Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 8 kwietnia 2004 
    

Skaner do slajdów i negatywów


Autor: DYD | 14:18
(9)
Na tegorocznych targach CeBIT w Hanowerze oraz na targach Film Video Foto w Łodzi zaprezentowany został OpticFilm 7200, pierwszy model z nowej serii skanerów do slajdów i negatywów firmy Plustek

Nowy OpticFilm 7200 to oferta skierowana zarówno do studiów fotograficznych, jak i do wszystkich amatorów fotografii, pragnących w postaci cyfrowej zarchiwizować zbiory tradycyjnie wykonanych zdjęć na kliszach. Jest to pierwszy z nowej serii skanerów do slajdów i negatywów Plustka. Urządzenie wyróżnia wysoka rozdzielczość optyczna: 7200 dpi oraz duża prędkość skanowania (negatyw w 3600 dpi ok. 50 sek., w tym autokalibracja, skanowanie i usuwanie defektów).

Dołączony do skanera profesjonalny sterownik TWAIN SilverFast oferuje wiele zaawansowanych funkcji i opcji korekcji skanowanego obrazu, w szczególności negatywów. SilverFast umożliwia zdejmowanie masek barwnych z negatywów (w zależności od producenta, rodzaju i światłoczułości kliszy) oraz inteligentne usuwanie defektów (kurzu i zadrapań) skanowanego obrazu, z wykorzystaniem funkcji SRD (Smart Removal od Defects). Efekty zastosowania tych funkcji widoczne są już z poziomu skanu wstępnego (na podglądzie), jeszcze przed właściwym skanowaniem.

Do skanera dołączone są specjalne ramki (prowadnice), odpowiednio na 6 negatywów 24x36mm lub slajdów 35mm na pasku kliszy bądź 4 slajdy w ramkach. Utrzymują one klisze we właściwym położeniu, chroniąc także mechanizm skanera przed dostawaniem się w jego głąb niepożądanych elementów zewnętrznych (np. kurzu). W górnej części obudowy znajduje się podświetlane okienko do podglądu slajdów i negatywów (wymiary 38x38mm). Można tam obejrzeć obraz na slajdzie, jak również zweryfikować poprawność umiejscowienia negatywów w przeznaczonej na nie ramce.

W zestawie znajduje się pakiet graficzny CorelDRAW 11 Essentials OEM (nieograniczone czasowo aplikacje: CorelDRAW 11 Essentials, Corel Photobook i Corel PhotoAlbum), instrukcja instalacji i obsługi, podręcznik "Teoria Obrazu" z serii "Obraz Cyfrowy" oraz torba na skaner.Świetne parametry, znakomity pakiet oprogramowania, niewysoka cena (ok. 1200 zł z VAT) oraz 2-letnia gwarancja z bezpłatnym systemem opieki i wsparcia S.O.S. czynią nowy skaner Plustka atrakcyjną alternatywą dla droższych, podobnych urządzeń konkurencji. Przewidywany termin wprowadzenia skanera do sprzedaży - lato 2004. Cena - ok. 1200 zł z VAT.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. rozdzielczość to nie wszystko (autor: Dabrow | data: 8/04/04 | godz.: 15:52)
  nie ma ani słowa o optyce (kto produkuje - jakość) anie o gęstośći - a ta wartość w skanerach do slajdów ma kluczowe znaczenie... Cóż przyjdzie poczekać na testy i recenzje... (-: bo cena zachęcająca - a przy rozdziałce 7200dpi ze slajdu można zrobić spokojnie dużą odbitkę...

 2. niezly temat (autor: Bodhi | data: 8/04/04 | godz.: 16:24)
  >> Skanerów do slajdów i negatywów << :)

 3. Właśnie ten temat też mnie zainspirował :-) (autor: DJopek | data: 8/04/04 | godz.: 17:23)
  Jakaś głębsza myśl?

 4. Profesjonalne skanery (autor: Star-Ga-Te | data: 8/04/04 | godz.: 18:49)
  kosztują 5-10x więcej przy _mniejszej_ rozdzielczości, to chyba mówi samo za siebie...

 5. gęstość optyczna (autor: Diana | data: 9/04/04 | godz.: 10:19)
  Witam,

  wersja finalna produktu ma mieć gęstość optyczną 3.4D.

