Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Piątek 16 kwietnia 2004 
    

Papierowe nośniki Blu-Ray


Autor: DYD | źródło: 4Press / AsiaBizTech | 13:48
(3)
Toppan Printing i Sony opracowały wspólnie nowy typ nośnika danych o pojemności 25GB, który jest zgodny z technologią Blu-ray. Co ciekawe, nowe dyski składają się w 51% z komponentów papierowych.

Firmy rozpoczęły prace nad stworzeniem nowego rodzaju nośnika około rok temu. "Papierowe podłoże umożliwi drukowanie na płytach etykiet o wysokiej jakości. Nośnik można w łatwy sposób rozciąć zwykłym scyzorykiem, co pozwoli w sytuacji zagrożenia na szybkie i nieodwracalne zniszczenie płyty, na której znajdują się np. ważne i poufne dane" - powiedział Hideaki Kawai, dyrektor zarządzający firmy Toppan. "Fakt, że w przypadku nośników Blu-ray światło lasera nie musi przechodzić przez podłoże, umożliwił nam opracowanie takiej papierowej płyty" - to wypowiedz Masanobu Yamamoto, szefa generalnego działu systemów optycznych Sony.

Ogólnoświatowa produkcja dysków optycznych wynosi ok. 20 mld sztuk rocznie. Wykorzystanie papieru do ich produkcji oraz zastosowanie technik drukarskich powinno przyczynić się do dalszej popularyzacji nośników tego typu oraz obniżenia cen ich produkcji. Dalsze szczegóły odnośnie nowego typu nośników optycznych mają zostać opublikowane na konferencji Optical Data Storage 2004, która w dniach 18-21 kwietnia odbędzie się w Monterey w USA.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. mam nadzieje że ten tfu wynalazek (autor: ixxos | data: 16/04/04 | godz.: 16:50)
  się nie przyjmie... kiedyś były (na szczęście w dawnych czasach) "papierowe" dyskietki...
  i każdy kto tego badziewia używał... heh


 2. hmm (autor: pjfox | data: 16/04/04 | godz.: 16:58)
  z jednej strony dobrze, że wykorzystane są surowce podlegające recyclingowi, ale z drugiej strony to papier. mamy 21 wiek a ciągle zużywamy tony papieru i rośnie to dramatycznie, teraz jeszcze to.
  Mogliby wykorzystac jakieś bioplastiki albo coś - to moje zdanie, bo zakładam, że makulatura się tu nie nada...

  ew. każdy kto będzie chciał kupić taki dysk ma oddać 1kg makulatury za sztukę + oczywiście odpowiednia cena (jak to nowości)


 3. eeee, dziwny wynalazek (autor: SweeS | data: 16/04/04 | godz.: 17:05)
  a co jeżeli np. zastanie mnie deszcz?? płyta też "w łatwy sposób ulegnie zniszczeniu"??

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.