications Processor (MCP - Soutch Bridge). Zawarta w architekturze IGP kość GeForce MX jest nieporównywalnie lepsza w testach od rozwiązań znanych z innych chipsetów. Dodać jeszcze warto, że układ posiada możliwość obsługiwania dźwięku kodowanego w systemie Dolby Digital. Teraz w dużym skrócie postaram się przybliżyć po kolei wszystkie atuty nowego chipsetu NVIDII.

Obecność zintegrowanego procesora graficznego będącego odpowiednikiem dzisiejszego GeForce-a 2 MX 400 nie wyklucza możliwości dostawienia do takiego systemu zewnętrznej karty graficznej AGP 4X. Twin Bank Memory Architecture to nowe rozwiązanie w dziedzinie obsługi pamięci przez chipset - dzięki zastosowaniu dwóch równolegle i niezależnie pracujących 64-bitowych kontrolerów pamięci uzyskano pełny, 128-bitowy dostęp do pamięci [max 1,5 GB DDR SDRAM PC2100/PC1600] o przepustowości do 4,2GB/s (system musi posiadać dwa lub więcej banków DIMM). Udało się też znacznie obniżyć opóźnienia dzięki zastosowaniu możliwości równoległego dostępu do szyny danych zarówno procesora jak i karty graficznej.

Dynamic Adaptive Speculative Pre-Processor, w skrócie DASP to system, którego nazwa sugeruje coś jeszcze bardziej skomplikowanego od rozwiązań z kontrolerem pamięci. Otóż NVIDIA zainstalowała w swym chipsecie coś w rodzaju pamięci cache trzeciego poziomu, w której składowane są instrukcje, których procesor może potrzebować. Mechanizm przewiduje 8 możliwych odwołań i w razie potrzeby przywołuje je bez konieczności nawiązywania do pamięci operacyjnej. Bez zagłębiania się w szczegóły techniczne powiem tylko, że uzyskano dzięki temu 20% przyrostu wydajności dla każdego Durona czy Athlona !. Wyobraźcie sobie ile znaczy 20% przy dzisiejszych możliwościach procesora z zegarem 1,33GHz !!!

HyperTransport jest opracowaną przez AMD technologią komunikacji pomiędzy mostkiem północnym a południowym. Jest to o tyle ważna kwestia, że South Bridge, tu MCP, odpowiedzialny jest za cały kontakt systemu ze światem zewnętrznym - zawiera kontroler magistrali PCI, dysków ATA, USB itd. Dzisiejsze rozwiązania umożliwiały komunikację tych dwóch strategicznych elementów z prędkością do 266MB/s, co już coraz częściej okazywało się niewystarczające. HyperTransport niesie ze sobą przepustowość do 800MB/s, co na dzień dzisiejszy wydaje się dobrym rozwiązaniem przyszłościowym. Wspomnieć jeszcze warto o obecności APU, czyli zintegrowanego procesora audio. Ten, zastosowany w nForce, ma do prawdy imponujące możliwości. Osoby, które interesowały się specyfikacjami XBox-a będą wiedziały o co chodzi - NVIDIA przeniosła jednostkę audio z konsoli do systemu PC. APU cechuje się 256 głosową polifonią oraz możliwością generowania dodatkowo 64 kanałów dźwięku przestrzennego. Jest w pełni kompatybilny z DirectX-em 8. Posiada możliwość sprzętowego kodowania i dekodowania dźwięku zapisanego w formacie AC-3 czyli Dolby Digital 5.1. Oczywiście posiada też wyprowadzenia na sześć niezależnych głośników standardu 5.1.

Do tego dochodzi jeszcze zintegrowany kontroler 10/100Base-T Ethernet, HomePNA 1.0/2.0, 56K Modem oraz obsługa sześciu portów USB. ASUS, MSI, Gigabyte, ABIT oraz Mitac lada moment ogłoszą swoje konstrukcje płyt głównych z nowym chipsetem. Przy tych wszystkich możliwościach zastanawia mnie tylko jedna rzecz - przemilczano cenę samego układu jak i płyty głównej z nForce.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.