  Prototyp skanera prezentowaliśmy na targach Film Video Foto w Łodzi. Zainteresowanie było ogromne!!! (Skaner w akcji obejrzało przez te 3 dni ok. 2 tys. ludzi). Możecie mi wierzyć &#8211; odwiedzający (i nawet niektórzy inni wystawcy) odchodzili z naszego stanowiska całkowicie przekonani do OpticFilma &#8230;a po przejściu targów nieraz wracali do nas, zupełnie utwierdzeni w chęci zakupu Plustka, po porównaniu go z innymi wystawianymi i ich wartościami.

  Tu nie ma żadnej ściemy, tylko po prostu różni są odbiorcy. Na bardzo drogie skanery stać może duże studia foto. Ale brakowało dotychczas dobrego skanera dla użytkownika prywatnego, tworzącego własne foto-archiwum, który nie musi np. skanować 50 klisz dziennie i martwić się o klientów, którzy muszą dostać foto-indeks, niepocięte klisze it.d.

  Plustek właśnie tę lukę zapełnia, oferując świetne paramtery i oprogramowanie, czego inni producenci do tej pory (być może celowo) nie robili. Kiedy dostaniemy próbki, które mają być dostępne w ciągu 2 mies., testy najlepiej pokażą zalety tego skanerka :)

  Pozdrawiam,
  Diana


 6. Parametry skanera!!!! (autor: keiser1 | data: 9/04/04 | godz.: 11:38)
  Witam,

  sprawa ma się nastepująco...
  finalna gęstość optyczna na poziomie 3,4Dmax (podkreślam MAX) jest stosunkowo mała zwarzywszy, że skaner ma mozliwość skanowania z rozdzielczością optyczną 7200dpi. Taka wartość gęstości optycznej ni jest w stanie zagwarantować dobrej jakości skanów... (cena 1200 zł sama mówi za siebie). Parametry minimalne jakie powinien mieć skaner przeznaczony tylko do tego typu nośników to gestość 3,6Dmin!!! przy rozdzielczości 3600dpi i dobrą optykę, bo jak wiemy to parametry jamej katody to nic... jeżeli szkła są niskiej jakości to przy minimalnej i maksymalnej rozdzielczości zauważymy zniekształcenia chromatyczne... (analogia do aparató fotograficznych które na krótkim fizycznie obiektywie maj,ą upakowany 10x zoom!!). A co za tym idzie opogorwzenie jakości skanowanego obrazu. Al;e jedno jest pewne... wszystko okaże sie po pierwszych testach w praktyce. P.S.: Najlepszy program do skanowania i obróbki materiałów transparentnych jakim jest SilverFast Ai nie pomoże!!!

  Pozdrwiam
  keiser1


 7. keiser1 (autor: h-doc | data: 9/04/04 | godz.: 20:32)
  a teraz znajdź skaner odpowiadający Twoim wymaganiom, sprawdź jego cenę i porównaj z ceną tego Plusteka.

 8. Widziałem ten skaner na targach - naprawdę miło mnie zaskoczył! (autor: pilkort | data: 10/04/04 | godz.: 15:33)
  W tej cenie spodziewałem się czegoś pokroju tańszych skanerów Microteka - a tu szok!

  Nie mówię nawet o samej rozdzielczości, bo 3600 dpi chyba w zupełności wystarczy jak na moje potrzeby, a 7200 to kosmos, którego pewnie nie wykorzystam ... (za wydruki zdjęć 50x70 cm na dobrej drukarce płaci się majątek !)

  Ale skanowali przy mnie negatyw w 3600, z usuwaniem zadrapań i innych śmieci i wyszło to naprawdę nieźle! SilverFast chyba tu sporo pomaga, ale w końcu to głównie optyka robi swoje &#8230; Kolory były jak najbardziej w porządku, jeszcze trochę je podkręcili przez SilverFast, białe zarysowania elegancko poznikały &#8211; samo skanowanie trwało faktycznie coś ok. 45 sekund. W sumie &#8211; szok!

  Moi starzy już od 2 lat potrzebują takiego skanera i w sumie kupiłbym go już w tym miesiącu, gdyby nie to, że jeszcze go nie ma &#8230; :(
  Jeżeli jeszcze gęstość optyczna będzie lepsza, niż tego co tam widziałem, to jak dla mnie to bomba!


 9. moim zdaniem strzał w 10 (autor: moa | data: 12/04/04 | godz.: 20:28)
  tak jak pilkort jakby już był w sklepach to bym kupił. tego właśnie brakowało - coś dla zaawansowanego amatora za przyzwoite pieniądze. oczywiście zdaję sobie sprawę że nie jest to minolta czy inny epson ale też nie robię zdjęć na slajdzie 50 czy 25 asa...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.